Hygge– znasz to pojęcie? To duński klucz do szczęśliwego życia

Od kilku dekad Duńczycy są uznawani za najszczęśliwszych ludzi na świecie. Czemu zawdzięczają to wyróżnienie? Swojemu wyjątkowemu podejściu do życia określanemu mianem hygge. Za tym tajemniczym słowem kryje się filozofia, u której podstaw leży odnajdywanie szczęścia i bliskości w najprostszych sytuacjach. Jak nauczyć się żyć i mieszkać w zgodzie z filozofią hygge? Stylistki Westwing przedstawiają kilka wskazówek, jak zastosować zasadę hygge do naszego mieskania

fot. www.westwing.pl

Duński termin hygge trudno jednoznacznie przetłumaczyć na język polski. To słowo, które opisuje chwile szczęścia, rodzinnego ciepła i bliskości oraz kojarzące się z nim poczucie komfortu. Pod tym hasłem kryje się również celebrowanie drobnych przyjemności dnia codziennego. Pierwszy łyk kawy o poranku, spacer wśród budzącej się do życia przyrody, obiad z dawno niewidzianymi przyjaciółmi… Cieszenie się pięknymi, ulotnymi chwilami, których czasem nie zauważamy, a które sprawiają, że nasze życie staje się szczęśliwsze.

Relacje z bliskimi

U podstaw hygge leży pielęgnowanie relacji z bliskimi. Nauczmy się czerpać jak najwięcej radości z czasu spędzonego razem. Warto zacząć od wspólnych posiłków. Mimo życia w biegu spróbujmy zjeść w trakcie dnia wspólne śniadanie lub kolację. Gdy już uda nam się zgromadzić najbliższych przy jednym stole, odłóżmy telefony oraz wyłączmy telewizor – skupmy się na rozmowie. W wolny wieczór pomyślmy o przyjaciołach. Zaprośmy ich do domu, ugotujmy coś pysznego, zaaranżujmy stół. Na spokojnie i z dystansem – to kwintesencja hygge. Po prostu cieszmy się czasem spędzonym razem!

Czas dla siebie

 

 Hygge odnosi się do chwil, w których czujemy się bezpiecznie i komfortowo, niekoniecznie wśród ludzi, tak samo ważna jest umiejętność znalezienia czasu dla siebie. Wszystko, co sprawia, że czujemy się szczęśliwi można nazwać hygge – zajęcia fitness, czas spędzony z dobrą książką, drobne kulinarne przyjemności, jak lampka wina, dobra herbata lub kawałek rozpływającej się w ustach czekolady. Ten moment wytchnienia, w którym zapominamy o świecie zewnętrznym i w którym możemy zadbać o siebie i odpocząć. Nauczmy się celebrować takie chwile.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (73 głosów, średnia: 4,70 z 5)
zapisuję głos...
Jeżeli spodobał Ci się artykuł, to odwiedzaj nas regularnie i czytaj codzienne newsy. Za każe odwiedziny dostajesz punkty, za które możesz otrzymać różne nagrody – bez żadnych opłat. Jeśli chcesz się zarejestrować kliknij.

Chcesz wiedzieć więcej o naszym programie? Kliknij: Zasady w pigułce
Komentarze
 1. Zdjęcie profilowe Kika07645
  Kika07645  8 maja 2017 06:40

  Ciekawy sposób na oderwanie sie od tego życia w biegu. Az miło sie czyta o odstawieniu telefonu, wyłączeniu telewizora i poświęcenie 100% uwagi swoim najbliższym

  Odpowiedz
 2. Zdjęcie profilowe malgosia
  malgosia  8 maja 2017 08:45

  Bardzo ciekawy artykuł 🙂

  Odpowiedz
 3. Zdjęcie profilowe Aldona81
  Aldona81  8 maja 2017 11:49

  Dla każdego bycie szczęśliwym oznacza coś innego. Każdy do szczęścia inaczej dąży.

  . Mi szczęście dają rodzina i dzieci,innym np kariera i praca. Osobiście bardzo sceptycznie podchodzę do tego typu sposobów. Jestem po prostu realistką😀

  Odpowiedz
 4. Zdjęcie profilowe martucha180
  martucha180  8 maja 2017 11:51

  To hygge w pigułce – powiedziałabym. Ale ta pigułka zawiera najważniejsze składniki. Zwłaszcza jeden… To czas dla siebie, wprowadzenie własnych rytuałów, które z czasem staja się tradycją, np. niedzielna kąpiel w wannie z książką w ręku.

  Odpowiedz
 5. Zdjęcie profilowe Kamira90
  Kamira90  8 maja 2017 15:05

  super artykuł

  Odpowiedz
 6. Zdjęcie profilowe ewelina0393
  ewelina0393  8 maja 2017 15:29

  Od jakiegoś czasu słyszę dużo na temat hygge, na pewno jest to coś, co warto wprowadzić do swojego życia. To bardzo ważne, by w ciągu dnia znaleźć trochę czasu dla siebie i dla rodziny, niestety często o tym zapominamy. Musze przyznać, że bardzo podoba mi się skandynawski wystrój wnętrz, z pewnością w takim klimacie urządzę swoje przyszłe mieszkanie.

  Odpowiedz
 7. Zdjęcie profilowe nilkaa3
  nilkaa3  9 maja 2017 00:23

  W Danii życie wygląda troszeczkę inaczej, co słyszałam od osób, które tam mieszkają. Może właśnie dlatego im łatwiej czerpać przyjemności z małych rzeczy, kiedy głowa nie jest przeciążona zmartwieniami tak jak to bywa w przypadku naszego społeczeństwa – taka mentalność. Ja akurat jestem wielką fanką przygotowywania i jedzenia wspólnych posiłków, według mnie to bardzo zbliża ludzi i wpływa na ich relację. Lubię usiąść w kuchni przy stole z kubkiem herbaty i po prostu porozmawiać, gdzie nie ma zbędnego w tym momencie telewizora i innych pochłaniaczy czasu 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.