Data ważności kosmetyków kolorowych – kiedy ostatecznie musimy je wyrzucić?

Często czujemy się winne kupując nowy kolorowy kosmetyk do makijażu tylko po to, aby zakończył swój żywot na zakurzonej półce lub na dnie naszej kosmetyczki. Niezbyt często po niego sięgamy –  używając go na specjalne okazje (na przykład z uwagi na jego cenę) lub do określonego koloru makijażu. Często zapominamy w takich przypadkach, jakie znaczenie ma data ważności kosmetyków. 

Jak dowodzą badania (źródło: „Daily Mail”) przeciętna kobieta przechowuje kosmetyki do makijażu do sześciu lat! Tymczasem przeterminowane kosmetyki zawierają bakterie i toksyny. Używając ich, można zaryzykować infekcję skórną lub inne kosmetyczne nieszczęście. 

Czasami kosmetyk należy wyrzucić, nawet gdy data ważności pozwala nam na jego używanie. Wiąże się to faktem, że po otwarciu kosmetyku dostają się do niego bakterie, co może skrócić znacznie czas jego realnego używania. Tutaj ma także wpływ sposób przechowywania kosmetyku. Łazienka w pobliżu prysznica lub sedesu, to najgorsze miejsce na przechowywanie kosmetyków!  W efekcie antybakteryjny fluid może spowodować wyrzut trądziku a nawilżająca pomadka spowoduje popękanie ust.  To oczywiście czarny scenariusz. Niemniej – niezależnie od daty ważności, jeśli zauważysz, że Twój kolorowy kosmetyk  zmienił konsystencję czy zapach – oznacza to, że się po prostu zepsuł i nadaje się  do kosza na śmieci.

Przyjrzymy się poniżej, jak długo  nasze kosmetyki są ważne, jeśli powyższe cechy nie wystąpiły, tylko po prostu zapomniałyśmy o jednym z naszych kolorowych ulubieńców do makijażu.

Przeczytaj także: Obalamy popularne mity makijażowe
Data ważności kosmetyków

maskaraData ważności kosmetyków – Tusz do rzęs

Tusz do rzęs otwiera czarną listę, jeśli chodzi o ilość bakterii: może okazać się bowiem największym ich siedliskiem. Szkodliwe mikroorganizmy  mają w nim perfekcyjnie dobrane warunki rozwoju: ciemność i wilgoć.  Za każdym razem, gdy wkładasz szczoteczkę od tuszu do opakowania z tuszem, wtłaczasz powietrze wewnątrz, co stwarza  drobnoustrojom znajdującym się w środku coraz to lepsze warunki rozwoju. Absolutnie nie „pompuj” swojej maskary – wręcz przeciwnie staraj się jak najdelikatniej wkładać szczoteczkę do opakowania.  Przy każdym użyciu tuszu przenosisz także bakterie z oczu do produktu – dlatego unikaj pożyczania maskary.

Biorąc powyższe po uwagę ważne jest, aby regularnie zmieniać tusz, co najmniej raz na trzy miesiące, aby uniknąć ryzyka infekcji.

cienie-do-powiek-2Data ważności kosmetyków – Cień do powiek

Cienie pudrowe mają zwykle dłuższy termin przydatności niż większość innych produktów do makijażu. Zazwyczaj to one także goszczą najdłużej w naszych kosmetyczkach i dlatego mogą być groźne dla naszych oczu.  Cienie można używać od 18 miesięcy aż do 2 lat, chociaż my ograniczamy się do 1. roku. Gdy produkt zaczyna się kruszyć, to nie zważając na termin ważności na opakowaniu –  należy go wyrzucić.

 

kosmetyki-do-oczuData ważności kosmetyków – Kredka i płynny eyeliner do oczu

Płynny eyeliner powinien zostać wyrzucony po sześciu miesiącach – starajmy się także trzymać go z dala od łazienki i   gorącego prysznica, ponieważ para może spowodować, że realna data ważności wygaśnie wcześniej.

W przypadku kredki do oczu, to jej czas ważności wynosi co najmniej jeden rok.  Staraj się regularnie ją temperować – dzięki temu pozbędziesz się nagromadzenia brudu na kredce.

 

fluid-i-kompakkt

Data ważności kosmetyków – Podkłady 

Okres przechowywania podkładu zależy od tego, czy wolisz produkty płynne czy w kompakcie.

W przypadku podkładów płynnych duże znaczenie ma także opakowanie. Jeśli jest podkład znajduje się w słoiczku, to szansa na rozwój bakterii jest większa niż w przypadku  tubki czy opakowania z pompką. Dlaczego? W przypadku podkładu w słoiczku, używasz go zanurzając w nim palec lub pędzel, którym nanosisz kosmetyk na twarz.  Następnie bakterie ze skóry przenosisz z powrotem do słoiczka, sięgając  po następną partię kosmetyku… i tak dalej. Nie chcemy tu nawet myśleć o tym, że mogłaś zapomnieć umyć ręce przed aplikacją!

Płynne podkłady  należy więc wymieniać co sześć miesięcy (choć zwykle data ważności wynosi około 12 miesięcy) . Jeśli podkład zmienił barwę, zapach konsystencję, lub rozwarstwia się –  to nie używaj do nadal, nawet jeśli data ważności wciąż jest aktualna (tak, tak wiemy – podkreślamy to ponownie. Ale to ważne dla zdrowia naszej cery).

Czy wiecie, że podkłady matujące szybciej wysychają?  Dlaczego? Bowiem wersje nawilżające zawierają zawierają olejki, dzięki którym trwałość kosmetyku jest dłuższa.

Ważność podkładów w kompakcie wynosi do dwóch lat, ale jeśli wydają Ci się za suche lub łuszczą się – to może oznaczać, że ich termin przydatności już minął.

róż-brązer-puder-w-kamieniu-2Termin ważności kosmetyków – Róż, brązer, puder w kamieniu  

Są to jedne z najtrwalszych kosmetyków kolorowych – ich termin ważności wynosi do dwóch lat. Ale to także dobre miejsce do rozwoju bakterii. Aby ograniczyć ich rozwój – myj często i systematycznie pędzel lub puszek, którym nakładasz kosmetyk.

 

 

 

 

 

pomadaka-i-błyszczekTermin ważności kosmetyków – Szminka i błyszczyk

Ich trwałość wynosi nawet do dwóch lat, ale istnieje kilka wyraźnych oznak, że nadszedł czas, aby je wymienić. Jeśli szminka traci swoją kremową konsystencję i kolor lub ma dziwny zapach, nadszedł czas, aby ją wyrzucić. Błyszczyk do ust, która wprawdzie dobrze wygląda, ale jest  szczególnie lepki – także powinien wylądować w koszu.

 

 

 

 

Konturowki-do-ustTermin ważności kosmetyków – Kredka do ust

Kredka do ust to także kosmetyk o długim terminie ważności –  do dwóch lat. Można nawet pokusić się o dłuższe stosowanie, w zależności od tego, czy dobrze dbasz o ten kosmetyk. Upewnij się, że regularnie ją ostrzysz, dzięki czemu unikniesz rozprzestrzeniania się bakterii a Twój ulubiony kolor konturówki uzyska dłuższy okres przydatności do użycia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (179 głosów, średnia: 4,18 z 5)
zapisuję głos...