Dlaczego coraz więcej osób ćwiczy?

Możemy zauważyć, że w dzisiejszych czasach aktywność fizyczna oraz wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych stało się bardzo popularne. Nie da się również ukryć, że jest zjawisko wartościowe – coraz więcej osób zadba o swoje zdrowie w odpowiedni sposób. Warto jednak zastanowić się nad różnymi czynnikami, które miały pośredni lub bezpośredni wpływ na wzrost owej popularności.

Początek dwudziestego pierwszego wieku wykreował charakterystyczny kanon dzisiejszego piękna – nawet lekka nadwaga dla wielu ludzi stanowi bardzo poważny problem. W wyniku wykształcenia się owego kanonu powstała jednocześnie presja społeczna, by w mniejszej lub większej mierze upodobnić się do jego ikonicznych przedstawicieli. Ma to zarówno swoje korzyści, jak i poważne wady.

Za wszelką cenę

Rygorystyczna dieta oraz strach przed jakimkolwiek przytyciem to żniwo dla anoreksji i bulimii. Nie da się ukryć, że w dwudziestym pierwszym wieku choroby te nabrały na znaczeniu, dlatego że stały się coraz popularniejsze. Można stwierdzić, że jest to właśnie wynik dążenia do posiadania takiego samego wyglądu, jak osoby z okładek magazynów, których zdjęcia zostały komputerowo udoskonalone.

Zmiana nawyków żywieniowych czy wprowadzenie do swojego życia aktywności fizycznej nigdy nie może być ani radykalne, ani rygorystyczne. Taka forma diety czy treningów może przysporzyć samych problemów, nie mówiąc już o tym, że pożądane efekty po prostu się nie pojawią, a na ich miejsce wskoczą poważne problemy ze zdrowiem. Nie należy więc odchudzać się czy trenować za wszelką cenę.

Pozostałe czynniki

Oczywiście dla wielu osób czynnikiem motywacyjnym, który ma największy wpływ, nie jest upodobnienie się do ikonicznych kanonów piękna, a zwykłe zadbanie o siebie w dwóch wymiarach: fizycznym oraz psychicznym.

Fizyczny wymiar aktywności można określić jako poprawę zdrowia i wyglądu. Nie jest tajemnicą, że sport bezpośrednio wpływa na fizyczne aspekty naszego organizmu: krążenie krwi, odpowiedni poziom dotlenienia czy kształtowanie sylwetki, co również przejawia się w lepszym i bardziej zadbanym wyglądem.

Jeżeli chodzi o wymiar psychiczny, to bez trudu możemy wymienić budowanie pewności siebie i poczucia własnej wartości, a także dużo lepsze samopoczucie.

Widzimy więc, że bez wątpienia mogą to być jedne z wartościowszych czynników, które zachęcają coraz większą liczbę osób do uprawiania sportu i zmiany nawyków żywieniowych. Tym, co może sprawiać jednak największe trudności, jest rozpoczęcie treningów.

Impuls do zmian

Rozpoczęcie treningów jest uzależnione od poziomu motywacji. Wydaje się, że jest to czynnik, który może wpływać na wszystkie pozostałe aspekty – jeżeli nie jesteśmy odpowiednio zmotywowani, to każde podejście do następnego treningu będzie albo o wiele trudniejsze, albo w ogóle nie dojdzie do skutku.

Już na samym początku należy rozłożyć trenowanie w taki sposób, aby poziom motywacji nie tylko się nam nie obniżył, ale wzrósł. Nie warto więc od razu wprowadzać ciężkich treningów – o wiele bardziej wartościowe na początku jest przyzwyczajanie się do treningów.

Więcej informacji
Artykuł został przygotowany przez Magazyn Tenisa – profesjonalny sprzęt do gry w tenisa ziemnego zarówno dla amatorów, jak i zawodowców.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (178 głosów, średnia: 4,64 z 5)
zapisuję głos...