Czy dziecko powinno mieć dostęp do apteczki?

Zachorowania zdarzają się w najmniej oczekiwanych momentach. Jeżeli przy dziecku jest rodzic lub opiekun, zdarzenia te można skontrolować i odpowiednio zareagować. Nie zawsze jednak tak będzie. Dlatego konieczne jest edukowanie najmłodszych w zakresie zasad pierwszej pomocy. Tak, by dziecko wiedziało, jak należy postąpić w sytuacji, gdy poczuje się źle lub ulegnie skaleczeniu.

Czy dziecko powinno mieć dostęp do apteczki?

Im dziecko starsze, tym bardziej rezolutne, a co za tym idzie – świadome kroków, jakie należy podjąć, gdy znajdzie się w sytuacji zagrażającej zdrowiu. Oczywiście, pierwszym z nich jest powiadomienie rodzica lub opiekuna o tym, że źle się czuje. Nieoceniona jest także wiedza na temat numerów alarmowych (112 oraz 999) oraz umiejętność korzystania z apteczki pierwszej pomocy. – Absolutnie nie należy utwierdzać dziecka w przekonaniu, że dolegliwości, które odczuwa nie musi zgłaszać opiekunowi. Dobrze, jeżeli potrafi skorzystać z apteczki, zdezynfekować np. skaleczenie i opatrzyć rankę, ale jednocześnie – ma świadomość, że musi powiadomić rodzica o sytuacji, w jakiej się znalazł – tłumaczy Natalia Henczke, doradca ze sklepu medycznego Twoja-Apteczka.pl.

 

PAMIĘTAJ!

Edukowanie najmłodszych w zakresie korzystania z apteczki powinna zawsze iść w parze z wpajaniem, że o wszystkich zdarzeniach należy informować osoby dorosłe.

 

Oczywiście, każdy rodzic powinien posiadać apteczkę pierwszej pomocy, szczególnie gdy w jego otoczeniu znajdują się najmłodsi. Przeziębienia, ząbkowanie, nieoczekiwane skaleczenia, siniaki i guzy to niestety powszechność w życiu dzieci. To obowiązkiem rodzica jest dopełnienie wszelkich starań, aby zapewnić dziecku maksymalny poziom bezpieczeństwa i pomoc w sytuacjach zagrażających zdrowiu. Tutaj przyda się tzw. apteczka „szkolna”, która powinna zawierać szereg produktów, z czego najważniejszymi z nich są:

  • Sterylne kompresy na ciało i oczy
  • Opaski elastyczne w różnych rozmiarach
  • Zestaw plastrów oraz opatrunków
  • Sterylne chusty opatrunkowe
  • Chusta trójkątna
  • Opaska siatkowa
  • Chusta z fizeliny
  • Koc ratunkowy
  • Nożyczki
  • Rękawice winylowe
  • Worek foliowy
  • Instrukcja udzielania pierwszej pomocy

Apteczka „szkolna” powinna być wykonana z wodoodpornej tkaniny, być lekka i dobrze wyposażona. Ponieważ przybiera formę plecaka, sprawdzi się w czasie wycieczek czy wypraw grupowych. – Dziecko powinno wiedzieć, że taka apteczka służy nie do zabawy, ale jako pomoc w przypadkach skaleczeń i wypadków. To zadaniem rodziców jest edukacja w tym temacie, już od najmłodszych lat życia naszej pociechy – dodaje Natalia Henczke.

Na koniec pamiętaj – nigdy nie należy lekceważyć objawów choroby. Jako osoba ubezpieczona (ty i członkowie twojej rodziny), masz prawo do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej we wszystkich tych placówkach, które podpisały umowę w Narodowym Funduszem Zdrowia. Jeżeli nie posiadasz przy sobie dowodu ubezpieczenia, wystarczy dosłać go do wybranego szpitala czy kliniki w ciągu siedmiu dni od momentu twojej wizyty.

Źródło: www.twoja-apteczka.pl

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (168 głosów, średnia: 4,30 z 5)
zapisuję głos...