Fakty i mity na temat kataru

Czy aby na pewno nasza wiedza jest wystarczająca i jesteśmy świadomi tego, jak ważny dla naszego zdrowia jest drożny nos?

„Leczony czy nie, katar trwa siedem dni”, „podrażniony nos powinno się smarować tłustym kremem”, „technika wydmuchiwania nosa nie ma żadnego znaczenia” – wydaje się, że na temat kataru wiemy już wszystko i nie wierzymy już w te fałszywe pogłoski. Czy aby na pewno nasza wiedza jest wystarczająca i jesteśmy świadomi tego, jak ważny dla naszego zdrowia jest drożny nos?

Fakty i mity na temat kataru

 

Katar to często lekceważona dolegliwość, która jednak skutecznie może utrudnić codzienne życie. Zdaniem 70% Polaków katar jest głównym problemem, który przeszkadza w swobodnym oddychaniu i bywazdecydowanie bardziej uciążliwy niż gorączka, czy nawet ból głowy. Dlaczego tak się dzieje? Niedrożny nos utrudnia prawidłowe oddychanie, co ma negatywny wpływ na kondycję organizmu i ogólne samopoczucie. Na ten aspekt zwracają uwagę organizatorzy kampanii edukacyjnej „Oddychaj przez nos, oddychaj lepiej”. Na temat kataru i jego przyczyn krąży wiele opinii, dlatego warto dowiedzieć się, które z nich są fałszywe, a które prawdziwe.

MITY:

  • Cokolwiek zrobisz, katar i tak będzie trwał siedem dni MIT. Nie jest to prawdą.W aptekach dostępnych jest wiele różnego rodzaju preparatów, które skracają czas jego trwania, zmniejszają obrzęk błony śluzowej nosa i ilość produkowanej wydzieliny, a tym samym eliminują uczucie zatkanego nosa.
  • Chroniczny katar świadczy zawsze o alergii – MIT. Niekoniecznie. Katar może być objawem wielu innych dolegliwości, takich jak np. problemy z migdałkiem czy skrzywiona przegroda nosa itp. Oprócz tego, problemy z drożnością nosa mogą być także spowodowane prowadzonym stylem życia – rodzaj wykonywanej pracy czy chroniczny stres także mogą powodować katar.

Alergiczny nieżyt nosa powodują zarówno pyłki, które są sezonowe, jak też alergeny odzwierzęce (np. sierść kota, pierze) – dlatego pies w domu u osoby uczulonej, może powodować te dolegliwości przez cały rok. W przypadku tego kataru warto zastosować Otrivin Allergy, który dzięki zawartości dwóch substancji czynnych, odblokowuje zatkany nos i hamuje uciążliwe reakcje alergiczne. Pomaga też w leczeniu przewlekłego zapalenia zatok.

  • Katar nie grozi powikłaniami MIT. Lekceważony katar może stać się przyczyną groźnych powikłań. Jednym z najczęściej występujących problemów jest zwykle zapalenie zatok przynosowych lub uszu. Szczególnie niebezpieczny jest dla dzieci oraz osób w podeszłym wieku ze względu na ich obniżoną odporność. W ich przypadku najczęściej występującym skutkiem nieleczonego kataru są problemy ze słuchem.
  • Technika wydmuchiwania nosa nie ma żadnego znaczenia – MIT. Sposób czyszczenia nosa jest bardzo ważny w leczeniu kataru oraz w zapobieganiu przed dalszym rozwojem infekcji, która może doprowadzić np. do zapalenia ucha środkowego. Lekarze zalecają, aby najpierw delikatnie wydmuchać jedną dziurkę, a później drugą. Aerozol Otrivin udrożnia nos w zaledwie 5 minut,
    a więc działa do 6 razy szybciej niż tabletka.

FAKTY:

  • Katar to nie choroba – FAKT. Katar to nie choroba sama w sobie, a jedynie jeden z jej nieprzyjemnych objawów. Powodują ją rhinowirusy, a można się nim zarazić m.in. poprzez kontakt z chorą osobą.
  • Lepiej używać jednorazowych chusteczek higienicznych – FAKT. Materiałowe chustki wielokrotnego użytku są wyjątkowo niehigieniczne. Osadzają się na nich drobnoustroje, które przy każdym oczyszczaniu nosa na nowo wprowadzamy do organizmu. Z tego względu zdecydowanie lepiej korzystać z jednorazowych, papierowych chusteczek. Silny katar bywa bardzo uciążliwy i nawet częste wydmuchiwanie nosa nie przynosi ulgi, dlatego w takiej sytuacji warto skorzystać z rewolucyjnego sposobu leczenia. Rozwiązaniem na silny katar jest innowacyjny aerozol do nosa Otrivin ipra Max, który dzięki zawartości dwóch substancji czynnych, nie tylko odblokowuje nos, ale także eliminuje produkcję wydzieliny u źródła.
  • Nie ma skutecznych leków na katar – FAKT. Katar należy do tych przykrych przypadłości, których trudno się pozbyć. Nie ma cudownych leków na katar, ale są preparaty, które redukują jego uciążliwe objawy. W tym przypadku znakomicie sprawdzają się preparaty w aerozolu stosowane donosowo. Dlatego warto zastosować Otrivin® Natural™. To specjalny preparat w postaciaerozolu, na bazie wody morskiej, służący do odblokowywania i codziennej pielęgnacji nosa. W naturalny sposób udrażnia nos w mniej niż trzy minuty, jednocześnie nawilżając śluzówkę. Zawarty w nim olejek eukaliptusowy oraz ekstrakt z dzikiej mięty dodatkowo przynoszą natychmiastowe uczucie ulgi i świeżości.

Jak właściwie aplikować aerozole w sprayu?

Przed aplikacją leku należy dokładnie wyczyścić nos, aby lekarstwo mogło się swobodnie rozprzestrzenić w jamach nosa. Najlepiej jest wprowadzać preparat w pozycji leżącej, gdy istnieje możliwość odchylenia głowy w tył. Jeśli nie mamy czasu lub miejsca, aby się położyć, przyjmujmy lek na stojąco, także odchylając przy tym głowę do tyłu. Ważne także, aby aplikować aerozol pionowo i kierować jego końcówkę na zewnętrzną ściankę nosa. Aby uniknąć zaaplikowania leku na przegrodę nosa, najwygodniej stosować aerozol zgodnie z tzw. zasadą skrzyżowanych rąk, a więc do lewej dziurki prawą ręką, a do prawej, lewą.

Więcej materiałów na temat roli nosa i znaczenia prawidłowego oddychania znajduje się w na stronie www.oddychajlepiej.pl

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (277 głosów, średnia: 4,69 z 5)
zapisuję głos...