Jak kupić naprawdę wygodne buty?

Chcąc nadążać za modowymi trendami nie zawsze zwracamy uwagę na to, że modne buty, które wybieramy mogą być ładne, ale kompletnie nie będą nadawały się do chodzenia. Będą nas obcierały, uwierały, a co gorsza układ stopy będzie nienaturalny, czego konsekwencją mogą być halluksy. Stan naszych stóp może negatywnie wpływać na cały nasz organizm, a szczególnie na nasze zdrowie.

 

 

Jak wybrać odpowiedni rozmiar?

Bez przymierzenia buta może to być bardzo trudne. Niestety, ale nawet zmierzenie stopy i dopasowane jej do długości wkładki podanej na stronie internetowej może być niewystarczające. Najłatwiej jest kupować buty tej samej marki, bo dzięki temu doskonale wiemy jaki rozmiar wybrać. Kiedy jesteśmy w sklepie oczywiście musimy taki but założyć. Odpowiedni rozmiar powinien pozwolić na swobodne ruszanie palcami. Często mówi się, że dobrych butów nie czuć na stopach, ale co to tak naprawdę znaczy? Tyle, że nas nie obcierają i nie uwierają, a stopa może się w nich swobodnie poruszać. Nie kupuj butów bezpośrednio po ich przymierzeniu – pochodź w nich po sklepie i zobacz czy nie sprawiają Ci dyskomfortu.

Rozmiar to nie wszystko!

Oczywiście jest najważniejszy – niezależnie od tego z czego będą wykonane buty, za duże lub za małe nie będą wygodne. Zdrowe buty będą wchłaniały wilgoć, ale będą też odpowiednio przewiewne. Dzięki temu noga się nie poci i unikniemy nieprzyjemnego zapachu. Odpowiednie materiały są w stanie zapewnić stopie amortyzację i chronią nas przed wychłodzeniem w zimne dni. Odpowiednia konstrukcja powinna uchronić stopy przed urazami, a miękka cholewka nie będzie zaburzała krążenia krwi. Źle dobrane buty mogą być przyczyną powstawania halluksów, czyli koślawych paluchów. Tworzą się one pod wpływem ciągłego ucisku i są bardzo bolesne. Zmianę tę należy leczyć od razu po jej pojawieniu się na stopie, w przeciwnym wypadku, w zaawansowanym stadium będzie trzeba je operować. Równie częstą chorobą stóp jest ostroga pojawiająca się na pięcie. Ból z nią związany może uniemożliwić prawidłowe chodzenie, a jej leczenie polega na regularnej gimnastyce i noszeniu specjalnych wkładek, które odciążą pięty. Czasami należy też nosić obcasy amortyzujące wstrząsy.

Buty dla dziecka

To osobna kategoria obuwia, na której nie można zaniedbać. Dzieci, kiedy się rodzą, mają niemalże płaską stopę. Kiedy zaczynają chodzić zaczyna się ona kształtować w zależności od warunków jakie jej zapewnimy. Buty dla dwulatka powinny być nieco dłuższe, o około 5 mm, niż stopa. Ich noski powinny być okrągłe, a kostka musi być zakryta. Dzięki temu dziecko uniknie deformacji stopy i wykoślawienia kolan. Jeśli chodzi o materiały to buty powinny być wykonane z miękkiej skóry lub nieco usztywnianej tkaniny. Najlepiej będzie, gdy wybierzemy sznurowane buty, dzięki temu będziemy mogli optymalnie je zawiązać, tak aby nie były zbyt ciasne, ani zbyt luźne.

Kupując buty nie kieruj się jedynie modą, a zdrowym rozsądkiem. Zadbaj o to, żeby najpierw były wygodne, a dopiero później ładne. Obcasy? Oczywiście, ale najlepiej nie codziennie i o umiarkowanej wysokości, wsparte platformą i odpowiednim czubkiem, który nie będzie nadto ściskał palców i utrudniał ich poruszanie.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (199 głosów, średnia: 4,45 z 5)
zapisuję głos...