Energooszczędność – ekologicznie znaczy tanio!

Czy ekologiczne rozwiązania mają bezpośredni wpływ na wysokość rachunków? Użytkując pralkę, telewizor czy lodówkę najczęściej nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile faktycznie „pożerają” one energii. Można tymczasem łatwo obniżyć rachunki za prąd, mądrze wybierając sprzęty AGD i pamiętając o kilku wskazówkach dotyczących ich użytkowania.

„Starsze urządzenia elektryczne, do których często mamy sentyment, niestety  zużywają znacznie więcej energii niż nowe. Dla dobra naszego domowego budżetu najlepiej będzie kupić zatem te drugie. Wydane pieniądze z pewnością szybko się zwrócą. Najlepiej na własną rękę zaznajomić się z oznakowaniem, jak np. A++ czy Energy Star, które powinno się znajdować na każdym tego typu produkcie. Jest to dla nas ważna informacja, gdyż mówi, ile dany sprzęt zużywa prądu” – Damian Lindner z Energetycznego Centrum.

Ważne: Najbardziej energooszczędne są sprzęty w klasie A++. Kolejnymi literami w alfabecie oznacza się te, które wymagają większego zużycia energii.

 

Przykładowe sprzęty AGD:

  • Lodówka w klasie A++ zużywa o 60% mniej energii niż modele sprzed dziesięciu, piętnastu lat. W starych sprzętach częstym problemem jest m.in. zamarzający zamrażalnik. Regularne rozmrażanie go chroni przed dodatkową stratą energii, nawet o 50%,. Jest to widoczna różnica.
  • Kuchnia indukcyjna jest najlepszym rozwiązaniem spośród innych tego typu sprzętów elektronicznych. Zużywa ona mniej więcej o ¼ mniej energii niż chociażby kuchenka żeliwna.
  • Najbardziej energooszczędne są pralki, które pozwalają prać w bardzo niskich temperaturach. Także wszelkiego typu dodatkowe programy, jak np. dostosowanie do ilości czy rodzaju prania, są dodatkową korzyścią, która pozwoli obniżyć rachunki.

 

Prąd oszczędzasz również:

  • Używając żarówek energooszczędnych.
  • Gasząc światła w pomieszczeniach, w których w danej chwili nie przebywamy.
  • Wyłączając wszystkie urządzenia, prócz tych niezbędnych, np. lodówki, filtra w akwarium. Nie pozostawianie telewizora komputera, konsoli itp. na stand by.
  • Odłączanie ładowarek od razu po naładowaniu urządzenia.

 

Chcąc zoptymalizować domowy budżet i rachunki za energię elektryczną, warto również rozważyć zmianę dostawcy prądu. Każdy z nas ma prawo do takiej bezpłatnej zmiany od 2007 roku. „Warto zapoznać się z ofertami i cenami różnych firm. Konkurencja na rynku energetycznym jest tylko z korzyścią dla Klientów. Decydując się, np. na produkt Bezpieczny prąd dla domu, Klient ma gwarancję stałej ceny prądu przez okres 2 lub nawet 3 lat od momentu podpisania umowy. Dzięki temu żadna ewentualna podwyżka cen prądu nie generuje dodatkowych kosztów w budżecie domowym” – tłumaczy Damian Lindner.

Obniżenie rachunków za prąd nie musi być wcale takie trudne. Nawet jeśli nie stać nas na zmianę urządzeń elektrycznych, możemy zastosować inne metody, dzięki którym rachunki będą mniejsze.

Więcej na: www.energetycznecentrum.pl

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (168 głosów, średnia: 4,41 z 5)
zapisuję głos...