Gdy papryka znika… ze stołu! Inspiracje szefa kuchni Knorr na dania z papryki

To ona-papryka króluje teraz na naszych stołach. Na surowo, pieczona, faszerowana, w sałatkach… Do kulinarnych eksperymentów z papryką w roli głównej zachęca Piotr Murawski, szef kuchni Knorr.

Papryki

Różne kolory papryki sprawiają, że dania z ich wykorzystaniem wyglądają niezwykle apetycznie. A czym właściwie różnią się te papryki? „Zielona papryka nie jest inną odmianą tego warzywa, a jedynie niedojrzałą papryką czerwoną. Stąd przeważnie jest nieco gorzkawa, mniej słodka” – tłumaczy Piotr Murawski, szef kuchni Knorr. Dodaje, że papryka czerwona, żółta i pomarańczowa to różne jej odmiany. Na ich smak wpływa moment zebrania, czyli czy miały szansę dojrzeć na krzaku. Kucharz przywołuje jeszcze paprykę igołomską, po którą coraz częściej sięgamy. Jest podłużna, delikatnie żółtawa. Znakomicie sprawdza jako papryka faszerowana. A oto kilka sposobów kucharza Knorr na wykorzystanie papryki w kuchni.

Zapieczona…

Swoich amatorów ma papryka surowa, duszona i pieczona. „Kto jeszcze nie spróbował tej ostatniej, powinien to zrobić jak najszybciej. Pieczenie wydobywa z papryki jej słodycz, dzięki czemu zyskuje ona wspaniały smak!” – tłumaczy szef kuchni Knorr i podaje kilka wskazówek, jak piec paprykę:

  • Paprykę do pieczenia powinniśmy dokładnie umyć.
  • Piekarnik rozgrzewamy do 200 stopni, na blachę kładziemy papier do pieczenia, a na nim układamy papryki.
  • Paprykę należy piec ok. 30 minut, choć czas oczywiście trzeba też uzależnić od odmiany i twardości papryki. W połowie pieczenia delikatnie obracamy ją na drugą stronę. Znakiem upieczenia jest sczerniała skórka.
  • Po upieczeniu paprykę wkładamy do worka foliowego, zamykając go. Pozostawiamy w nim paprykę na 10-15 minut.
  • Przed dalszym wykorzystaniem delikatnie ściągamy z papryki skórkę, rozkrajamy ją i wyciągamy gniazdo nasienne.
  • Paprykę możemy przechowywać zalaną oliwą w lodówce.

Tak przygotowaną paprykę możemy wykorzystać na co najmniej kilka sposobów. Polana sosem sałatkowym może stanowić smaczną przekąskę lub wyśmienity dodatek do obiadu. Możemy ją także uczynić składnikiem pysznych sałatek. Ponadto pieczona papryka świetnie nadaje się do faszerowania. Szef kuchni Knorr proponuje Tuńczyka z pieczoną papryką i pomidorami oraz Sałatkę z fasolki w pieczonej papryce.

Salatka paprykowa

…w sałatkach

O tak – sałatki z papryką smakują znakomicie! Zarówno z pieczoną, jak i surową. Surowa pokrojona w paski wraz z różnymi gatunkami sałat i pomidorami stworzy kompozycję idealną do drugiego dania, podkreślając smak mięsa. Pieczona sprawdzi się w sałatkach rodem znad Morza Śródziemnego, w których występuje obok sera feta i oliwek.

Równie udane połączenie papryka stworzy z kurczakiem w Sałatce paprykowej z soczystym kurczakiem i szynką. Warto w niej (oraz w innych sałatkach) użyć różnych gatunków i kolorów papryki – wzbogaci to nie tylko ich smak, ale także uatrakcyjni ich wygląd. Dodatkiem papryki warto również wzbogacić sałatki na bazie makaronu, kaszy czy ryżu, czego przykładem jest Sałatka kuskus z soczystym kurczakiem i papryką.

Mówiąc o sałatkach, szef kuchni Knorr przypomina, że papryka może być także znakomitym naczyniem na sałatki. W tym zastosowaniu najlepiej się sprawdzają się warzywa raczej krótkie i szerokie.

… i nafaszerowana

To może być prawdziwa kulinarna zabawa! Paprykę można bowiem nadziewać dziesiątkami rodzajów farszy i w każdym przypadku będzie to udane połączenie. A więc mamy do wyboru warzywa, sery, mięso, ryż, kaszę… I tak na stole mogą wylądować Słodka papryka faszerowana serem feta, Pieczone papryki z wegetariańskim farszem czy Faszerowane papryki z mięsem mielonym. Ale to tylko propozycje – każdy sam może bowiem stworzyć swój własny przepis na faszerowaną paprykę. Do dzieła!

Papryka faszerowana

Papryka faszerowana

czas przygotowania: 3/4h
ilość porcji: 3-5

Składniki:

  • 1/2 kg mięsa mielonego mieszanego (wołowo-wieprzowego)
  • 1 opakowanie Węgierskiej zupy gulaszowej Knorr
  • 4 papryki czerwone
  • 2 marchewki
  • 1 biała cebula
  • 10 dag ryżu
  • 1 bułka kajzerka
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 łyżka koncentratu pomidorowego
  • sól, kolendra, kmin rzymski
  • 3 łyżki oleju

Przygotowanie:

1. Namocz kajzerkę w wodzie lub mleku. Ugotuj ryż. Obraną cebulę pokrój w drobną kostkę i podsmaż wraz z czosnkiem na oleju. Marchewkę obierz, zetrzyj i dodaj wraz z mięsem mielonym na patelnię i smaż.

2. Odsącz kajzerkę, rozdrobnij i dodaj wraz z ryżem do smażącego się mięsa. Następnie dodaj przyprawy do smaku i koncentrat pomidorowy.

3. Papryki umyj, odetnij górę i wydrąż gniazda nasienne. Napełniaj je farszem mięsnym z patelni. Piekarnik rozgrzej do temperatury 200 stopni i piecz papryki do miękkości.

4. Przygotuj Węgierską zupę gulaszową Knorr zgodnie z przepisem na opakowaniu i gotuj ją, aż zgęstnieje. Papryki podawaj wraz z powstałym sosem.

źródło: www.przepisy.pl

Przepisy i inspiracje na dania z papryką znajdziecie na stronie  www.przepisy.pl

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (171 głosów, średnia: 4,55 z 5)
zapisuję głos...