Czy tampony są bezpieczne? Fakty na temat tamponów i zdrowia intymnego

Wokół tamponów narosło wiele mitów. Często zastanawiamy się, czy tampony są bezpieczne dla zdrowia, czy mogą być stosowane przez dziewice bez obaw o uszkodzenie błony lub intymne dolegliwości, czy można używać ich podczas snu. Dziś odpowiadamy na pytania dotyczące podstawowych kwestii związanych ich stosowaniem.

Czy tampony są bezpieczne

 

Czy tampony są bezpieczne? Poznaj najważniejsze fakty dotyczące ich stosowania

Polecamy także:

Jak przesunąć miesiączkę o tydzień lub kilka dni? 9 sprawdzonych sposobów

Jak przesunąć miesiączkę o tydzień lub kilka dni? 9 sprawdzonych sposobów

Nie wiesz, jak przesunąć okres o kilka dni, a nawet tydzień z względu na osobiste plany? Mamy dla ciebie 9 sprawdzonych sposobów na przesunięcie miesiączkowego krwawienia domowymi, naturalnymi sposobami.

Tampony to sprasowane kawałki delikatnej bawełny (lub innego chłonnego materiału) przystosowane do absorbowania krwi menstruacyjnej. Ich cylindryczny kształt i rozmiary (różne w zależności od rodzaju czy producenta) często wzbudzają jednak wątpliwości młodych dziewcząt, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia i obawiają się, że przypadkowo uszkodzą tamponem błonę dziewiczą. W rzeczywistości przy prawidłowym zakładaniu tamponu nie ma takiej możliwości! Może się wprawdzie zdarzyć (choć są to niezwykle rzadkie przypadki, dotyczące ok. 2% nastolatek), że otwór w błonie będzie zbyt mały, by można było zaaplikować tampon na odpowiedniej głębokości. Wówczas jednak wyraźnie odczujemy, iż nie jesteśmy w stanie umieścić go na miejscu i przypuszczalnie zrezygnujemy z tego środka higieny na rzecz podpasek. Dopiero gdybyśmy zdecydowały się – mimo wszystko – założyć go „na siłę”, byłybyśmy w stanie uszkodzić nim błonę.

 

Bardziej uzasadniona jest w tym przypadku obawa o wystąpienie tzw. zespołu szoku toksycznego, przed którym producenci tamponów ostrzegają w dołączanych do opakowań ulotkach. Nie wiadomo dokładnie, jakie okoliczności prowadzą do jego wystąpienia, jednakże większość ekspertów podejrzewa, iż bezpośrednią przyczyną jest zbyt długie pozostawanie tamponu w ciele (powinno się go wymieniać maksymalnie co 4-6 godzin), które prowadzi do szybkiego namnażania się bakterii, w tym szczególnie Staphylococcus aureus (gronkowca złocistego), odpowiedzialnego za wystąpienie szoku. Przypuszcza się, że sytuacja taka zachodzi wtedy, gdy kobieta używająca tamponów ma – już przed ich użyciem – organizm zasiedlony przez gronkowca, choć nie jest tego świadoma (przez brak okoliczności sprzyjających jego namnażaniu się i wytwarzane przez jej organizm przeciwciała, pozostaje on w „uśpionej” formie).

Jakie są objawy TSS?

 

Czy tampony są bezpieczne? Poznaj najważniejsze fakty dotyczące ich stosowania

 

Objawy TSS:

  • nagłe wystąpienie wysokiej gorączki (powyżej 39 stopni)
  • wymioty
  • biegunka
  • zawroty głowy, dezorientacja
  • niskie ciśnienie krwi
  • bóle mięśni
  • erytrodermia (plamiste zapalenie skóry)
  • zapalenie śluzówki (pochwy, ale także nosa czy gardła)

 

Jeżeli używając tamponów, zauważysz wystąpienie powyższych objawów, powinnaś jak najszybciej udać się do szpitala. Niewielki odsetek przypadków zachorowań na TSS kończy się bowiem śmiercią pacjentki. Ważna jest zatem szybka reakcja. Uspokajamy, że zdarza się to niezwykle rzadko i tylko przy wystąpieniu sprzyjających okoliczności.

Leczenie polega na zastosowaniu antybiotyków i płynów wyrównujących poziom jonów, a w skrajnych przypadkach na podaniu immunoglobuliny (czyli gotowych przeciwciał zwalczających gronkowca). 

 

Aby zapewnić sobie dodatkowe bezpieczeństwo przy stosowaniu tamponów oraz uchronić się przed ewentualnymi infekcjami intymnymi, należy pamiętać o następujących zasadach:

  • przed aplikacją tamponu zawsze myj dłonie ciepłą wodą z mydłem;
  • odwinięty z folii tampon, który spadnie na podłogę nie nadaje się już do użytku i musi być wyrzucony do śmieci;
  • prawidłowo założony tampon nie wywołuje uczucia dyskomfortu – jeżeli czujesz ból, „suchość” albo ucisk, usuń go i spróbuj założyć nowy albo zamień tampon na podpaskę;
  • w gorące dni krwawimy obficiej, dlatego pamiętaj, by w upał zmieniać tampon częściej – nawet co 2 godziny.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (172 głosów, średnia: 4,48 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. martucha180  21 marca 2017 10:09

    Dobrze wiedzieć.

    Odpowiedz
  2. dziewczyna  21 marca 2017 15:15

    Ciekawy ten artykuł.

    Odpowiedz
  3. sylwiawes  21 marca 2017 18:24

    Bardzo ciekawy artykuł.

    Odpowiedz
  4. Jaworka  22 marca 2017 07:52

    To wiadomości dla nastolatek większość z nas juz o tym wie

    Odpowiedz
  5. Aneta  22 marca 2017 15:22

    Ciekawy artykuł.

    Odpowiedz
  6. wera dom  16 czerwca 2021 18:26

    Jak się używa tamponów Masmi które są wykonane w całości z najzdrowszej certyfikowanej bawełny organicznej i wyposażonych w bawełniany system Cotton Lock, który zapobiega wypadaniu włókien i rozwarstwieniu tamponu a także nie posiadają siateczki z polimwrów które sa doskonałym podłozem dla rozwoju gronkowca  .

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany