Peeling kawowy na cellulit i inne domowe kosmetyki na bazie kawy

Choć powszechnie chwali się pozytywny wpływ kawy na nasze samopoczucie i chęć do działania, wyróżnia ją także szereg właściwości poprawiających kondycję skóry i włosów. Podpowiadamy, jak wykorzystać moc kofeiny w przygotowaniu naturalnych kosmetyków.

Wykorzystywane na co dzień gotowe, drogeryjne kosmetyki warto zastąpić samodzielnie wykonanymi specyfikami, zawierającymi naturalne składniki. Do przygotowania maseczki, złuszczającego peelingu, płukanki do włosów, aromatycznej kąpieli czy balsamu można wykorzystać kawę. Od czego zacząć?

Kawa-fot.Segafredo_Zanetti

Kawa-fot.Segafredo_Zanetti

Zwracamy uwagę na jakość kawy do przygotowania domowewgo kosmetyku

Chcąc wykonać domowe specyfiki na bazie kawy, warto wybrać te najlepsze gatunki, bowiem w przypadku kawy – jak oliwa, wino etc . rodzaj/gatunek ma znaczenie. Zapytaliśmy więc eksperta o poradę:  – Największą zawartością kofeiny cechuje się Robusta, w której znajdziemy od 1,7 do 4% dobroczynnego związku. Dla porównania – w popularnej Arabice jest go tylko od 0,8 do 1,7% – tłumaczy Joanna Sobyra, ekspert Segafredo Zanetti Poland. – Co ważne, przygotowując kosmetyczne preparaty z kawą, warto samodzielnie zmielić ziarna tak, by wydobyć z nich bogactwo aromatów i olejków – dodaje ekspert. Świeża mieszanka zagwarantuje nie tylko pozytywne działanie zabiegu, ale i silne doznania aromaterapeutyczne. Liczne badania potwierdzają, że sam zapach kawy działa pobudzająco.

Kawa do pielęgnacji ciała – idealne antidotum na  cellulit

Kofeina jest jednym ze składników najpowszechniej stosowanych w produkcji wyszczuplających i ujędrniających balsamów i kremów do ciała. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim pozytywnemu oddziaływaniu na krążenie krwi oraz redukcję objętości komórek tłuszczowych. Hamuje również lipogenezę, czyli proces, w którym dochodzi do wzrostu ich liczebności. Jakie efekty widoczne są po zastosowaniu kosmetyków z dodatkiem kofeiny? Przede wszystkim, zmniejsza się widoczność obrzęków cellulitowych. W efekcie skóra staję się jędrna, napięta oraz gładka. Alternatywą dla gotowych preparatów jest domowa kuracja wyszczuplającą, do przygotowania której posłuży świeżo zmielona kawa. Warto pamiętać, że balsamy i peelingi z dodatkiem kofeiny silnie pobudzają ukrwienie, co w przypadku osób o wrażliwej skórze, skłonnych do alergii lub kobiet w ciąży może powodować podrażnienia.

 

Jak zrobić peeling kawowy – przepis

3 łyżki świeżo zmielonej kawy zalej odrobiną wrzątku tak, by uzyskała konsystencję gęstej papki. Następnie dodaj łyżkę stołową oliwy z oliwek i łyżkę soku z cytryny. Dokładnie wymieszaj składniki i pozostaw do ostudzenia. Mieszankę nakładaj okrężnymi ruchami na lekko zwilżoną skórę. Po upływie 5 minut spłucz letnią wodą.

Jak zrobić kawowy balsam – przepis

Odrobinę nawilżającego balsamu drogeryjnego przelej do miseczki. Zaparz kawę ze świeżo zmielonych ziaren i pozostaw do ostudzenia. Dodaj gotowy napar do kosmetyku tak, by nie rozcieńczyć zbytnio jego konsystencji. Wmasuj w złuszczoną peelingiem skórę i pozostaw do wchłonięcia.

 

Kawa do pielęgnacji twarzy – ukrywamy zmęczenie i niedoskonałości

Kolejną grupą kosmetyków, w składzie których znajdziemy kofeinę, są preparaty do pielęgnacji twarzy. Substancję wykorzystuje się głównie ze względu na właściwości antybakteryjne. Regularne stosowanie specyfików o działaniu przeciwzapalnym pozwala pozbyć się drobnych niedoskonałości. Kawa, stosowana jako środek w walce ze zmęczeniem organizmu, znajduje zastosowanie także w przypadku zwalczania negatywnych dermatologicznych efektów tego stanu. Dzięki pozytywnemu wpływowi na mikrokrążenie, zawarta w niej kofeina niweluje przebarwienia cery oraz widoczne cienie pod oczami. Pobudzający związek często jest dodawany także do kremów przeciwzmarszczkowych. Modelowanie owalu twarzy, wygładzenie bruzd i zapobieganie powstawaniu nowych nierówności skóry jest w tym przypadku wynikiem działania zawartych w nim polifenoli, opóźniających rozkład witaminy C.

Jak zrobić kawowo-śmietankową maseczkę – przepis

Dwie łyżki świeżo zmielonych ziaren wymieszaj z łyżeczką kakao i zalej odrobiną wrzątku, tak aby mieszanka miała gęstą konsystencję. Pozostaw do ostudzenia. Gdy osiągnie temperaturę pokojową, dodaj do niej dwie łyżki śmietany i wymieszaj. Nałóż na skórę twarzy i dekoltu. Po upływie 15 minut, zmyj maseczkę letnią wodą.

Kawa do pielęgnacji włosów – przywracamy siłę i blask

Jak pokazują wyniki badań naukowców z Uniwersytetu w Jenie, kofeina nie tylko pobudza porost włosów, ale także zapobiega negatywnym skutkom działania hormonów. Właściwości te są chętnie wykorzystywane przez producentów szamponów, którzy reklamują swoje środki jako stymulujące cebulki i aktywujące czynnik wzrostu. Specyfiki z kofeiną są szczególnie polecane mężczyznom, którzy borykają się z problemem wczesnej utraty włosów na skutek działania dihydrotestosteronu oraz osobom narażonym na silny stres. Oprócz stymulacji cebulek, kawowe kosmetyki poprawiają także fryzurę, sprawiając, że zyskuje ona na gładkości i staje się łatwiejsza do ułożenia.

 

Jak zrobić kawową płukankę

Do rondelka wsyp łyżkę mielonej kawy i łyżeczkę cynamonu. Zalej wrzątkiem i pozostaw do ostudzenia. Napar przelej przez gazę tak, aby oddzielić płukankę od kawowych i cynamonowych fusów. Umyte, wilgotne włosy polej kilkukrotnie domowym specyfikiem.

A na koniec… przyjemność w filiżance

Doskonałym uzupełnieniem domowych zabiegów pielęgnacyjnych będzie filiżanka aromatycznej kawy! Jak wynika z badań naukowców z Uniwersytetu w Scranton, w diecie przeciętnego Amerykanina to właśnie ten napój stanowi źródło największej ilości antyoksydantów. Te z kolei hamują negatywne działanie wolnych rodników, które zmniejszają elastyczność skóry, przyczyniając się do powstawania widocznych oznak jej starzenia. – Polecanym sposobem przyrządzania kawy, który pozwoli wydobyć pełnię dobroczynnych składników jest metoda ciśnieniowa – podpowiada Joanna Sobyra, ekspert Segafredo Zanetti Poland. – W tego typu ekspresach warto wykorzystywać świeżo zmieloną mieszankę tak, by oprócz pozytywnych właściwości, przygotowane espresso wyróżniało się także doskonałym smakiem i intensywnym aromatem – dodaje ekspert.

5 skutecznych sposobów na walkę z cellulitem

5 skutecznych sposobów na walkę z cellulitem

Jak się nie dać pomarańczowej skórce i czy można pozbyć się jej na zawsze? Poznaj pięć sposobów, które przy odrobinie cierpliwości gwarantują trwały efekt.
3 kroki do gładkiego ciała – ten trik podbija Tik Toka!

3 kroki do gładkiego ciała – ten trik podbija Tik Toka!

Lato, to czas, kiedy bardziej zwracamy uwagę na to, jak wygląda nasze ciało. Szorty, krótkie sukienki, mini… Kto z nas nie marzy o idealnie gładkim ciele i pięknej, zdrowej skórze? Sposobów na uzyskanie wymarzonego efektu jest mnóstwo - jedne wymagają więcej czasu, inne mniej, ale warte są absolutnie każdej poświęconej chwili. My natomiast mamy dziś dla Was 3 proste kroki, które należy wdrożyć do swojej codziennej rutyny, by olśniewać wyglądem. Ten sposób podbija polski TikTok i jest polecany przez dziesiątki znanych dziewczyn!
Domowe sposoby walki z pomarańczową skórką

Domowe sposoby walki z pomarańczową skórką

Pozbycie się pomarańczowej skórki to wysiłek jaki należy włożyć w uprawianie sportu i zabiegi pielęgnacyjne. Na szczęście wiele naturalnych środków jest w stanie ułatwić ten proces.   Czy cellulit to problem zdrowotny? Choć dermatolog powie,

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (171 głosów, średnia: 4,60 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Margaretkaw  20 czerwca 2016 11:06

    Nie wiem czy łyżka oliwy nie będzie to zbyt dużo, nie przepadam za tłustą warstwą po peelingu, dlatego preferuję peelingi solne 🙂

    Odpowiedz
  2. Anett13  20 czerwca 2016 11:46

    Peeling kawowy czasem robię, ale te inne sposoby wykorzystania kawy w kosmetyce nie są mi znane, muszę czegoś spróbować, szczególnie ta pielęgnacja włosów mnie zaciekawiła.

    Odpowiedz
  3. martucha180  20 czerwca 2016 12:23

    Przepisy ciekawe i fajne, niedrogie. Niestety kawa nie jest dla mnie przyjemnością. A w domu inni piją kawę już zmieloną, nawet młynka do kawy brak 🙂

    Odpowiedz
  4. inu  20 czerwca 2016 14:36

    kocham kawe w każdym wydaniu a peelingi to u mnie stały gwóźdź programu

    Odpowiedz
  5. Aneta  20 czerwca 2016 14:53

    Peeling kawowy to rewelacja! Czasem go robię, choć często po prostu mi się nie chce… Za to innych „urodowych” zastosowań kawy nie znałam, trzeba będzie wypróbować 🙂

    Odpowiedz
  6. sylwiawes  20 czerwca 2016 17:42

    Już od jakiegoś czasu robię sobie balsam na cellulit z kawy i efekt jest świetny 🙂
    O innych zastosowaniach nie słyszałam. zaciekawiła mnie maseczka do twarzy i płyn do włosów , muszę tego wypróbować 🙂

    Odpowiedz
  7. Uśmiechnij się :)  20 czerwca 2016 19:16

    Nie robiłam nigdy peelingu kawowego, obawiam się, że upaćkam nim całą łazienkę, a efektów, po regularnym stosowaniu nie zobaczę prędko 😉 Kiedyś jednak stosowałam kawowe płukanki do włosów – u mnie głównie była to alternatywa farbowania, bo nie chciałam niszczyć włosów farbami, a jedynie wydobyć z nich głębię koloru 😉

    Odpowiedz
  8. luna341  20 czerwca 2016 19:54

    Często robię sobie peeling z kawy .tylko potem łazienka nie wyglada zbyt ciekawie

    Odpowiedz
  9. Jaworka  20 czerwca 2016 21:17

    Bardzo ciekawe przepisy ja nie jestem zbyt czasowa dlatego używam gotowe ten przepis z płukanki na włosy ciekawy może go i wypróbuję bo wydaje mi sie że używając go przy każdym myciu nada także włosom kawowego koloru i blasku

    Odpowiedz
  10. Blodka  21 czerwca 2016 08:13

    Uwielbiam peeling kawowy. Do średnio zmielonej kawy dodaję jeszcze cynamon i dowolny olejek. I lepszego peelingu nie ma. skóra jest po nim ładnie złuszczona, miękka i zaróżowiona. No i ten pobudzający zapach.

    Odpowiedz
  11. Ewelina  21 czerwca 2016 17:44

    Uwielbiam robić peeling z kawy, dodaje do niego często odrobinę cukru oraz oliwę z oliwek. Czasem peelinguję kawą skórę głowy. 🙂 Jest wtedy świetnie oczyszczona

    Odpowiedz
  12. blogujemytestujemy  15 października 2016 19:48

    Muszę w końcu się zmobilizować i zacząć robić kosmetyki z kawy

    Odpowiedz
  13. Patii24  19 kwietnia 2017 21:09

    Stosuje peeling kawowy z dodatkiem oleju kokosowego .Ten domowy peeling sprawia,ze skóra jest gładka no i ma ładny zapach .

    Odpowiedz
  14. DomologiaStosowana.PL  20 lipca 2021 08:42

    świetne przepisy! z chęcią skorzystam! 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany