Jak atakuje grypa? Poznaj obronne chwyty i wyprzedź jej atak

Grypa czy przeziębienie? Czym jest grypa? Jakie są objawy grypy? Jak walczyć z grypą?

Badania przeprowadzone przez firmę Millward Brown na zlecenie marki Theraflu wskazują, że aż 38% Polaków nie widzi różnicy pomiędzy przeziębieniem i grypą. Chociaż co trzecia osoba w wieku 35-59 lat uważa Internet za wiarygodne źródło informacji o grypie, jedynie 46% z nich jest w stanie rozpoznać jej objawy. Te wyniki stały się punktem wyjścia do rozpoczęcia kampanii edukacyjnej „Zwalczmy Grypę”, której głównym celem jest poprawa stanu wiedzy Polaków na temat profilaktyki i walki z grypą.

grypa

fot. freepik, EyeEm

Grypa czy przeziębienie?

Katar, gorączka, osłabienie – to typowe objawy, obniżające sprawność ludzkiego organizmu. Chcąc prawidłowo je leczyć warto wiedzieć, czym różni się najczęstsza forma infekcji dróg oddechowych, jaką jest przeziębienie, od innej choroby, z czasami zbliżonymi objawami – grypy.

„Najprostszą metodą rozróżnienia grypy i przeziębienia  jest obserwowanie szybkości rozwoju i stopnia nasilenia dolegliwości. Przeziębienie charakteryzuje się łagodnym początkiem i stopniowo narastającymi objawami (kichanie, katar, kaszel, łagodny ból głowy, niedrożność dróg oddechowych, niewielka gorączka). Grypę rozpoznać można po nagłym pogorszeniu samopoczucia, pojawieniu się wysokiej gorączki (ponad 38 stopni) oraz bólach kostno-stawowych”. – podkreśla dr Paweł Grzesiowski, niezależny ekspert z Instytutu Profilaktyki Zakażeń.

Czym jest grypa?

Grypa to zakaźna choroba wirusowa, która jest najczęstszą przyczyną ostrych infekcji układu oddechowego w okresie jesienno-zimowym w Polsce. Pomimo, że jej obecność na świecie ma długą historię, to przez różnorodność i zmienność budowy wirusa grypy, nie udało się jej do końca opanować. Główny sezon zachorowalności obejmuje jesień i zimę w rejonach o klimacie umiarkowanym. Wirusy grypy dzielą się na trzy typy: A, B oraz C. Przemiany w ich informacji genetycznej odpowiedzialne są również za występowanie miejscowych epidemii grypy. Grypy nie można bagatelizować, dlatego tak ważna jest wiedza na jej temat, aby skutecznie odróżniać ją od przeziębienia.

Jakie są objawy grypy?

62% Polaków twierdzi, że jest w stanie poprawnie wskazać różnice między przeziębieniem a grypą, ale tylko 46% z nich wskazało konkretne objawy grypy.

Rozpoznanie tej choroby polega na zauważeniu 4 typów objawów, które można podzielić na:

  • objawy ogólne, np. dreszcze, osłabienie, brak apetytu, uczucie ogólnego rozbicia, złe samopoczucie
  • objawy ze strony górnych dróg oddechowych, np. ból gardła, suchy kaszel, nieżyt nosa,
  • bóle mięśniowo-stawowe, ból głowy,
  • senność.

Jak walczyć z grypą?

Leczenie grypy, oprócz specjalistycznych leków przeciwwirusowych na receptę, polega przede wszystkim na łagodzeniu jej objawów. Niemal połowa Polaków w tej sytuacji wybiera domowe sposoby tj. gorąca kąpiel z solą czy herbata z miodem i z cytryną. Co trzecia aktywna zawodowo osoba sięga po leki dostępne bez recepty. Największą popularnością i zaufaniem cieszą się leki w saszetkach (35%).

„Wybór leku zależy nie tylko od zawartości substancji czynnych, ale również od tzw. biodostępności. Poza tym leki podawane w postaci tabletek zwykle dłużej się wchłaniają, ze względu na konieczność uwolnienia substancji czynnej z tabletki. Co więcej, często stosowany w tabletkach stearynian magnezu (substancja poślizgowa) wydłuża rozpuszczanie tabletki, a tym samym wchłanianie leku jest opóźnione. Lek podany w postaci płynu bardzo szybko opuszcza żołądek i przechodzi do jelita cienkiego, które ze względu na dużą powierzchnię jest głównym miejscem wchłaniania leków. Dzięki temu wchłania się szybciej niż po podaniu w postaci tabletki”. – mówi dr Paweł Grzesiowski z Instytutu Profilaktyki Zakażeń.

Profilaktyka jest tak samo ważna, jak skuteczne leczenie samej choroby. Odpowiedni styl życia pomaga w zapobieganiu przeziębieniu i grypie. Wskazana jest wystarczająca ilość snu, podejmowanie aktywności fizycznej, zbilansowana dieta oraz unikanie stresu.  Osoby z grup ryzyka, przed sezonem grypowym powinny corocznie zaszczepić się przeciw grypie.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (179 głosów, średnia: 4,73 z 5)
zapisuję głos...