Czy karmienie piersią dostarcza wystarczającej ilości witaminy D?

Karmiąc piersią wykazujemy szczególną troskę o swoje maleństwo. Dostarczamy mu bowiem odpowiednie ilości białka, tłuszczów, węglowodanów i składników mineralnych. Mleko matki zawiera także dużo przeciwciał, które zabezpieczają niemowlę przed chorobami. Dlatego też dzieci karmione w sposób naturalny są odporniejsze na infekcje i przeziębienia. Pokarm matki nie pokrywa jednak zapotrzebowania na ważną dla niemowlęcia witaminę D, która jest niezbędna do właściwego rozwoju nowonarodzonego dziecka.

karmienie piersią

Zdjęcia: Katarzyna Piwecka – www.katarzynapiwecka.pl

Podstawowa rola tej witaminy polega na pobudzaniu wchłaniania wapnia i fosforu w organizmie, co korzystnie wpływa na proces budowy i mineralizacji kości i zębów malucha. Szczególnie dynamiczny  jest pierwszy rok życia, w którym dziecko powinno w ciągu pierwszych pięciu  miesięcy podwoić, a do końca pierwszego roku życia potroić, swoją masę urodzeniową. Dlatego też dostarczanie właściwej dawki witaminy D niemowlętom, u których dopiero kształtuje się układ kostny,  jest szczególnie ważne.

Naturalnie witamina D jest wytwarzana w skórze, pod wpływem promieni słonecznych. W naszej strefie klimatycznej samo   działanie słońca  nie zapewnia, niestety, dostatecznej jej dawki. Co więcej bezpośrednia ekspozycja niemowląt poniżej 6-go miesiąca życia nie jest zalecana przez lekarzy pediatrów, a co za tym idzie, zawartość witaminy w organizmie maluchów znacznie spada. Dlatego też dzieci karmione piersią powinny ją przyjmować w postaci gotowych preparatów.

Dlaczego taka ważna?

 

Witamina D jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka, dlatego zaleca się, by przyjmowały ją kobiety począwszy już od II trymestru ciąży. Bez jej pomocy organizm nie jest w stanie przyswoić wapnia i fosforu, które są najważniejszym budulcem kości. Dodatkowo witamina D korzystnie działa na system nerwowy, zapobiega i łagodzi stany zapalne skóry oraz może przeciwdziałać rozwojowi różnego rodzaju nowotworów.

Niedobór witaminy D powoduje zachwianie gospodarki wapniowo-fosforanowej organizmu. W ten sposób staje się przyczyną chorób kości takich jak krzywica u dzieci i innych zaburzeń mineralizacji tkanki kostnej. Warto dbać nie tylko o występowanie tej witaminy w diecie dzieci, ale również w menu dorosłych. Jej niedobór w wieku dojrzałem grozi bowiem osteoporozą, zwiększa ryzyko miażdżycy, sprzyja pojawieniu się zaburzeń w przemianach glukozy, co jest bezpośrednią przyczyną ujawniania się cukrzycy, a także może skutkować występowaniem niektórych nowotworów.

 

Dawkowanie

Biorąc powyższe pod uwagę, wskazane jest podawanie niemowlęciu witaminy D. Należy pamiętać jednak , by nie podawać dziecku witaminy D ?na zapas?. Nadmiar witaminy D w organizmie może być tak samo szkodliwy dla zdrowia, jak jej niedobór. Wywołuje m.in. nudności, zaparcia, nadciśnienie, może powodować zwapnienia w nerkach, sercu, płucach czy wątrobie. Przykładem preparatu, który zawiera zrównoważoną dawkę witaminy D jest VITA D.

VitaD dla noworodka, Vitamina D niemowlę

Preparat VITA D jest preparatem zawierającym witaminę D w rekomendowanej dla dziecka dziennej dawce 400 j.m. w jednej kapsułce otwieranej typu ?twist-off?. VITA D jest bezpieczna dla niemowląt już od pierwszego dnia życia, można ją stosować bez obawy przed przedawkowaniem, bowiem krople wyciskane z kapsułki ?twist-off? gwarantują idealnie odmierzoną dzienną dawkę zgodną z zaleceniami Konsultanta Krajowego i Zespołu Ekspertów. Sposób dawkowania jest prosty, wygodny (bez konieczności przechowywania  w lodówce) i higieniczny  (jedna kapsułka jest jednorazowego użytku).

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (100 głosów, średnia: 4,13 z 5)
zapisuję głos...