Dysleksja – jak pomóc dziecku ?

Czy Twoje dziecko ma problemy z czytaniem i zapamiętywaniem informacji?  A może zasady ortografii, estetyczne pismo, czy nauka tabliczki mnożenia stanowią dla niego problem nie do opanowania? Być może powinnaś zastanowić się nad pomocą specjalisty, który oceni czy symptomy wskazują na dysleksję i podejmie odpowiednie kroki. Wspólnie z portalem AchTeDzieciaki.pl zapraszamy do artykułu: dysleksja – jak pomóc dziecku ?

W odniesieniu do trudności w pisaniu i czytaniu specjaliści najczęściej używają określenia „dysleksja rozwojowa”. Wyróżnić możemy m.in. dysleksję (specyficzne trudności w czytaniu), dysgrafię (niski poziom graficzny pisma) i dysortografię (trudności z poprawną pisownią, błędy ortograficzne). Według fachowej literatury w Polsce 9-10 proc. dzieci jest dyslektykami.

Dysleksja - jak pomóc dziecku ?

Dysleksja – jak pomóc dziecku ? – Nie przegap symptomów

Co ważne, dzieci borykające się z dysleksją rozwijają się prawidłowo. Nie mają one poważnych wad wzroku, słuchu czy schorzeń neurologicznych. Ich rozwój intelektualny przebiega w odpowiedni sposób, a warunki społeczno-kulturowe, w których się wychowują są sprzyjające.
Skąd w takim razie bierze się dysleksja rozwojowa? Problemy te spowodowane są zaburzeniami niektórych funkcji poznawczych, motorycznych, językowych, pamięci i ich integracji, które z kolei wynikają z nieprawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.
Poszczególne odmiany dysleksji mogą występować w połączeniu lub odrębnie. Ponadto trudności, z którymi zmaga się dziecko mogą mieć różne nasilenie.
Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Symptomy dysleksji zmieniają się wraz z rozwojem dziecka i z etapem edukacji, na którym się znajduje. – Opóźniony rozwój mowy, problemy z wymową, mała sprawność ruchowa i manualna, słaba koordynacja, a także mylenie strony prawej i lewej – między innymi tego typu objawy występujące u przedszkolaka powinny zwrócić naszą uwagę – mówi Katarzyna Szczodrzyńska, współzałożyciel portalu AchTeDzieciaki.pl. Gdy nasze dziecko jest w wieku szkolnym zauważalne stają się trudności w pisaniu i czytaniu. – Tempo czytania jest wolne, a technika zaburzona, pojawia się duża liczba błędów. Poza tym dziecko nie rozumie przeczytanego tekstu. Pojawia się również kłopot z odróżnianiem kształtów i dźwięków. Dziecko myli głoski podobne do siebie, przestawia i opuszcza litery, ma problem z wydzielaniem sylab i popełnianiem błędów ortograficznych – dodaje.

Dysleksja – jak pomóc dziecku ? – Systematyczność

Jak radzić sobie z dysleksją? Zaburzenia tego typu nie da się całkowicie wyleczyć, jednak odpowiednie działania znacznie poprawiają komfort życia, zmniejszają dolegliwości i ułatwiają codzienne funkcjonowanie. – Bardzo ważne jest, by problem wychwycić i zdiagnozować jak najszybciej. Dzięki temu nie dopuścimy do pogłębienia się trudności, a walka z nimi będzie łatwiejsza i bardziej skuteczna – mówi Katarzyna Szczodrzyńska.
By pomóc naszemu dziecku konieczne jest skorzystanie z terapii prowadzonej przez specjalistę w szkole, poradniach psychologiczno-pedagogicznych lub prywatnym gabinecie terapeutycznym. Dzięki niej za pomocą odpowiednich ćwiczeń poprawimy zaburzenia funkcji wzroku, słuchu czy też ruchu.
Co ważne, rodzice powinni również systematycznie pracować z dzieckiem w domu. Samodzielne wykonywanie ćwiczeń przygotowanych przez terapeutę wpływa na polepszenie efektów. Terapia z dyslektykiem nie powinna być przerywana, należy prowadzić ją, aż do skutku.
Rodzice muszą rozumieć, na czym polega problem dziecka. Poza tym muszą zdawać sobie sprawę z tego, jak istotne jest jego wczesne wykrycie i odpowiednia, systematyczna terapia, prowadzona zarówno pod okiem specjalisty, jak i w domu – komentuje Katarzyna Szczodrzyńska.

Dysleksja staje się poważnym problemem wśród uczniów. Może stać się pozornym ułatwieniem podczas egzaminów do szkół na różnych poziomach edukacji, jednak powinniśmy interweniować, jak najszybciej. O ile zdiagnozowana dysleksja nie wpływa na szkolne oceny, o tyle w dorosłym życiu może być poważnym utrudnieniem i powodem kompleksów.

***

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007 – 2013. Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (187 głosów, średnia: 4,19 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. martucha180  26 stycznia 2015 08:12

    Jeśli dziecko mało raczkowało… A praca z dyslektykiem jest ciężka i żmudna, ale można pokonać swoej niedoskonałości pracą i cierpliwością.

    Odpowiedz
  2. lilkawodna  26 stycznia 2015 08:22

    Teraz to taka moda. Co drugi gimnazjalista ma papier dyslektyka.

    Odpowiedz
  3. bbo  26 stycznia 2015 11:05

    Ja mam za sobą kilkuletnią pracę z synem pod okiem logopedy. Jak się pracuje, to są efekty.

    Odpowiedz
  4. marttoolla6  28 stycznia 2015 10:04

    Moim zdaniem to jest trochę pójście rodzicó na łatwizne. Mało który rodzic może sobie pozwolić dzisiaj na poświęcenie czasu tyle ile by chciał- praca niestety na to nie pozwala, takie czasy :/ Dzisiaj dziecko czasami widzi rodzica kilka godzin dziennie-praca (po 8 i wiecej godzin w dziwnych ramach czasowych), żłobek, przedszkole, szkoła. A później to widać w wychowaniu i tym jak dziecko się rozwijało. Orzeczenia o dysleksji sa wydawane w masowych ilościach, wystarczy zapłacić. Niestety życie weryfikuje takie dzieciaki, bo na studiach, a nastepnie pracodawca- nikt nie patrzy na ten świstek…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany