Jak chronić ubrania przed zniszczeniem? Krótki poradnik

Często powtarzamy, że w dzisiejszych czasach trudno o dobre jakościowo tkaniny i porządnie uszyte ubrania, które można by nosić przez kilka sezonów bez obaw o to, że wyblakną lub stracą fason. W dużej mierze jest to prawda – zarówno popularne sieciówki, jak i luksusowe butiki zlecają bowiem wykonanie przynajmniej jednego etapu produkcji Chińczykom, słynącym z taniego, szybkiego i „taśmowego” wytwarzania przedmiotów, związanych niemal ze wszystkimi dziedzinami życia. Czy jednak nie posługujemy się tym faktem jako wyuczoną wymówką? Czy odświeżając i przechowując poszczególne elementy garderoby, na pewno dokładamy starań, by choć odrobinę wydłużyć ich żywotność? Nasz dzisiejszy poradnik pomoże Wam odpowiedzieć sobie na te pytania i poinstruuje Was, jak chronić ubrania przed zniszczeniem! 

jak chronić ubrania przed zniszczeniem

źródło: www.pixabay.com

Jak chronić ubrania przed zniszczeniem? Krótki poradnik

Polecamy także: Dlaczego należy prać nowe ubrania przed ich pierwszym założeniem?

 

1. Czytaj wszywki i stosuj się do podanych tam instrukcji

Choć ta porada wydaje się banalna i oczywista, praktyka pokazuje, że bardzo często nie zwracamy uwagi na zalecenia producenta, bez zastanowienia wrzucając ubrania do bębna pralki. Wzięcie sobie do serca ostrzeżeń takich jak „nie prać w pralce” bądź „należy czyścić chemicznie” może tymczasem uchronić nas przed nieprzyjemnymi konsekwencjami, takimi jak bezpowrotna utrata fasonu ulubionego żakietu z marszczeniami lub skurczenie się swetra lub koszulki (często następujące stopniowo).

 

2. Pierz w niskiej temperaturze

Delikatne tkaniny i barwniki o intensywnych odcieniach, których użyto przy produkcji naszych ubrań, bardzo źle znoszą kontakt z wysoką temperaturą, reagując na niego wycieraniem się miękkiej faktury lub blaknięciem. Przygotowując pranie, staraj się więc ustawiać pralkę na 30 stopni – taki poziom ciepła będzie wystarczający dla odświeżenia i oczyszczenia zdecydowanej większości ubrań, przy czym pozostawi ubrania w podobnej kondycji, jaką zapamiętaliśmy sprzed prania.

 

3. Używaj woreczków do prania

Piorąc ubrania z delikatnych tkanin lub bieliznę, używaj specjalnych worków z siateczki ze ściągaczami (do kupienia np. w drogeriach i sklepach wnętrzarskich, takich jak Jysk). Unikniesz w ten sposób zaciągania się materiału i niszczenia misternych koronek. Woreczki można zastąpić zapinanymi na guziki lub zamek poszewkami poduszek o jasnych kolorach.

Jak chronić ubrania przed zniszczeniem? Krótki poradnik

Polecamy również: 7 prostych tricków na irytujące problemy z ubraniami

 

4. Nie prasuj zbyt często

Prasowanie ubrań gorącym żelazkiem osłabia strukturę materiału, czyniąc ją nietrwałą, a co gorsza, prowadzi do wytracania koloru. Zamiast więc po każdym praniu prasować poszczególne ubrania, postaraj się po wyciągnięciu z pralki powiesić je tak, by się nie pogniotły – możesz umieścić je na wieszaku i dopiero w takiej formie zawiesić na suszarce. Żelazko dobrze jest też zamienić na parowy steamer, który podczas prasowania nie dotyka powierzchni ubrania, a co za tym idzie, nie przyczynia się do jego niszczenia. Przy okazji można nim odświeżyć ubranie, które wchłonęło nieprzyjemny zapach (np. podczas obiadu w chińskiej restauracji) bez konieczności poddawania go procesowi prania.

 

5. Nie używaj suszarki elektrycznej

Choć sprzęty te zyskują u nas coraz większą popularność, ich częste używanie nie jest wskazane. To raczej awaryjne wyjście w sytuacji, kiedy naprawdę musimy założyć „akurat tę koszulę”. Regularne suszenie ubrań za jej pomocą, doprowadzi do ich rozciągnięcia oraz uszkodzi szwy.

 

6. Nie susz ciemnego prania na słońcu

Sielski obrazek prania poprzypinanego klamerkami do długiego sznura w ogrodzie to kadr rodem z elementarza. I do takiej roli powinien on zostać ograniczony. Ostre słońce znacząco przyspiesza bowiem blaknięcie ciemnych ubrań i osłabia strukturę ich tkanin, rozgrzewając ją do nazbyt wysokiej temperatury.

 

Jak chronić ubrania przed zniszczeniem? Krótki poradnik

Zajrzyj również: Triki ubraniowe, które watro znać!

 

7. Pozwól ubraniom odpocząć

Codzienne noszenie tego samego ubrania powoduje jego nadmierną eksploatację i znacząco przyspiesza proces niszczenia. A zatem nawet jeśli przywykliście do regularnego zakładania jakiegoś elementu garderoby, musicie pamiętać, by co jakiś czas dać mu się „odleżeć”. Powróci wtedy do pierwotnego kształtu i dłużej zagości w Waszej szafie.

 

8. Zadbaj o odpowiednie przechowywanie

Wiele z nas walczy z przepełnionymi szafami, zwijając „nadmiar” wypadających z półek ubrań i wciskając je do nich z powrotem na siłę. Nie uwzględniamy przy tym faktu, że odpowiednie przechowywanie może znacząco wydłużyć żywot ulubionej marynarki czy drogich skórzanych butów. Przeorganizowując szafę zadbajmy więc o to, by pozbyć się nieużywanych rzeczy i zrobić miejsce dla tych, po które z pewnością sięgniemy oraz zapewnić im odpowiednią cyrkulację powietrza. Żakiety powieśmy na (dostosowanych do nich wielkością) drewnianych wieszakach, skórzane płaszcze i ramoneski umieśćmy z dala od źródeł ciepła, a buty wypchajmy kawałkami papieru i ustawmy na osobnej półce (ewentualnie schowajmy do kartonów).

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (211 głosów, średnia: 4,71 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. martucha180  24 marca 2017 07:57

    Nie wiedziałam, że ubrania muszą odpocząć i o zbyt częstym prasowaniu. Bardzo dobry i bardzo ważny artykuł moim zdaniem.

    Odpowiedz
  2. A. czy  24 marca 2017 15:27

    No i to jest ciekawe 🙂 Bardzo przydatny artykuł, o wielu z tych informacji niie miałam zielonego pojęcia XD Od teraz stan moich ubrań na pewno się poprawi 🙂

    Odpowiedz
  3. Aromer0209  25 marca 2017 10:34

    O wszystko trzeba dbać by móc się tym dłużej cieszyć 🙂 wszystkie te informacje na szczęście są dla mnie od dawna dobrze znane, dlatego wiele ubrań gości w mojej szafie kilka lat 😉

    Odpowiedz
  4. Wusia  27 marca 2017 21:45

    Przydatne rady, choć większość z nich znam i staram się stosować na codzień.

    Odpowiedz
  5. Aneta  10 kwietnia 2017 14:19

    Przeczytane i, mam nadzieję, zapamiętane! 😉

    Odpowiedz
  6. efffciaa  5 października 2017 14:34

    Ja nie prasuję ubrań wcale , bo jest to czynność , której z całego serca nienawidzę , więc aby uniknąć prasowania kupuję wyłącznie ubrania nie mnące się .

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany