Co zrobić z Tadkiem-Niejadkiem? Chytre pomysły na nakarmienie malucha

Stało się. Mamy w domu „niejadka”. Dziecko nie chce jeść, a my zamartwiamy się co zrobić, aby dostarczyć mu niezbędnych dla jego rozwoju witamin i minerałów. Przebieramy się, by uatrakcyjnić posiłek, śpiewamy, robimy przedstawienie, a nawet uciekamy się do przekupstwa czy szantażu. Bez skutku. Co zrobić, kiedy Tadek-Niejadek pojawia się w naszym domu?

Sposoby na Tadka-Niejadka fot. Barilla

Obecnie co drugie, około roczne dziecko jest uważane przez swojego rodzica za „niejadka”. Grymasi, marudzi i wybrzydza. Czy jednak zawsze powinniśmy się tym martwić?

Otóż nie.

Zazwyczaj dziecko po 1 roku życia zaczyna rosnąć wolniej i nie potrzebuje aż tylu substancji odżywczych co wcześniej.  Niepotrzebnie próbujemy doszukiwać się w tym anemii, alergii czy infekcji. Jeśli dziecko nadal jest wesołe i pełne energii, zaufajmy mu i nie przejmujmy się. Widocznie  nie musi aż tyle jeść, żeby czuć się dobrze. Nie narzekajmy na jego „marne” jedzenie i nie pozwólmy, aby posiłki kojarzyły się z czymś nieprzyjemnym. Sprawmy, by jedzenie stało się zabawą. Uczmy nasze dziecko nowych smaków i dajmy mu możliwość tworzenia nietypowych kombinacji. Niech posiłek będzie smaczny, zdrowy i kolorowy.

Oto kilka inspiracji:

– warzywno-owocowe szaleństwo

Warzywa i owoce są niezgłębionym źródłem inspiracji i kolorów, które pozwolą stworzyć prawdziwie atrakcyjne danie. Możemy sami poprosić dziecko, aby pomogło nam przygotować potrawę z wybranych przez siebie składników. Z pewnością zauroczone bogactwem barw, będzie miało nie tylko frajdę, ale również chętniej zje przygotowane przez siebie danie. Warzywa i owoce, zwłaszcza sezonowe, nie muszą być nudne. Można dowolnie zestawiać ze sobą elementy, tworząc ciekawe kompozycje.

– pomysłowość w małej kanapce

Nudna kanapka, która zazwyczaj kojarzy się nam ze standardowym, szkolnym posiłkiem, może zmienić swe oblicze! Możemy dowolnie ją ozdabiać, malować na niej lub wycinać z pieczywa ciekawe wzory. Pomyślmy: czy dziecko będzie mogło oprzeć się uśmiechającej się do niego twarzy elfa?

– ciekawe kształty makaronu

Obecnie liczba typów, kształtów i barw makaronów jest naprawdę oszałamiająca, co sprawia, że można zrobić z nich naprawdę kolorowe i kreatywne danie. Na słono, na słodko, można nie tylko podawać je z sosem, tworzyć sałatki czy zapiekanki, lecz także  próbować budować  własne postacie czy obrazki. Liczba kształtów do wykorzystania na pewno nam na to pozwoli, a dziecko z zamiłowaniem zaangażuje się w tworzenie scenek wprost ze świata swojej wyobraźni. Nie będziemy mieć również wyrzutów sumienia, co do jakości dania, makaron bowiem to bogate źródło witamin.

Makaron jest pożywnym i zdrowym posiłkiem, zwłaszcza jeśli jest robiony z pszenicy durum. Ma ona bowiem więcej fosforu, żelaza, kwasu foliowego, potasu i witamin B1, B2, B5 i B6 – mówi Marta Martys, Barilla Polska.

Jeśli tylko pokażemy dziecku, że jedzenie to nie tylko obowiązek, lecz także zabawa, możemy być przekonani, że chętniej zje przygotowany posiłek.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (157 głosów, średnia: 4,61 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. martucha180  11 września 2014 08:13

    Zaprosić dziecko do pomagania nam w kuchni.

    Odpowiedz
  2. bbo  11 września 2014 11:02

    I nałożyć na jakiś zabawny, kolorowy talerz.

    Odpowiedz
  3. lilkawodna  11 września 2014 13:51

    Dobre rady.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany