Jak kupować na wyprzedażach?

Wyprzedaże ruszyły! Jak kupować, żeby nie zrujnować portfela i nie zapchać szafy kolejnymi do niczego niepasującymi „okazjami”, radzi Bogumiła Sobiczewska z portalu do planowania zakupów Shoptrotter.com.

Gdy przeceny kuszą 50-cio procentowymi obniżkami, grzech nie skorzystać. Warto jednak mieć plan, by w pośpiechu i pod wpływem emocji nie kupić: kolejnej takiej samej rzeczy (Ile masz czarnych sukienek w szafie?), fasonu wydobywającego tylko wady sylwetki (Komu dobrze jest w spódnicy z pełnego koła?), ubrania, które wraz z nastaniem wiosny przestanie być modne (Co jeszcze można tej zimy ozdobić ćwiekami?).

 

Oto 10 zasad Shoptrotterki, czyli jak kupować z głową na wyprzedażach:

  1. Przejrzyj szafę. Sprawdź i ustal (nawet wynotuj), czego w niej brakuje, zwłaszcza z tzw. „bazy”. Biała koszula, żakiet, mała czarna, dobrze skrojone dżinsy – w klasycznych fasonach zawsze będą modne i warto takich rzeczy szukać na przecenach. Zan im ruszysz do sklepu, przymierz wszystko, co masz w szafie. Odrzuć to, czego nie założyłaś od kilku lat. Bądź ze sobą szczera i odłóż także te ubrania, które czekają aż schudniesz.
  2. Mierz wyżej. Wyprzedaże to doskonały czas na szukanie ponadczasowych fasonów z wyższej półki za to za przystępną cenę. Kiedy jak nie podczas przecen będzie Cię stać na dobrej jakości prochowiec, eleganckie spodnie o klasycznym kroju albo porządną, skórzaną torbę.
  3. Nie rozmieniaj się na drobne. Kupując wiele, super-okazyjnie, dosłownie za grosze – możesz wydać całkiem sporą sumę na niepotrzebne dodatki, świecidełka lub ubrania, których nie będziesz nosić na co dzień.
  4. Nie ograniczaj się do Polski. Jeżeli Twoja szafa wymaga solidnej dawki nowych ubrań, pomyśl o wyjeździe do któregoś z europejskich miast. Koszt biletu tanich linii lotniczych może być niewielki w porównaniu do oferowanych tam przecen i ogromnego wyboru.
  5. Słuchaj rad. Przejrzyj kolorowe magazyny i portale modowe. Wiele z nich przewiduje, które trendy mijającego sezonu będą aktualne, a nawet rozwiną się w kolejnym. Uważaj na „must haves” wyprzedawanych kolekcji, niektóre z nich zbledną wraz z nadejściem wiosny.
  6. Wybierz sklepy, które Cię interesują. Szkoda czasu i energii na bieganie po wszystkich sklepach w centrach handlowych. Zwłaszcza na początku wyprzedaży odwiedź te miejsca, które oferują Twoje ulubione marki. Zaplanuj trasę zakupów (np. na Shoptrotter.com) i konsekwentnie nią podążaj.
  7. Ubierz się wygodnie. Wyprzedaże powinny być dyscypliną sportową. Wie o tym każdy, kto choć jeden dzień spędził na chodzeniu po sklepach. Wygodne obuwie i odzież, w której nie będą oblewać Cię siódme poty, to podstawa. W centrach handlowych warto korzystać z szatni, by nie dźwigać płaszczy, puchowych kurtek etc. Wszędzie zaś miej ze sobą butelkę wody, ten wyczynowy sport wymaga nawadniania J.
  8. Pytaj o możliwość zwrotu lub wymiany. Atrakcyjna cena może przysłonić Ci zdrowy rozsądek. Dlatego jeśli masz najmniejsze nawet wątpliwości, kupuj tam, gdzie zakup można wymienić lub oddać. W domu będziesz mogła na spokojnie ocenić, czy ta „super-okazja” pasuje do Ciebie i jest potrzebna w Twojej szafie.
  9. Zadbaj o towarzystwo. Ale tylko takie, które Ci odpowiada. Znudzony mąż i przestępująca z nogi na nogę koleżanka, która ma zupełnie inny gust, to nienajlepszy wybór. Umawiaj się na zakupy z takimi osobami, które dotrzymują Ci kroku pod względem mody, charakteru i… kondycji.
  10. Nic na siłę. Nie martw się, jeśli tej wyprzedaży nie udało Ci się ustrzelić płaszcza Twoich marzeń, a we wszystkich sukienkach wyglądałaś po prostu źle. Nowy sezon przyniesie nowe fasony, może bardziej łaskawe dla Twojej sylwetki. Lepiej zapłacić 100% ceny za doskonale leżący ciuch, niż wydać 50% na ubranie, które rzucisz w kąt. Nawet z matematycznego punktu widzenia stracisz wtedy połowę.

 

Shoptrotter.com
Pierwszy internetowy przewodnik, umożliwiający organizowanie zakupów w 84 największych i najczęściej odwiedzanych metropoliach na całym świecie. Przewodnik dla tych, którzy uwielbiają wędrówki po sklepach, jak i tych, którzy wolą je skrócić do minimum. To proste w obsłudze narzędzie umożliwia zaplanowanie trasy optymalnych zakupów odzieżowych w największych światowych metropoliach. By to zrobić, wystarczy wybrać miasto, określić przedział cenowy, asortyment oraz wybrać konkretne sklepy. Na tej podstawie, wykorzystując mapy Google’a i autorski algorytm, system określa najdogodniejszą trasę zakupową, którą można zachować, wydrukować lub zapisać w telefonie. Aby zapewnić użytkownikom komfort zakupów, Shoptrotter podaje informacje o godzinach otwarcia sklepów, dniach wolnych, terminach wyprzedaży. Znajdują się tu także niestandardowe opisy miast, w tym podstawowe informacje dotyczące atrakcji kulturalnych i życia nocnego.Shoptrotter.com ma szansę stać się międzynarodowym portalem skoncentrowanym wokół zakupów. Już teraz użytkownicy mogą tworzyć swoje profile, dodawać nowe punkty na mapie, a także wymieniać się trasami i polecać ulubione szlaki na portalach społecznościowych. Dalszy rozwój narzędzia jego twórcy zamierzają przeprowadzić zgodnie z sugestiami użytkowników.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (148 głosów, średnia: 4,55 z 5)
zapisuję głos...