Jak dobrze traktować wątrobę?

Co minutę nasza wątroba przyjmuje i oczyszcza około 1,5 litra krwi. Łatwo więc wyobrazić sobie, jak wiele przepływa przez nią w ciągu  godziny czy doby. Narząd ten poddawany jest więc wielu obciążeniom, otrzymuje bowiem wszystko, co człowiek weźmie do ust, bez względu czy jest to dla niej dobre czy złe. Dlatego też ma wyjątkową zdolność do regeneracji. Jednak i ona potrafi się czasem zbuntować, jeśli nie traktujemy jej dobrze. Co dobrego robi wątroba dla nas, a co my możemy zrobić dla niej?

Składniki planu diety

fot. freepik

 

Funkcje wątroby

Ten ponad 1,5 kilogramowy narząd pełni przede wszystkim rolę detoksykacyjną, metaboliczną, filtracyjną oraz magazynującą. To właśnie ona radzi sobie z alkoholem, który dostarczamy do organizmu, produkuje żółć, która między innymi emulguje tłuszcze oraz produkuje niektóre białka osocza wydzielane do krwi. Ponadto wątroba wspomaga utrzymanie właściwej temperatury ciała, przetwarza pokarm na energię, magazynuje niektóre witaminy i składniki mineralne i robi dużo więcej dobrego dla naszego organizmu niż my sami jesteśmy w stanie.

Jak szkodzimy wątrobie?

Mimo tej dobroci, przez nią otrzymywanej, nie zawsze potrafimy się odwdzięczyć. Wręcz przeciwnie. Narażamy ją na wszelkiego rodzaju zatrucia m.in. alkoholem, lekami przyjmowanymi nieprawidłowo lub bez potrzeby, fundujemy jej pasożyty spożywaniem źle przygotowanych pokarmów i pochodzących z nieodpowiednich źródeł, a także zapewniamy jej infekcje wirusowe, które poważnie jej szkodzą, jak WZW typu A, B, C oraz infekcje bakteryjne. Oprócz tego jemy zbyt tłusto, zbyt słodko, a także nieregularnie. Wszystko to ma swoje skutki w postaci poważnych schorzeń, a nawet całkowitego zniszczenia wątroby.

Jak pomóc wątrobie?

Gdy tylko wątroba zaczyna dawać o sobie znać, należy jak najszybciej poddać się odpowiednim badaniom. Zalecane badanie wątroby to przede wszystkim próby wątrobowe, USG oraz podstawowe badanie na obecność antygenu HBs i przeciwciała HCV, a także badanie moczu. Podstawowym naszym obowiązkiem wobec niej jest również zmiana diety na zdrowszą i pozwalającą jej na regeneracje. Należy więc jeść małe, ale częste i regularne posiłki, pić dużo wody mineralnej niegazowanej, spożywać więcej warzy i owoców, chudych mięs i dobrych tłuszczy, a także wyeliminować alkohol, papierosy, sól i ostre przyprawy. Pomocny będzie też odpowiedni suplement diety, który zawiera cholinę, dzięki czemu wspomaga pracę wątroby i metabolizm tłuszczów.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (91 głosów, średnia: 4,42 z 5)
zapisuję głos...