Dieta 1000 kcal

Dieta 1000 kalorii to jedna z najbardziej popularnych diet odchudzających, z której korzystają miliony osób na całym świecie.

dieta-1000-kalorii

To przede wszystkim Ci, którzy w szybkim czasie chcą pozbyć się nadmiernych kilogramów.

Zdaniem dietetyków, dieta tego rodzaju dostarcza do organizmu zbyt małą ilość wartości odżywczych, ale właśnie to sprawia, że tak szybko możemy tracić zbędną tkankę tłuszczową. Wylicza się, iż stosowanie tejże diety pozwala chudnąć około 1 kilogram w każdym tygodniu jej stosowania.

Chociaż wielu specjalistów odradza jej stosowanie to trzeba przyznać, że dieta tego rodzaju jest niezwykle skuteczna. Co więcej, wcale nie jest tak rygorystyczna jak twierdzą jej przeciwnicy – zakłada przecież spożywanie 5 posiłków każdego dnia, w regularnych odstępach czasu. Ponadto, dobór składników spożywczych jest naprawdę urozmaicony, na pewno nie można mówić tutaj o monotonni.

Istnieją jednak pewne zasady stosowania diety 1000 kalorii. Dzięki nim pozbędziemy się nadmiernej tkanki tłuszczowej w szybkim czasie. Przede wszystkim ważne jest spożywanie wspomnianych już wcześniej 5 posiłków dziennie. Myli się ten, kto uznaje, iż wystarczą 2 zjedzone dania, których łączna wartość nie przekracza 1000 kalorii. W takich przypadkach organizm będzie raczej magazynował energię zamiast spalać tłuszcz.

Dieta musi być różnorodna. Oznacza to, iż na talerzach muszą znaleźć się warzywa, owoce, mięso, nabiał, produkty zbożowe, ale wszystko w umiarkowanej ilości. Co istotne, podczas stosowania tejże diety należy mocno ograniczać tłuste mięso, sery czy produkty słodzone (w tym napoje gazowane). Wyeliminować całkowicie trzeba alkohol.

Liczy się również sposób przyrządzania dań. Jeśli mamy z tym problem, możemy zamówić catering dietetyczny, gdzie to dietetyk skomponuje dla nas całe menu a dania zostaną przygotowane z należytą starannością, z zachowaniem wytyczonego schematu. Na pewno należy wystrzegać się potraw smażonych, znacznie lepiej zastąpić je gotowanymi (szczególnie na parze), duszonymi bądź pieczonymi (najlepiej w folii). Dietetycy przestrzegają przed spożywaniem w zbyt dużej ilości soli oraz ostrych przypraw – te wzmagają tylko apetyt.

Co ciekawe, dieta 1000 kalorii nie może trwać dłużej niż 30 dni, ponieważ dostarczanie tak niewielkiej ilości kalorii w dłuższym okresie może doprowadzić do zaburzeń metabolizmu, przede wszystkim jego spowolnienia jak również deficytów witaminowych. Właśnie, dlatego po miesiącu warto przejść na kolejną, która zakłada dzienne spożycie 1500 kalorii a następnie 2000 kalorii. Tylko w ten sposób można zachować kondycję zdrowotną na odpowiednim poziomie i uniknąć niekorzystnego efektu jo jo. Dieta tego rodzaju nie może być w żadnym wypadku stosowana przez dzieci ani kobiety w ciąży, chyba że wedle zaleceń lekarskich.

Pamiętajmy, że tak niskokaloryczna dieta jest typową, którą wdraża się w celu odchudzania. Każdy ekspert potwierdzi jednak, że aby skutecznie tracić zbędne kilogramy, oprócz diety potrzeba jest również aktywność fizyczna. Codzienny spacer, jazda na rowerze, godzinna gimnastyka czy fitness korzystnie przyśpiesza proces dochodzenia do wymarzonej sylwetki.

Artykuł napisany w oparciu o materiały zawarte na stronie firmy zajmującej się cateringiem dietetycznym – Eatfit24.pl.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (96 głosów, średnia: 4,66 z 5)
zapisuję głos...
Jeżeli spodobał Ci się artykuł, to odwiedzaj nas regularnie i czytaj codzienne newsy. Za każe odwiedziny dostajesz punkty, za które możesz otrzymać różne nagrody – bez żadnych opłat. Jeśli chcesz się zarejestrować kliknij.

Chcesz wiedzieć więcej o naszym programie? Kliknij: Zasady w pigułce
Komentarze
 1. Zdjęcie profilowe martucha180
  martucha180  28 kwietnia 2016 11:07

  Dla mnie to głodówka.

  Odpowiedz
 2. Zdjęcie profilowe martus2833
  martus2833  28 kwietnia 2016 13:34

  Dla mnie to najlepsza i jedyna dieta, z której mogłabym kiedykolwiek skorzystać. 1000 kcal wystarczy, by skomponować zdrowe, smaczne i sycące posiłki. Co ważne, organizm nie jest głodzony i nie „uczy się” odkładania na później – przy tej diecie (podobno) nie ma efetu jo – jo.

  Odpowiedz
  • Zdjęcie profilowe IwonaLFC
   IwonaLFC  28 kwietnia 2016 13:45

   Jak dla mnie to właśnie w przypadku takiej diety znacznie łatwiej o jo-jo. Jest niewiele osób, którym wystarcza tak niskie zapotrzebowanie. Potem, wracając do „normalnej” diety, organizm zaczyna się obawiać o kolejne braki i szybko odkłada zapasy.

   Odpowiedz
  • Zdjęcie profilowe Aneta
   Aneta  5 maja 2016 12:15

   Serio? Zapewniam Cię, że po zakończeniu takiej diety szybciej wrócisz do swojej poprzedniej wagi (jak i wyższej) niż po jakiejkolwiek innej. Co to jest 1000 kcal? To bardzo mało.

   Odpowiedz
 3. Zdjęcie profilowe IwonaLFC
  IwonaLFC  28 kwietnia 2016 13:47

  Jestem przeciwna tak niskiej podaży kalorycznej. Zwłaszcza, że chcąc stracić zbędne kilogramy powinniśmy również wprowadzić aktywność fizyczną. Wiadomo, że wówczas organizm potrzebuje więcej energii. Nie stosowałabym tak ubogiej w kalorie diety nawet przez krótki okres czasu.

  Odpowiedz
  • Zdjęcie profilowe martus2833
   martus2833  28 kwietnia 2016 14:39

   Zapotrzebowanie kaloryczne dla mnie (nie pracuję fizycznie ani nie uprawiam sportu) to jakieś 1800 – 1900 kcal. Uważam, że dieta 1000 kcal dostarczyłaby mojemu organizmowi wystarczającą ilość energii. Pod warunkiem oczywiście, że spożywałabym 5 zbilansowanych posiłków dziennie.

   Odpowiedz
   • Zdjęcie profilowe IwonaLFC
    IwonaLFC  28 kwietnia 2016 15:32

    Z tego co się orientuję to dla odpowiedniego tempa utraty wagi wystarczy odjąć ok. 300 kcal od zapotrzebowania, czyli w takim wypadku nawet 1500 nie będzie zbyt dużo 😉 Zawsze będę zdania, że nie warto serwować organizmowi takiego szoku.

    Odpowiedz
    • Zdjęcie profilowe martus2833
     martus2833  28 kwietnia 2016 16:02

     Oczywiście ta dieta ma wiele zalet ale i minusów. Nigdy jej nie stosowałam ale wydaje mi się dość rozsądna. Znam siebie i wiem, że chciałabym szybko zobaczyć „efekty”; inaczej mogłabym szybko zrezygnować.
     Dieta wydaje mi się ciekawa (wybór produktów jest bardzo bogaty, nie ma mowy o monotonii na talerzu) i tania. Ale to tylko moje zdanie 🙂

     Odpowiedz
     • Zdjęcie profilowe IwonaLFC
      IwonaLFC  29 kwietnia 2016 13:46

      Efekty przychodzą szybko, ale też bardzo ciężko jest je potem utrzymać. Miałam styczność z wieloma osobami będącymi na takiej diecie i koniec końców wszyscy tego żałowali. Najlepsze jest po prostu racjonalne żywienie i odpowiednie nawyki kształtowane od najmłodszych lat, dzięki czemu nie trzeba będzie martwić się o zbędne kilogramy.

     • Zdjęcie profilowe IwonaLFC
      IwonaLFC  29 kwietnia 2016 13:46

      Zresztą jak to mówią „lepiej zapobiegać niż leczyć” 😉

    • Zdjęcie profilowe martus2833
     martus2833  29 kwietnia 2016 15:12

     Pewnie masz rację. Ja lubię siebie nigdy nie byłam i raczej nie zdecyduję się na dietę. Po prostu dieta 1000 kcal wydaje mi się o wiele lepsza i zdrowsza niż inne (często modne) diety, o których czytam albo słyszę (Mam na myśli np. dietę kopenhaską albo dietę baletnicy).
     Ale tak jak napisałam wcześniej, jest to tylko moje prywatne zdanie. Pozdrawiam

     Odpowiedz
  • Zdjęcie profilowe Melrose
   Melrose  29 kwietnia 2016 13:24

   Zdecydowanie się zgadzam. Poza tym takie „eksperymenty” z żywieniem nie zapewniają organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych, wręcz przeciwnie- są szokiem dla naszego ciała. Nie uważam, że można skomponować dania bogate w mikro i makroelementy mając do dyspozycji tylko 1000 kcal dziennie. Nie powinno się tak szkodzić sobie z lenistwa i chęci uzyskania szybkich efektów kosztem zdrowia.

   Odpowiedz
 4. Zdjęcie profilowe gosiek2122
  gosiek2122  28 kwietnia 2016 21:13

  Moim zdaniem szybciej i zdrowiej schudnie się dzięki racjonalnemu odżywianiu połączonemu z aktywnością fizyczną. Nie trzeba się głodzić, żeby zobaczyć rezultaty. Niestety w wielu przypadkach kobiety marzą o bardzo szybkich efektach, a dzięki tego typu dietom chudnie się znacznie szybciej. Cóż jednak po spadku wagi, jeżeli za jakiś czas i tak się powraca do wcześniejszych nawyków żywieniowych i waga ponownie skacze w górę. Wobec powyższego, wszystkim kobietom (w tym także sobie) życzę cierpliwości, bo ona jest kluczem do sukcesu. I wytrwałości rzecz jasna 🙂

  Odpowiedz
 5. Zdjęcie profilowe as_sa
  as_sa  28 kwietnia 2016 21:27

  Szczerze mówiąc wątpię bym „wyżyła” na takiej diecie. Wg mnie kaloryczność tych produktów jest zbyt niska by normalnie funkcjonować.

  Odpowiedz
 6. Zdjęcie profilowe Ewelina
  Ewelina  30 kwietnia 2016 10:01

  Jakie to szczęście, że nei musze stosowac żadnych diet! Co prawda odżywiam się zdrowo, bo po prostu taki mam styl życia. Zdarza mi się i to nawet często zjeść pizzę, pięknego pączka, zapiekankę itp ale z wagą nie mam problemu 😀

  Odpowiedz
 7. Zdjęcie profilowe Patriszia
  Patriszia  1 maja 2016 16:41

  Chyba nie byłabym w stanie być na takiej diecie, jak i na jakiejkolwiek innej. Na szczęście mogę jeść, a nadal wyglądam dobrze. Jedynie ostatnio brzuszek troszkę zaniedbałam, ale walczę z tym ćwiczeniami. Wolę ćwiczyć niż się głodzić.

  Odpowiedz
 8. Zdjęcie profilowe ava
  ava  3 maja 2016 11:31

  Nie dla mnie, niestety potrzebuję co najmniej 1400, z uwagi na sporą aktywność fizyczną. Przy takim deficycie kalorii po prostu tyję 🙂

  Odpowiedz
 9. Zdjęcie profilowe raczek
  raczek  3 maja 2016 18:50

  Trudna sprawa ,,, dieta 1000 kalorii to dość mało pokarmu dla aktywnej osoby, wolę jeść mniej i a lekkim niedosytem odejść od stołu … niż się głodzić 🙂

  Odpowiedz
 10. Zdjęcie profilowe brunetka244
  brunetka244  23 maja 2016 19:15

  Może być trochę ciężko przy 1000, ale dla chcącego nić trudnego

  Odpowiedz
 11. Zdjęcie profilowe Ewelina
  Ewelina  23 maja 2016 21:30

  Ja uważam, że to świetna dieta i wcale nie aż tak restrykcyjna. Wbrew pozorom 1000kcal to całkiem duzo, szczególnie jeśli racjonalnie dobieramy składniki do naszych posiłków.

  Odpowiedz
 12. Zdjęcie profilowe Karolcia
  Karolcia  29 maja 2016 15:35

  ja niestety nie potrafię utrzymać się na żadnej diecie systematycznie ze względu na to, że po 2-3 dniach czuję nieodpartą potrzebę zjedzenia czegoś typu fast-food, doskonale wiem że to jest po prostu brak silnej woli, ale mam tak samo względem sportu, poćwiczę kilka dni a potem zapominam albo ‚dzisiaj sobie odpuszczam”

  Odpowiedz
 13. Zdjęcie profilowe gosia141088
  gosia141088  8 listopada 2016 09:56

  Nigdy nie udało mi się w 100% dotrzymac kroku tej diecie, chyba jestem za mało wymagająca dl siebie

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

?>