Czy już znasz kwas laktobionowy? Wyjaśnia dr n. med. Danuta Nowicka – dermatolog

Podrażnienia, zaczerwienienia, trądzik różowaty, łojotokowe zapalenie skóry czy stany zapalne – to problemy skórne występujące w ostatnich latach  z coraz większą częstotliwością. Jeśli i Ty zmagasz się z którymś z nich, zastanów się nad serią zabiegów z kwasem laktobionowym.

Kwas laktobionowy

Kwas laktobionowy jest nowej generacji hydroksykwasem, tak zwanym kwasem bionowym, ponieważ składa się z cząsteczki polihydroksykwasu – kwasu, glukonowego oraz cząsteczki cukru – galaktozy.Ma podobne działanie do tradycyjnych kwasów AHA, jego moc określana wartością pKa, jest taka sama jak dla kwasu glikolowego (3,8). Podobnie jak inne hydroksykwasy reguluje proces złuszczania stymuluje fibroblasty do produkcji włókien kolagenowych, elastycznych i wpływa na produkcję glikozaminoglikanów w skórze właściwej. Cechą odróżniającą go od tradycyjnych kwasów jest działanie łagodzące i przeciwzapalne, za które odpowiedzialna jest dołączona cząsteczka galaktozy.

Podczas aplikacji nie występują typowe dla innych hydroksykwasów świąd, pieczenie i zaczerwienienie. Dodatkowym atutem są silne właściwości regenerujące, łagodzące podrażnienia, zaczerwienienia, stany zapalne, a także wzmacniające barierę skóry. Dzięki tym właściwościom znajduje od zastosowanie w pielęgnacji skór ze stanami zapalnymi różnej etiologii: w AZS, wyprysku kontaktowym, trądziku różowatym, trądziku zwykłym oraz łojotokowym zapaleniu skóry. Preparaty z kwasem laktobionowym mogą być stosowane samodzielnie lub też jako uzupełnienie leczenia farmakologicznego. Olbrzymią zaletą tych preparatów jest możliwość ich stosowania podczas i po leczeniu retinoidami i sterydami, dzięki czemu zmniejszone zostaną skutki uboczne działania leków.

Kwas laktobionowy dzięki swoim właściwościom może mieć również zastosowanie w pielęgnacji skóry dojrzałej, z oznakami starzenie się. Ma on silne właściwości nawilżające, neutralizuje wolne rodniki i jony metali, hamuje enzymy powodujące degradację włókien kolagenowych i elastycznych. Może być stosowany u osób z oznakami zaawansowanego fotoagingu. Badania kliniczne potwierdziły działanie przeciwstarzeniowe kwasu laktobionowego już po 3 miesiącach stosowania. Odnotowano poprawę kolorytu skóry, zniwelowanie drobnych zmarszczek oraz poprawę jędrności i elastyczności.

Kwasy bionowe dzięki swojej budowie nie wykazują działania fototoksycznego, mogą być zatem stosowane przez cały rok. Aby uzyskać najlepsze efekty działania kwasu laktobionowego należy go stosować systematycznie w zaleconych przez kosmetologa kuracjach, trwających najczęściej 2- 3 miesiące.

Kwas laktobionowy przyspiesza odnowę komórek skóry właściwej i naskórka, przez co może być stosowany po zabiegach dermatologii estetycznej, przede wszystkim po pilingach chemicznych, laseroterapii, mezoterapii igłowej, mikronakłuwania, a także w redukcji stanu zapalnego i podrażnień. Wykazano jego korzystny wpływ na stan naczyń krwionośnych skóry, przez co może być polecany osobom z cerą naczyniową i trądzikiem różowatym.

Preparaty z kwasem laktobionowym polecajmy w pielęgnacji gabinetowej i domowej dla:

  • cery wrażliwej i alergicznej
  • cery naczyniowej lub/i z trądzikiem różowatym
  • cery dojrzałej
  • cery zniszczonej nadmiernym opalaniem
  • cery po zabiegach dermatologii estetycznej
  • pacjentów chorujących na łojotokowe zapalenie skóry, AZS i łuszczycę
  • jako S.O.S. dla skóry nadmiernie reaktywnej, po poparzeniu słonecznym, podrażnieniu chemicznym.

W gabinecie kosmetycznym warto wprowadzać preparaty z kwasem laktobionowym za pomocą ultradźwięków.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (224 głosów, średnia: 4,46 z 5)
zapisuję głos...