Ilu przyjaciół potrzebujemy naprawdę?

Sokrates mawiał „Mieć wielu przyjaciół, to nie mieć żadnego”. W dobie Facebooka, Instagrama i Twittera ta myśl wydaje się być bardzo aktualna. Kim jest prawdziwy przyjaciel? Jakie osoby powinniśmy mieć w kręgu swoich znajomych? Ilu przyjaciół potrzebujemy naprawdę? Zapraszamy do lektury!

ilu przyjaciół potrzebujemy

pixabay.com

Zobacz także: Jak rozpoznać toksyczną przyjaźń? 8 symptomów

Czy prawdziwa przyjaźń istnieje?

Słów „przyjaźń”, „przyjaciel”, „przyjaciółka” często używamy na wyrost. W wielu przypadkach nasze relacje są powierzchowne i nie wytrzymują próby czasu. Naukowcy odkryli, że tak naprawdę co 7 lat wymieniamy co najmniej połowę znajomych. Większość z nas jednak przyzna pewnie, że lepsze nietrwałe, płytkie relacje, niż społeczna pustka. Obecność kompana zmniejsza problemy, pomnaża radość i zadowolenie. Sprawia, że czujemy się lepsi, zabawniejsi, atrakcyjniejsi w oczach innych.

Niektórzy z nas w pogoni za akceptacją, zdobywaniem nowych znajomości, zapominają, że nie liczy się ilość, ale jakość. Naukowcy twierdzą, że grono naszych najbliższych nie powinno przekraczać 150 osób. Według profesora antropologii Robina Dunbar „jeśli jest ich więcej, tracimy orientację”.

Kręgi znajomości: ilu przyjaciół potrzebujemy?

W gronie najbliższych najważniejsze jest tzn. „jądro”, czyli 3-5 najbardziej zaufanych osób (rodzina, przyjaciele). Do nich zwracamy się w potrzebie. Następny krąg składa się z 15 ludzi (koledzy, koleżanki, bliscy znajomi). Bardzo przejęlibyśmy się śmiercią któregoś z nich. W kolejnych kręgach – 50 i wreszcie 150 osób  –  zażyłość i stopień poufałość są znacznie mniejsze.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (51 głosów, średnia: 4,65 z 5)
zapisuję głos...
Jeżeli spodobał Ci się artykuł, to odwiedzaj nas regularnie i czytaj codzienne newsy. Za każe odwiedziny dostajesz punkty, za które możesz otrzymać różne nagrody – bez żadnych opłat. Jeśli chcesz się zarejestrować kliknij.

Chcesz wiedzieć więcej o naszym programie? Kliknij: Zasady w pigułce
Komentarze
 1. Zdjęcie profilowe xtina120
  xtina120  5 sierpnia 2017 09:18

  1 prawdziwy przyjaciel wystarczy, oczywiście oprócz rodziny. Lepszy jeden a prawdziwy niż 15 a takich na których nie możemy polegać. Ale bardzo ciężko jest znaleźć taką osobę. Ja niestety poza rodziną nie mam takiej osoby ;(

  Odpowiedz
  • Zdjęcie profilowe A. czy
   A. czy  5 sierpnia 2017 17:27

   Co prawda to prawda XD mi się akurat udało – życze tego i tobie :):)

   Odpowiedz
   • Zdjęcie profilowe xtina120
    xtina120  5 sierpnia 2017 22:11

    Dziekuję bardzo 😉 Mam nadzieję, że się spełni;)

    Odpowiedz
 2. Zdjęcie profilowe Aldona81
  Aldona81  5 sierpnia 2017 09:28

  Oj,z przyjaciółmi różnie bywa. Sama nie używam prawie wcale tego określenia. Z jednym wyjątkiem. To osoba,z którą sztamę trzymamy już 30lat. Pomimo tego że nie często się widujemy jakoś to przetrwało😀. Internetowe „przyjażnie” mnie niestety nie przekonują.

  Odpowiedz
 3. Zdjęcie profilowe martucha180
  martucha180  5 sierpnia 2017 21:03

  3-5 przyjaciół – zgadzam się.

  Odpowiedz
 4. Zdjęcie profilowe Hidari11
  Hidari11  6 sierpnia 2017 20:18

  O prawdziwego przyjaciela bardzo trudno. Żyję w jakimś nieciekawym środowisku, w którym to widzę, że ludzie dobierają się w grupy po opłacalności i korzyściach, tzn. kolegują się, gdy mogą coś z tego mieć, a dobierają się w małżeństwa po wielkości majątków.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.