Czy dzieci mogą wyrosnąć z wady wzroku?

Po badaniu wzroku naszego malucha, gdy dowiadujemy się, że ma ono wadę wzroku, od razu zadajemy sobie pytanie: czy dzieci mogą wyrosnąć z wady wzroku? Wszystko zależy od tego  wjaką wadę wzroku posiada dziecko i jaki okres w jego życiu nas interesuje.

dziecko-w-okularach

Czy dzieci mogą wyrosnąć z wady wzroku?

Warto pamiętać o tym, że niemowlęta i małe dzieci są z natury dalekowzroczne, co ma związek z budową ich gałki ocznej. Wtedy takiej wady raczej nie korygujemy, ponieważ w miarę wzrastania ulega ona wyrównaniu. U niektórych dzieci około 6-7 roku może pojawić się tendencja do krótkowzroczności. Ta tendencja może ulec znacznemu wzmocnieniu, jeśli nasze dziecko nadmiernie korzysta z nowoczesnych technologii, takich jak tablet czy komputer. Ludzkie oko fizjologiczne wydaje się być stworzone do patrzenia w dal i zbyt długa oraz wytężona praca do bliży, która ma miejsce przed monitorem może prowadzić do skurczy akomodacyjnych mięśni oczu i przyczyniać się do rozwoju krótkowzroczności.

Czy dzieci mogą wyrosnąć z wady wzroku – czy można zahamować wadę?

Czy można ten proces zahamować albo odwrócić? Otóż, zahamować w jakimś stopniu na pewno można miedzy innymi poprzez ograniczenie czasu spędzanego przed ekranem, robienie regularnych przerw, dbanie o prawidłową higienę oczu czy wykonywanie ćwiczeń widzenia do dali. Jeśli również w dorosłym życiu dalej będziemy przez wiele godzin pracować przed komputerem, zapominając o zasadach higieny oczu, wada raczej będzie się pogłębiać.

Warto zaznaczyć, że w pewnym momencie może pojawić się starczowzroczność, która powoduje problemy z widzeniem do bliży, co może być mylone z wyrównaniem się wcześniejszej wady (jeśli wystąpiła u nas krótkowzroczność). Pojawienie się starczowzroczności jest procesem fizjologicznym i naturalnym, który związany jest ze stopniowym zmniejszeniem się zdolności akomodacji oka i można go w łatwy sposób korygować poprzez dobranie odpowiednich szkieł.

Każdorazowo, jeśli widzimy niepokojące objawy u naszego dziecka czy nas samych (miedzy innymi mrużenie oczu, przybliżenie się lub oddalanie od czytanego tekstu czy oglądanego obrazu, bóle oczu, głowy) zasięgnijmy porady u dobrego okulisty, ponieważ samodzielne dobieranie korekcji okularowej czy soczewek nie jest niczym dobrym.

Niedopasowane szkła mogą prowadzić do większej męczliwości oczu oraz nieprawidłowej postawy ciała. Wady refrakcji o których powyżej była mowa łatwo poddają się korekcji, zarówno przy pomocy okularów, jak i soczewek kontaktowych. Nie warto więc zwlekać z wizytą. W dzisiejszych czasach można również skorzystać z usług chirurgów i poddać się operacji, która wyrówna naszą wadę refrakcji. Podstawą jednak w każdym wypadku jest wizyta u odpowiedniego lekarza, który nie tylko zbada wadę refrakcji, lecz przy okazji sprawdzi ciśnienie wewnątrzgałkowe i budowę oka.

Autor: Karolina Husáková- psycholog dziecięcy, trener, coach założycielka Świetlikowa- portalu rozwijającego widzenie u dzieci.
www.swietlikowo.edu.pl

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (173 głosów, średnia: 4,57 z 5)
zapisuję głos...