Jak dobrze zaprezentować się na rozmowie rekrutacyjnej

Kandydat, który otrzymuje zaproszenie na spotkanie rekrutacyjne, może mieć powody do zadowolenia. Jego CV zostało dostrzeżone wśród wielu innych i stało się przepustką do kolejnego etapu rekrutacji. Odtąd, kluczem do sukcesu będzie rozmowa rekrutacyjna. Poniżej znajdziecie zasady, których przestrzeganie może pomóc w zdobyciu wymarzonej pracy. A jakie są Wasze doświadczenia? Napiszcie!

Praca za granica

Poszukiwanie pracy, zwłaszcza dla osób aktywnych zawodowo, może być zajęciem pochłaniającym większość ich wolnego czasu. Nic zatem dziwnego, że wiele osób porównuje poszukiwanie nowego miejsca zatrudnienia do pracy po godzinach. Samo dostosowywanie CV do konkretnych ogłoszeń i ich wysyłanie jest bardzo czasochłonne. Jednak, w większości przypadków, właśnie dzięki CV odpowiadającemu na ogłoszenie, kandydat zostaje zaproszony na rozmowę rekrutacyjną. Jak najlepsze zaprezentowanie swojej wiedzy i doświadczenia zwykle wymaga od uczestnika procesu rekrutacji dobrego przygotowania i to nie tylko z zakresu wiedzy branżowej, ale także uniwersalnych zasad obowiązujących podczas spotkania. Stosowanie się do nich nie gwarantuje zdobycia wymarzonej pracy, ale może pomóc w przekonaniu rekrutera do rozważenia kandydatury danej osoby. Oto kilka zasad, które zdaniem eksperta LeasingTeam, mogą pozytywnie wpłynąć na wynik procesu rekrutacji.

 

Zbierz najważniejsze informacje o pracodawcy

Kandydat, który chce być postrzegany przez rekrutera jako osoba dociekliwa i zmotywowana, powinien dowiedzieć się jak najwięcej o firmie, do której idzie na spotkanie. Czas istnienia przedsiębiorstwa na rynku, zakres działalności, oferowane produkty czy świadczone usługi to tylko niektóre z kwestii, o które osoba prowadząca spotkanie może zapytać kandydata. Pytania sprawdzające wiedzę na temat firmy mają najczęściej na celu weryfikację rzeczywistej motywacji uczestnika procesu rekrutacji do pracy w danej firmie.

Kandydaci zapraszani na rozmowy kwalifikacyjne bardzo często wysyłają nawet kilkadziesiąt CV tygodniowo. W efekcie, zdarzają się osoby, które przychodzą na spotkanie nieprzygotowane, nie wiedząc nawet czym zajmuje się dana firma. W ten sposób bardzo często przekreślają swoje szanse na otrzymanie propozycji pracy – komentuje Jakub Dysarz, Młodszy Kierownik Projektu w LeasingTeam.

Wysiłek włożony w zebranie informacji na temat danego pracodawcy na pewno się opłaci. Kandydat nie tylko zaprezentuje się przed rekruterem jako osoba naprawdę zainteresowana podjęciem pracy w danej firmie i dalszym rozwojem swojej kariery w ramach jej struktur, ale także świadomie dokona wyboru przyszłego pracodawcy.

 

 Zadbaj o swój wygląd

Rozmowa rekrutacyjna jest spotkaniem formalnym, w czasie którego zgodnie z zasadą „Jak Cię widzą tak Cię piszą” kandydat powinien zadbać o swój wygląd zewnętrzny, w tym przede wszystkim o odpowiedni strój. Na wybór ubrania stosownego do okazji może mieć wpływ m.in. poziom stanowiska, o które ubiega się kandydat. Jeżeli jest to pozycja menedżerska warto założyć bardziej elegancki strój. Panowie mogą pojawić się na rozmowie w klasycznym garniturze, natomiast panie w garsonce, biznesowym kostiumie lub sukience. W przypadku stanowisk specjalistycznych np. inżynieryjnych nie jest już wymagany tak sformalizowany ubiór. Często wystarczą proste, materiałowe spodnie, koszula lub sweter. Cały strój powinien być czysty, dopasowany, schludny. Panie powinny unikać zbyt dużych dekoltów i krótkich spódnic czy sukienek, a ich makijaż powinien być delikatny i naturalny. Należy również zachować umiar w biżuterii. Przed wejściem na rozmowę warto również sprawdzić czystość obuwia.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (87 głosów, średnia: 4,72 z 5)
zapisuję głos...
Jeżeli spodobał Ci się artykuł, to odwiedzaj nas regularnie i czytaj codzienne newsy. Za każe odwiedziny dostajesz punkty, za które możesz otrzymać różne nagrody – bez żadnych opłat. Jeśli chcesz się zarejestrować kliknij.

Chcesz wiedzieć więcej o naszym programie? Kliknij: Zasady w pigułce
Komentarze
 1. Zdjęcie profilowe martucha180
  martucha180  12 maja 2017 08:25

  Dodałabym: Bądź pewny siebie, ale nie arogancki.

  Odpowiedz
 2. Zdjęcie profilowe Kika07645
  Kika07645  12 maja 2017 09:44

  Za jakis dłuższy czas czeka mnie taka rozmowa i dobrze jest przeczytac jak przygotować swój wygląd i przede wszystkim poukładać wszystko w głowie, o co chce sie spytac i jak przedstawić siebie w jak najlepszym świetle

  Odpowiedz
 3. Zdjęcie profilowe nilkaa3
  nilkaa3  12 maja 2017 12:35

  Przeczytaj kodeks pracy ! Często zdarza się, że pytają np. o plany na przyszłość dotyczące rodziny i dzieci, szczególnie w przypadku kobiet, do czego nie mają prawa.. warto znać swoje prawa i obowiązki. Cała reszta jak punktualność czy schludny wygląd to norma nie tylko na rozmowie rekrutacyjnej, ale każdym spotkaniu, jeśli chcemy być traktowani poważnie.

  Odpowiedz
 4. Zdjęcie profilowe passa
  passa  12 maja 2017 13:37

  Ubiór jest zależny od stanowiska, o które się ubiegamy. Choć praktycznie zawsze sprawdza się tu umiar, to w żaden sposób nie powinien być wulgarny, czy wyzywający.
  Pamiętam moją ostatnią rozmowę kwalifikacyjną. Było chyba z -15 stopni, więc doszłam do wniosku, że kiecka w tym przypadku może mi tylko zaszkodzić (w kwestiach zdrowotnych oczywiście) i ubrałam się na cebulkę. Zamiast eleganckich butów wybrałam ocieplane trekkingi. Z osobą przeprowadzającą spotkałyśmy się w kawiarni i każda z nas nim się porządnie „rozpłaszczyła” minęło dobrych parę minut. Z resztą, przy ubieraniu było podobnie. Wiedzę o firmie miałam w małym paluszku i milion pytań jak to wszystko wygląda od strony technicznej. Tego samego dnia oddzwoniła z dobrą wiadomością 🙂

  Odpowiedz
 5. Zdjęcie profilowe Hidari11
  Hidari11  13 maja 2017 05:18

  Wygląd- przede wszystkim schludny- czyste, wyprasowane ubranie świadczące o staranności pracownika, zadbane paznokcie, wyczesane włosy, wypastowane buty,itp.
  Szczerość w odpowiedziach, niewyolbrzymianie, naturalność.
  Starannie napisane i czytelne CV.

  Odpowiedz
 6. Zdjęcie profilowe Rybakova Halyna
  Rybakova Halyna  7 sierpnia 2017 19:26

  Super!!!!

  Warto przeczytać!!!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.