Egzotyczne dania z polskich składników

Marzysz o przerwaniu rutyny w kuchni? Przeglądasz oferty biur podróży, ale nie możesz wyjechać? Ten artykuł jest dla Ciebie! Prezentujemy egzotyczne dania, które choć na chwilę pozwolą przenieść się do ciepłych krajów.

egzotyczne dania z polskich składników

kolaż własny redakcji, zdjęcia: pinterest.com (osadzone w tekście)

Egzotyczne dania z ogólnodostępnych składników

Zapraszamy na podróż po egzotycznych smakach. Prezentujemy kuchnie, których dania pozwolą poczuć wakacyjny klimat. Wszystkie przepisy będę proste i oparte na składnikach polskich oraz takich, które bez problemu można kupić w supermarkecie. Poznaj egzotyczne dania z różnych stron świata i ciesz się radością gotowania!

Kuchnia arabska: dania tysiąca i jednej nocy

Kuchnia arabska to feeria zapachów i barw. Ważną rolę w tradycyjnych daniach odgrywają zioła oraz przyprawy, takie jak kurkuma, cynamon, szafran, kardamon, kminek czy curry. W potrawach najczęściej wykorzystuje się ziarna zbóż, jajka, sery, rośliny strączkowe, pomidory i bakalie. Kuchnia jest bardzo różnorodna, ale oferuje niezliczoną ilość dań bezmięsnych. Na pewno spodoba się wegetarianom!

Oto przykładowe przepisy:

Szakszuka – jajka w pomidorach

składniki: 2 pomidory, 1/2 łyżki masła lub oliwy, 1/2 ząbka czosnku, 1 cebula, 2 jajka, sól, pieprz, oregano

sposób przygotowania: Przygotować pomidory: sparzyć, obrać ze skórki, pokroić na ćwiartki, wykroić szypułki, miąższ pokroić w kosteczkę. Na niedużą patelnię (około 20 cm średnicy) włożyć masło lub wlać oliwę oraz starty czosnek i pokrojoną drobno cebulę, chwilę podsmażyć. Pomidory włożyć na patelnię, doprawić solą, pieprzem oraz przyprawami. Wymieszać i intensywnie smażyć na większym ogniu przez około 4 minuty, już bez mieszania (wówczas pomidory odparują i zachowają swoją strukturę, jeśli będziemy mieszać zrobi się przecier). Do podsmażonych pomidorów wbić jajka, doprawić solą. Przykryć i gotować do czasu aż białka jajek będą ścięte. Podawać ze świeżą bazylią i bagietką.

Loubia – fasolka z kurczakiem


składniki: 1 cebula, 2 całe udka kurczaka, puszka białej fasolki, 2 ziemniaki, 1 mała zielona papryka,
koncentrat pomidorowy, sól, kurkuma

sposób przygotowania: Cebulę kroimy w drobną kosteczkę. Podsmażamy w garnku wraz z kurczakiem na niewielkiej ilości oleju. Następnie dodajemy pół słoika koncentratu. Gdy mięso się podsmaży, zalewamy je wodą. Później dodajemy słodką paprykę, odrobinę kurkumy, troszkę soli i pokrojoną w paski zieloną paprykę. Gotujemy do zgęstnienia. Kiedy widzimy, że sos zaczyna się zmieniać, wrzucamy fasolkę.

Kuchnia azjatycka: nie tylko sushi

Kuchnia azjatycka jest zdrowa i smaczna. Dania składają się głównie z warzyw, owoców, ryb morskich, drobiu, ryżu oraz olejów: sezamowego i sojowego. Unika się czerwonego mięsa, nabiału, słodyczy. Przyprawy kuchni azjatyckiej to głównie imbir, chili oraz kolendra. Znikoma ilość tłuszczu sprawia, że mieszkańcy tego regionu właśnie tradycyjnym daniom zawdzięczają szczupłe sylwetki i brak chorób cywilizacyjnych. Kuchnia azjatycka to potoczne określenie kilku kuchni, do których zaliczamy: japońską, chińską, tajską i wietnamską.

Poniżej przykładowy przepis:

 Khai Yat Sai – tajski omlet z nadzieniem

składniki: 2 jajka, 100 g mielonej wieprzowiny, 2 łyżki zielonego groszku, olej do smażenia, mała marchewka drobno posiekana, 1 szalotka drobno posiekana, 1/6 czerwonej papryki pokrojonej w małą kostkę,1 mały pomidor obrany ze skóry i posiekany, 2 ząbki czosnku, łyżeczka mielonego czarnego pieprzu, łyżeczka sosu ostrygowego, kolendra do przybrania.

sposób przygotowania: Przeciśnij czosnek przez praskę. Na patelni rozgrzej łyżkę oleju, dodaj czosnek i pieprz, smaż minutę. Następnie dodaj mielone mięso i szalotkę. Podsmażaj, aż będzie wystarczająco ugotowane. Dodaj sos ostrygowy, marchewkę, paprykę, groszek i pomidora. Duś na wolnym ogniu, aż marchew będzie miękka. Rozbij w misce 2 jajka, możesz dodać łyżeczkę mleka. Na średnim ogniu, (najwygodniej na patelni do naleśników), rozgrzej trochę oleju. Smaż omlet, aż będzie gotowy. Nałóż na środek przygotowane nadzienie. Zawiń brzegi do środka. Przyłóż od góry talerz i obróć omlet na drugą stronę. Natnij i udekoruj kolendrą.

Kuchnia hawajska: owoce i ryby

Kuchnia hawajska to połączenie dań z Azji i Pacyfiku. Łączy smaki m.in. Chin, Japonii, Tajlandii, Filipin oraz Portugalii. Każdy z tych krajów wprowadził coś do wyspiarskiego jadłospisu. Posiłki składają się głównie z owoców, ryb, orzechów. W tradycyjnych daniach pojawia się też mięso, głównie baranina oraz wołowina. Gorący klimat sprawił, że Hawajczycy są specjalistami od koktajli i soków.

Poniżej przykładowe danie:

Huli-Huli –  szaszłyki z kurczaka z ananasem

składniki: 4 udka kurczaka bez skóry i kości, 2 czerwone cebule (obrane i pokrojone w ćwiartki), świeży ananas (obrany i pokrojony w kostkę)

marynata: 1 szklanka niesłodzonego soku ananasowego, 1/4 szklanki sosu sojowego, 1/4 szklanki brązowego cukru, 1/4 szklanki ketchupu, 1 łyżka oleju sezamowego, 2 łyżeczki świeżego wyciśniętego lub startego czosnku, 2 łyżeczki świeżego startego imbiru, szczypta suszonej papryczki chilli

sposób przygotowania: Mięso umyj, osusz i pokrój w kostkę. Wymieszaj w misce wszystkie składniki marynaty. Szklankę sosu możesz zarezerwować do późniejszego polania potrawy. Natrzyj kurczaka marynatą i odstaw do lodówki na minimum 3 godziny albo całą noc. Pozostałą część marynaty, zarezerwowaną na sos, zagotuj w rondelku, a następnie podgrzewaj przez około 20 minut. Rozgrzej grilla lub piekarnik z funkcją grilla do temperatury 200 stopni. Przygotuj szaszłyki z kurczaka, ananasa i cebuli. Szaszłyki grilluj, obracając je co kilka minut do momentu, aż mięso i warzywa się przyrumienią. Gotowe szaszłyki przełóż na talerz i podawaj z sosem. Opcjonalnie całość możesz ozdobić świeżymi listkami mięty.

A Wy lubicie egzotyczne dania? Macie swoje ulubione?

Przeczytaj także: Kuchnia hinduska: Jagnięcina na ostro – Laal maas

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (303 głosów, średnia: 4,61 z 5)
zapisuję głos...