Jak dbać o ciążę po 40 roku życia ? – porady eksperta

Co raz więcej Polek decyduje się na późne macierzyństwo. Powody są różne – brak partnera, stałego związku, czy niestabilna sytuacja materialna. Warto w takiej sytuacji wiedzieć jak dbać o ciążę po 40 roku życia . Dr n. med. Wojciech Gontarek, ginekolog położnik z Kliniki Demeter w Warszawie radzi na co uważać, jakie badania przeprowadzać i jak zdrowo się odżywiać w tym czasie.

Zobacz też: Co jeść aby zajść w ciążę – wywiad z ekspertem

jak dbać o ciążę po 40 roku życia

Są pacjentki, które przesuwały moment zajścia w ciążę na później. (…)Pojawiają się w moim gabinecie w wieku czterdziestu-kilku lat. Wtedy przeprowadzam diagnostykę, żeby potwierdzić możliwość posiadania potomstwa. Nikomu nie można zabronić bycia rodzicem – uważa dr n. med. Wojciech Gontarek, ginekolog-położnik Kliniki Demeter w Warszawie.

Mając 45 lat trudno zajść w ciążę. Taką szansę ma tylko 5% kobiet. – W tym wieku parametry hormonalne przesuwają się w kierunku menopauzy, zaczyna brakować własnych komórek jajowych – wyjaśnia Wojciech Gontarek.

Należy liczyć się z zagrożeniami: poronieniem, wadami genetycznymi, przedwczesnym porodem. Zdarza się, że kobieta sygnalizuje wcześniej niezdiagnozowane choroby na przykład wysokie ciśnienie krwi, cukrzycę, nietolerancję węglowodanów czy choroby serca. Wtedy lekarz kieruje ją do specjalisty, który przygląda się schorzeniom, poznaje ich źródło i szuka rozwiązania.

Wiele kobiet nie wierzy w statystyki. Wiedzą o ryzyku, ale decydują się na ciążę. W ostatnich latach aż czterokrotnie wzrosła liczba pań, które rodzą po 40. Przykłady można znaleźć na okładkach gazet.

Jak dbać o ciążę po 40 roku życia – Pierwsze tygodnie są najważniejsze


Sposób prowadzenia ciąży przez lekarza nie odbiega od tradycyjnego. – Wszystkie pacjentki, bez względu na wiek, powinny poddać się diagnostyce przedurodzeniowej – zauważa dr n. med. Wojciech Gontarek. Na takim badaniu przeprowadza się USG, wykrywa zespół Downa i inne zespoły związane z anomaliami chromosomowymi. Liczy się czas – kluczowy jest okres do 12 tygodnia, gdy kształtują się wszystkie układy i narządy płodu. Lekarz może rozpoznać choroby dziecka, a niektóre skorygować w łonie matki.

Po 12 tygodniu kobieta powinna znajdować się pod stałym nadzorem ginekologicznym. Przeprowadza są wówczas standardowe badania między innymi ultrasonografię, pomiar długości szyjki macicy, poziom glukozy, ciśnienie krwi i morfologię. – Do 20 tygodnia każdą pacjentkę staram umawiać na wizytę raz na trzy tygodnie – zapewnia dr n. med. Wojciech Gontarek. – Później zgłaszają się do mnie obowiązkowo co dwa tygodnie.

Polecamy również: Dolegliwości ciążowe – jak sobie z nimi radzić?

Jak dbać o ciążę po 40 roku życia – Przepis na zdrowe dziecko


Co zrobić żeby wzrosły szanse na urodzenie zdrowego dziecka? – Przede wszystkim matka powinna pójść na zwolnienie lekarskie – uważa dr n. med. Wojciech Gontarek.
Jeśli jest w zdrowej ciąży i jest to ciąża wczesna, to biorąc pod uwagę, że u pacjentek starszych zagrożenia są większe, powinna wypoczywać już we wczesnym okresie.

Następna sprawa to oszczędny tryb życia. – Nie wolno palić papierosów i pić alkoholu. Zakazane są używki i częsta kawa. Ważna jest również dieta. – Nie powinno się jeść posiłków, które powodują kłopoty z trawieniem. Należy spożywać dużo warzyw i owoców – wylicza ekspert Kliniki Demeter. Przyszła mama powinna unikać herbaty, a częściej wybierać wodę i świeżo wyciskane soki. Do diety warto włączyć śliwki, morele, kapustę, brokuły i buraki.  Kobietę, która jadła do tej pory 2-3 posiłki dzienne czeka zmiana. Lepiej jeść częściej, ale mniej. Wpłynie to dobrze na przemianę materii i samopoczucie przyszłej mamy, również dzięki temu, że mdłości przejdą do historii.

 Jak myślicie, dlaczego kobiety decydują się na tak późne macierzyństwo? Czy Wy zdecydowałybyście się na dziecko w wieku 40+ ?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (196 głosów, średnia: 4,54 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. lilkawodna  17 marca 2015 08:41

    Obecnie bardzo dużo kobiet jest wykształconych. Kończą studia, szukają pracy, chcą uzyskać jakąś pozycję na rynku. Ciężko jest o pracę, o umowę na czas nieokreślony więc i z tego powodu kobiety później zachodzą w ciążę. Taka umowa to gwarancja wszystkich świadczeń z ZUS, ale także podstawa do uzyskania np. kredytu na mieszkanie. Współczesne kobiety są świadome, że nie wystarczy mieć dziecko, trzeba mu jeszcze zapewnić byt.

    Odpowiedz
  2. martucha180  17 marca 2015 14:38

    Życie zmusza je do takich decyzji – praca, kariera, odpowiedni partner, różne problemy życiowe…

    Odpowiedz
  3. basiaj  17 marca 2015 21:10

    Każda kobieta chce zostać mamą, a jeżeli wcześniej nie mogła, to po czterdziestce też wychowa szczęśliwe dziecko.

    Odpowiedz
  4. Anita  18 marca 2015 09:36

    Oj po 40 roku życia jest bardzo ryzykowna..

    Odpowiedz
  5. andros  18 maja 2016 19:28

    Teraz nawet coraz młodsze kobiety mają problemy z ciążą, nie tylko po 40… Ale na pewno ryzyko jest większe.

    Odpowiedz
  6. ewa  26 listopada 2021 11:39

    Jestem w mojej 2 ciąży po 40-tce. Pierwsza ciąża w wieku 41 lat, druga w wieku 43 lat i wszystko przebiegało i przebiega idealnie. Nigdy nie byłam na zwolnieniu, a mam pracę, która wymaga też wysiłku fizycznego, bo pracuję w przedszkolu. W pierwszej ciąży pracowałam do 8 miesiąca, teraz 7 miesiąc i nadal w pracy. I zero problemów. Myślę, że wiele zależy od tego jaki tryb życia prowadzilyśmy przed ciążą. Ja byłąm bardzo aktywna fizycznie (20 km dziennie na rowerze) i nie wyobrażam sobie by w ciąży leżeć na zwolnieniu. To by chyba spowodowało trudności. A mamom po 40-tce radzę nie czytać artykułów, które straszą wadami itp. Ja w swoim otoczeniu mam kilka kobiet, które rodziły po 40-tce i wszystkie mają zdrowe dzieci i ciąże bez powiklań. Ale nie mieszkam w Polsce, tylko we Francji i jest tutaj zupełnie inne podejście. Matka po 40-tce to według mojego lekarza wciąż młoda matka. Tu się kobiety wspiera, nie straszy, może dlatego tak wiele Francuzek zachodzi w ciążę właśnie po 40-tce.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany