Ekspert radzi: herbaciany savoir vivre, czyli jak zorganizować spotkanie przy herbacie

Herbata od wieków jest uznawana za napój, którego picie wymaga stosownej oprawy. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy jest ona podawana podczas formalnego spotkania lub eleganckiego przyjęcia, zorganizowanego np. dla rodziców przyszłego męża lub dla pracodawcy, którego chcemy poprosić o awans. Ekspertka marki Ahmad Tea London, Julia Popcowa, przygotowała kilka wskazówek dla prawdziwych koneserów herbacianych, którzy chcieliby poznać herbaciany savoir vivre i podawać herbatkę co najmniej tak dobrze, jak robi to angielska królowa!

savoir vivre

zdjęcie nadesłane przez agencję prasową reprezentującą markę Ahmad Tea

Ekspert radzi: herbaciany savoir vivre, czyli jak zorganizować spotkanie przy herbacie

Przeczytaj również: Serowy savoir-vivre

 

W czym podawać herbatę gościom?

Chociaż wielu z nas picie herbaty kojarzy z dużym, kolorowym kubkiem gorącego naparu, tradycyjna szkoła mówi, że powinno się ją podawać w filiżance, najlepiej wykonanej z cienkiej porcelany o szerokim brzegu – cieszy ona oko i pobudza poczucie estetyki. Nie zapominajmy także o spodku, który doda tej czynności dodatkowej elegancji. Zadbajmy o to, by zastawa, której używamy pasowała do siebie: jeżeli posiadamy elegancki mały czajniczek, dopasujmy do niego ładne nieduże filiżanki lub czareczki. Duży dzbanek można zestawić z większymi, mniej finezyjnymi filiżankami. Do przezroczystego, szklanego dzbanka pasują z kolei szklane filiżanki, które mogą mieć liczne metalowe elementy. Gdy już zadamy sobie trud przygotowania herbaty w pięknym naczyniu, nie podawajmy dużych kubków do jej picia.

Kubek z pokrywką i sitkiem doskonale sprawdzi się w pracy, gdyż może pełnić jednocześnie funkcje czajnika i filiżanki, natomiast przy spotkaniu herbacianym możemy popsuć cały jego czar, stawiając przy pięknym, porcelanowym czajniczku półlitrowe kubki z postaciami z kreskówek – wyjaśnia Julia Popcowa, ekspert Ahmad Tea London.

 

Jak serwować herbatę?

Zanim postawimy czajnik z herbatą na stół sprawdźmy, czy z dzióbka nie cieknie herbata – widok brązowej plamy po napoju na białym obrusie jest zawsze bardzo nieestetyczny. Poza tym herbata pozostawia niestety dość trwałe ślady, które trudno sprać w pralce. Nalejmy wodę do czajniczka i spróbujmy nalać płyn do filiżanki czy kubka. Jeżeli pod spodem zrobi się mokra plama oznacza to, że potrzebny nam będzie „wyłapywacz kropli” – miniaturowe urządzenie, które wkłada się do dzióbka czajnika od zewnątrz.

W dobrym tonie jest podawanie naparu w czajniczku, z którego wcześniej zostało wyjęte sitko z fusami. Możemy także postawić na stole dodatkowy imbryk z gorącą wodą, którą będzie można rozcieńczyć zbyt mocny napar – podpowiada Julia Popcowa, ekspert Ahmad Tea London.

Jeśli chcemy nalać herbatę osobie, z którą akurat spędzamy czas, musimy podejść do niej z prawej strony. Z tej również strony powinno położyć się łyżeczkę, jeśli nasz gość jest praworęczny. Nie zapominajmy także o serwetkach, które warto złożyć w trójkąt, a następnie podłożyć pod spodek – dzięki temu rytuał nabierze szczególnego charakteru. Przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na widniejący na nich nadruk, by był adekwatny do charakteru naszego spotkania.

Jeżeli planujemy długie posiedzenie, warto zadbać o specjalny kapturek do czajniczka, który pozwoli nam dłużej cieszyć się gorącym napojem. W temperaturze pokojowej herbata stygnie bardzo szybko.

Ekspert radzi: herbaciany savoir vivre, czyli jak zorganizować spotkanie przy herbacie

 

Dodatki do herbatki

Wielu smakoszy herbacianych uwielbia pić napar z dodatkami, takimi jak: cukier, miód, mleko, słodzik czy konfitura. Każdy z nich należy podawać osobno, w małych naczyniach. Nie zapominajmy także o przygotowaniu łyżeczek i szczypczyków do cukru w kostkach. Jeśli do herbaty mamy zamiar podać cytrynę, musi być ona pozbawiona skórki.

 

Ekspert radzi: herbaciany savoir vivre, czyli jak zorganizować spotkanie przy herbacie

Podstawą jest dobre zachowanie

Wielu z nas wie, ale często zapomina o tym, że żadnych napojów nie powinno się pić z łyżeczką w środku. Zarówno przez wzgląd na dobre zachowanie, jak i nasze bezpieczeństwo. Nierzadko zdarza nam się również nie pamiętać, że do wymieszania cukru trzeba użyć osobnej łyżeczki, a nie tej, którą znaleźliśmy w cukiernicy. Coraz rzadszym, ale również spotykanym problemem jest zbyt głośne mieszanie.

Wykonujmy delikatne, koliste ruchy, nie dotykając łyżeczką ścianek naczynia, gdyż tylko takie zachowanie uznaje się za kulturalne – tłumaczy Julia Popcowa, ekspert Ahmad Tea London.

 

Herbata musi być dobrej jakości

Zapraszając ważną dla nas osobę na herbaciany podwieczorek czy formalne spotkanie postarajmy się, by herbata była wysokiej jakości. Warto również przygotować się wcześniej i zakupić kilka rodzajów mieszanek, tak by odwiedzająca nas osoba miała wybór i mogła skosztować swojego ulubionego napoju – powiedziała Julia Popcowa, ekspert Ahmad Tea London.

Polecamy wcześniej wyposażyć się w herbatę czarną (np. Earl Grey Ahmad Tea London), zieloną (np. Pure Green Tea Ahmad Tea London) oraz owocową (np. Strawberry Sensation Ahmad Tea London).

 

Materiał tekstowy i zdjęcia zostały przygotowane we współpracy z marką Ahmad Tea

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (274 głosów, średnia: 4,51 z 5)
zapisuję głos...