Czy je znasz? Francuskie wynalazki, które zmieniły świat

Niektórzy ją uwielbiają, inni uważają za zbyt zadufaną w sobie. Jedno jest pewne. Obok Francji nie da się przejść obojętnie. Od zawsze budziła i wciąż budzi niezwykłe emocje. Stolica mody, kultury i inspiracji dla całych pokoleń. Do dziś korzystamy z jej bogactwa i niesamowitych wynalazków, choćby w deszczową majową wiosnę, gdy używamy parasola. Pierwszy rozkładany parasol powstał właśnie we Francji i na stałe zrewolucjonizował życie milionów ludzi. 

Francuskie wynalazki, które zmieniły świat – Parasol

Parasol zgodnie ze swoją etymologią pierwotnie chronił głównie przed słońcem, dopiero z czasem przypisano mu rolę także przeciwdeszczową. Pomysłodawcą tego wynalazku był paryski kaletnik Jean Marius, który stworzył parasol pokryty natłuszczoną tkaniną chroniącą przed deszczem. Dzięki swojej pierwszej klientce, księżnej Elżbiecie Charlottcie, zachwyconej innowacyjnym jak na ówczesne lata rozwiązaniem, parasole Mariusa zaczęły sprzedawać się jak ciepłe bułeczki. Produkcja wynalazku była jednak dość kosztowna, dlatego posiadanie parasola przeciwdeszczowego przez długi czas było domeną osób zamożnych. Pozostali mogli liczyć m.in. na wypożyczenie sprzętu np. z kawiarni. Jak wiadomo popyt rodzi podaż, dlatego w 1769 r., w Paryżu, powstały nawet oficjalne wypożyczalnie parasoli! Pierwsza z nich znalazła się przy Pont Neuf i działała od rana do późnych godzin nocnych. Popularność „deszczochronów”, jak je wtedy nazywano, szybko przełożyła się na efekt tzw. domina. Na przestrzeni lat powstawały parasole z dodatkowymi „funkcjami” m.in. z lornetką teatralną, futerałem na okulary czy zegarkiem.

Długopis także zawdzięczamy Francuzom

Kolejnej rewolucji w codziennym życiu Francuzów i nie tylko dokonał Baron Marcel Bich. To właśnie jego determinacji i pomysłowości zawdzięczamy długopisy kulkowe! Gdy w roku 1950, Bich zakładał firmę wraz ze swoim wspólnikiem Edouardem Buffardem, cały świat do pisania używał piór wiecznych. Genialny wizjoner wpada na pomysł innowacyjnego długopisu zakończonego kulką i umożliwiającego szybsze pisanie bez konieczności czekania na wyschnięcie atramentu. Tak właśnie powstał BIC Cristal. Pierwszy, kulkowy, jednorazowy długopis błyskawicznie stał się modny we Francji i pozostałych państwach Europy tworząc tym samym jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie.

Warunki polowe

– Skoro jesteśmy przy modzie, to trzeba przyznać, że Francji zawdzięczamy w tym temacie dużo, jeśli nie wszystko. I nie chodzi tu wcale o nazwiska znanych projektantów, którzy od setek lat ubierają ludzi na całym świecie, ale o tzw. modowe wynalazki – mówi Stephane Antiga, dyrektor generalny French Touch. – Kto z nas wyobraża sobie np. rozgrywki golfa bez prostych, acz eleganckich koszulek polo? Dzisiaj noszą je wszyscy, mężczyźni, kobiety, a nawet dzieci – dodaje. Pomysłodawcą tego konkretnego kroju koszulki był Francuz René Lacoste. W latach 20-tych XX wieku wymyślił pierwszą bawełnianą bluzkę z krótkimi rękawami i miękkim kołnierzykiem. Lacoste, sportowiec i profesjonalny tenisista wystąpił w niej jako pierwszy gracz w historii tenisa podczas meczu w 1926 r. Prostota, elegancja, a przede wszystkim wygoda koszulki polo szybko wzbudziła zainteresowanie całej branży. Kilka lat później, po zakończeniu kariery, Lacoste zdecydował się na zmianę ścieżki kariery, założenie firmy odzieżowej wraz z André Gillierem i rozpoczęcie masowej produkcji „polówek”. Początkowo w sprzedaży, ukierunkowanej na rynek tenisistów i innych sportowców, znajdowały się tylko białe koszulki, z czasem firma poszerzyła swoje grono odbiorców i wprowadziła inne kolory. Dziś polo z charakterystycznym znaczkiem krokodyla to symbol najwyżej jakości i komfortu.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (39 głosów, średnia: 4,82 z 5)
zapisuję głos...
Jeżeli spodobał Ci się artykuł, to odwiedzaj nas regularnie i czytaj codzienne newsy. Za każe odwiedziny dostajesz punkty, za które możesz otrzymać różne nagrody – bez żadnych opłat. Jeśli chcesz się zarejestrować kliknij.

Chcesz wiedzieć więcej o naszym programie? Kliknij: Zasady w pigułce
Komentarze
 1. Zdjęcie profilowe Aromer0209
  Aromer0209  4 sierpnia 2017 15:47

  Bardzo ciekawy artykuł 🙂 ach ta Francja tyle jej zawdzięczamy

  Odpowiedz
 2. Zdjęcie profilowe Aldona81
  Aldona81  4 sierpnia 2017 20:39

  Wyobrażacie sobie Dziewczyny życie bez parasola bądż długopisa?! 😀. Niby rzeczy użytku codziennego ale nigdy nie zastanawiałam się skąd pochodzą.

  Odpowiedz
 3. Zdjęcie profilowe Ignam
  Ignam  5 sierpnia 2017 02:59

  W ostatnim akapicie chodzi chyba o „Barbarellę” Rogera Vadima 🙂

  Odpowiedz
 4. Zdjęcie profilowe gosia141088
  gosia141088  9 sierpnia 2017 11:09

  tak Franacja to rewolucja 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.