Drażliwy problem

Zespół jelita drażliwego, bo o nim mowa, określany jest również mianem nadpobudliwości jelita grubego bądź też nerwicą jelit. Jest to obecnie jedno z najczęściej występujących schorzeń układu pokarmowego, które potrafi mocno utrudniać codzienne funkcjonowanie. Statystyki podają, iż nadwrażliwość jelit jest drugą po przeziębieniu przyczyną pozostawania w domu, zamiast pójścia do pracy czy szkoły.

ból jajników

Fot. Freepik, amixstudio

Przyczyny nadwrażliwości jelita

Jako jedną z kilku przyczyn powstania dolegliwości wymienia się czynniki emocjonalne oraz zaburzenia układu nerwowego. Ustawiczny stres, nerwica, lęki, fobie i syndrom stresu pourazowego, zdaniem naukowców mają duży wpływ na ból jelit. Jego źródłem jest także niewłaściwy poziom serotoniny w układzie pokarmowym. Kolejną przyczyną pojawiającego się bólu jelit jest zaburzona mikroflora. Bakterie symbiotyczne, które żyją w jelitach dbają o prawidłowe trawienie oraz zdrowie błon śluzowych. Przyjmowanie różnych leków czy też jedzenie produktów spożywczych z chemią powoduje mikroubytki w błonie, a tym samym prowadzi do nadwrażliwości jelit. Jako przyczynę wymienia się również podłoże genetyczne.

Symptomy utrudniające codzienne funkcjonowanie

Objawy sygnalizujące zespół drażliwego jelita potrafią być bardzo uciążliwe. Ogólnie wymienia się dwie formy nadwrażliwości jelita: zaparciową i biegunkową. W przypadku tej pierwszej występują problemy z prawidłowym oddawaniem stolca, częste kolki i ból jelit. Szczególnie nasila się po spożyciu posiłku. W postaci biegunkowej, często pojawia się konieczność nagłego oddania stolca. Szczególnie rano, zaraz po wstaniu z łóżka bądź też po posiłku. W obydwu przypadkach mogą występować wzdęcia, tzw. przelewanie w jamie brzusznej, nudności oraz zgaga szczególnie po zjedzeniu słodyczy.

Farmakologia i psychoterapia

Leczenie nadwrażliwości jelita wymaga konsultacji lekarskiej. Obejmuje długi okres leczenia i niezbędna jest systematyczność. Często wiąże się ze zmianą dotychczasowych nawyków żywieniowych. Z racji tego, że jedną z przyczyn stanowią zaburzenia układu nerwowego, pozytywne działanie ma psychoterapia. Aby zminimalizować występowanie objawów, leczenie powinno mieć charakter kompleksowy, a więc można połączyć przyjmowanie leków z psychoterapią.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (143 głosów, średnia: 4,41 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. lilkawodna  25 lipca 2014 15:32

    Coraz więcej mam znajomych, którzy cierpią na tę chorobę.

    Odpowiedz
  2. martucha180  25 lipca 2014 22:20

    Stres burzy nasze życie na rózne sposoby i rujnuje życie.

    Odpowiedz
  3. as_sa  26 lipca 2014 18:50

    NIestety stresująca praca ma baaardzo duży wpływ na rozwój i nasilanie się tej choroby

    Odpowiedz
  4. martus2833  26 lipca 2014 19:21

    Na szczęście ani ja ani nikt z mojej rodziny nie cierpi na tę chorobę.

    Odpowiedz
  5. bbo  28 lipca 2014 21:12

    A ze stresem ciężko sobie poradzić, bo przede wszystkim należałoby wyeliminować przyczyny…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany