Apteczka dla dziecka – obowiązkowe wyposażenie

Okres przeziębień i zachorowań trwa w pełni. Podpowiadamy jakie obowiązkowe wyposażenie powinna zawierać domowa apteczka dla malucha. Jest to lista leków, jakie każdy rodzic powinien mieć zawsze pod ręką.

male dziecko zima

fot. freepik

Pamiętajmy, że większość leków powinno się podawać dzieciom dopiero po konsultacji z lekarzem. Obowiązkowo czytajmy ulotki!  Każda domowa apteczka natomiast powinna być wyposażona w produkty pierwszej potrzeby, by w razie wystąpienia niepokojących objawów móc przynieść ulgę maluszkowi. Oto lista leków, które można wykorzystać zanim dziecko zobaczy pediatra.

Na gorączkę

 

Jeżeli temperatura dziecka przekracza 38 st., należy sięgnąć po lek przeciwgorączkowy. Dobór postaci leku zależy od nasilenia objawów oraz wieku dziecka. W przypadku najmłodszych: od 1. m-ca do 5. r.ż. najlepiej sprawdzają się formy płynne – syropy  lub czopki. Po 2. r.ż. można już stosować formy musujące: tabletki, granulaty i proszki do rozpuszczenia w wodzie, zaś od 6. r.ż. – tabletki, kapsułki żelatynowe i tabletki do żucia. Oprócz dogodnej dla dziecka formy leku, należy zwrócić uwagę na substancję czynną – nie każda jest przeznaczona dla najmłodszych. Dziecku, które nie ukończyło jeszcze 15 lat można podawać wyłącznie środki, zawierające paracetamol (np. Panadol) lub ibuprofen . Paracetamol zalecany jest już od urodzenia, zaś ibuprofen od 3 m-ca życia.  Leki te działają nie tylko przeciwgorączkowo, ale też przeciwbólowo.

Na katar

 

W domowej apteczce znaleźć się powinna sól fizjologiczna, która sprawdza się przy oczyszczaniu noska z zaschniętego kataru – najbardziej praktyczna będzie ta, w jednorazowych pojemniczkach. Można też stosować wodę morską w sprayu, a u dzieci powyżej 1 r.ż  tzw. spraye izotoniczne. W apteczce warto mieć kropelki homeopatyczne do nosa, maść majerankową i wazelinę, którą można smarować skórę pod nosem, by uniknąć jej podrażnienia. Przydadzą się także preparaty do inhalacji, np. woda morska w ampułkach, napary ziołowe, jak szałwia czy rumianek oraz maść rozgrzewająca, zawierająca substancje lotne, którą można smarować plecki dziecku powyżej 6 m.ż.

Na gardło

 

Ból gardła, który towarzyszy przeziębieniu u dziecka, trwa zazwyczaj kilka dni, a spowodowany nim dyskomfort wymaga podania preparatów, pozwalających go zminimalizować. Wspomagająco, w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych (jama ustna, gardło) . Warto też mieć w apteczce maść rozgrzewającą, którą nacieramy skórę wokół gardła maluszka, a czasami także klatki piersiowej i pleców – przynosi ulgę i ułatwia zaśnięcie. Tabletki do ssania na ból gardła można podawać dzieciom dopiero od 4 – 5 r.ż. W przypadku poważnych infekcji konieczne jest podawanie leków – czasami antybiotyków, przepisanych przez pediatrę.

Na ból brzucha

W przypadku bólu brzucha pomóc może podanie delikatnego środka przeciwbólowego – najlepiej takiego, który zawiera w składzie paracetamol (niektóre niesterydowe leki przeciwzapalne mogą podrażniać wrażliwą śluzówkę przewodu pokarmowego). W domowej apteczce powinna się też znajdować – bardzo pomocna w takich wypadkach, herbatka z kopru włoskiego, rumianku, melisy czy mięty – działają rozkurczowo i przeciwzapalnie.

Domowa apteczka dla malucha – Na biegunkę

W większości przypadków biegunka wirusowa i bakteryjna ustępuje samoczynnie i nie wymaga podawania leków. Podstawowym preparatem – koniecznym w przypadku biegunki, który powinien się znajdować w każdej domowej apteczce, jest jednak DPN, czyli doustny środek nawadniający . W czasie biegunki dziecko jest narażone na odwodnienie, a to stan szczególnie niebezpieczny dla najmłodszych. DPN skutecznie uzupełnia traconą z organizmu wodę oraz cenne elektrolity.

Środki opatrunkowe, dezynfekujące i inne

Przydadzą się w przypadku stłuczeń, skaleczeń, urazów czy otarć. Powinny się wśród nich znaleźć: plaster, przylepiec, bandaż, opaska uciskowa, jałowe gaziki, a także: woda utleniona, spirytus salicylowy, preparat odkażający, krem na otarcia, krem przyspieszający gojenie ran, preparat na stłuczenia, siniaki i obrzęki oraz zimny kompres.

Domowa apteczka powinna zawierać również: termometr, termofor, łyżeczkę z miarką, strzykawkę do aplikacji, gruszkę do noska, aspirator i inhalator (nebulizator).

Oczywiście, życzymy Wam  żeby Wasze maluchy cały czas były zdrowe! Nie mniej jednak, gdy coś niedobrego się stanie – dziecko się rozchoruje lub zdarzy się jakiś wypadek, aby uniknąć nerwowych sytuacji lub nocnych wypraw do apteki, warto dołożyć starań, by nasza domowa apteczka była kompletna, przechowywana w odpowiednim miejscu, regularnie sprawdzana i na bieżąco uzupełniana.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (134 głosów, średnia: 4,66 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. lilkawodna  3 lutego 2015 08:51

    Dobre rady. Warto być przygotowanym niż później w nerwach szukać.

    Odpowiedz
  2. martucha180  3 lutego 2015 11:33

    To także apteczka dla dorosłego

    Odpowiedz
  3. bbo  3 lutego 2015 12:49

    Tylko niezbędne minimum. Po co trzymać zapasy.

    Odpowiedz
  4. Kmakolagwa  7 lutego 2015 14:32

    Bardzo pomocne rady, jednak jestem za tym aby dziecko za bardzo nie faszerować chemią.

    Odpowiedz
  5. scrabble  23 marca 2015 18:49

    Fajny poradnik

    Odpowiedz
  6. agieszka  25 kwietnia 2015 22:24

    w mojej apteczce koniecznie musi znaleźć się milifen, syropek na bazie ibuprofenu, który szybko obniża gorączkę ale również działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, podawałam małej już od wczesnych miesięcy bo fajnie sie sprawdzał przy ząbkowaniu, bo dziecko ładnie przesypiało noce

    Odpowiedz
  7. stokrotkapolna  13 marca 2017 02:54

    Ale stosować leki u dzieci ostrożnie. Ciekawy artykuł i zawsze warto czytać i dowiadywać się , ale z tymi suplementami i lekami, to raczej ostrożnie. Są na wszystko,w tym natłoku, trzeba wybrać, to , co jest nam naprawdę konieczne, a najlepiej ich unikać i stosować zdrową dietę.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany