Czy popularne diety są bezpieczne dla zdrowia?

Stosując daną dietę, zadajemy sobie często pytanie, czy dana dieta jest zdrowa dla naszego organizmu. Działanie diety zależy od indywidualnych cech organizmu i nie zawsze dieta, która jest dobra dla Twojej koleżanki, będzie korzystna także dla Ciebie. Ponadto, niektóre z diet – stosowane zbyt długo – mogą nawet wyniszczyć organizm. Oto 5 najpopularniejszych diet ocenionych pod kątem ich plusów i minusów. Przekonaj się, czy popularne diety są bezpieczne dla zdrowia?

Czy popularne diety są bezpieczne dla zdrowia?

1. Dieta Atkinsa

Dieta opracowana przez nowojorskiego kardiologa, Roberta Atkinsa, na początku lat 70, opiera się na niskiej zawartości węglowodanów w menu i spożywaniu głównie białek oraz tłuszczów. Dieta składa się z trzech etapów. W pierwszej fazie zbija się wagę, dostarczając organizmowi tylko 20 g węglowodanów dziennie. W następnych fazach zwiększa się stopniowo zawartość węglowodanów, ale docelowo nie powinny one przekroczyć 90 g dziennie.

Minusy: Dieta Atkinsa powoduje niedobory witamin (wykluczone owoce i część warzyw), magnezu i sodu. Zbyt duże spożycie tłuszczu prowadzi do podwyższenia cholesterolu, nadciśnienia, zawału serca, a nadmiar białka uszkadza wątrobę, osłabia kości, rozwija miażdżycę.

2. Dieta Dukana

Wysokoproteinowa dieta Pierra Dukana skupia się na obniżeniu w jadłospisie poziomu węglowodanów i tłuszczów. Podobnie jak dieta Atkinsa, składa się z 3 etapów: po fazie wyłącznie białkowej wprowadza się stopniowo warzywa, następnie owoce, pełnoziarniste pieczywo. Dukan do końca życia poleca praktykowanie białkowych czwartków, czyli jednego dnia, np. czwartku, jedynie na białku.

Minusy: – Przy takiej ilości białek nerki i wątroba mogą zostać nieodwracalnie uszkodzone. Niedożywiony mózg zacznie się domagać glukozy bólami głowy, a jelita będą dopominać się o błonnik zaparciami – komentuje Krzysztof Wojdat, dietetyk i założyciel cateringu dietetycznego DietBox.pl.  – Warto też dodać, że Pierre Dukan za biznesowe podejście do diety stracił uprawnienia lekarskie we Francji – zauważa Wojdat.

3. South Beach Diet

Dieta nazywana też dietą południowych plaż, w której nie trzeba liczyć kalorii i gramów. Zasada diety polega na spożywaniu produktów o niskim indeksie glikemicznym oraz wyeliminowaniu wysoko przetworzonych  węglowodanów i tłuszczów nasyconych. Tak jak w poprzednich dietach wprowadza się ją etapami.

Minusy: Pozbawienie organizmu witamin i minerałów z warzyw i owoców oraz produktów zbożowych może doprowadzić do niedoborów i osłabienia organizmu w pierwszym etapie diety. Jeśli ta faza się przeciągnie, organizm może zostać zakwaszony a nerki uszkodzone.

4. Raw Food

Dieta raw food (czyli surowego jedzenia) wyklucza obróbkę termiczną żywności. Jej zwolennicy utrzymują, że wszelka obróbka produktów obniża ich wartość odżywczą i przyczynia się do powstawania toksycznych substancji. W tej diecie je się głównie owoce, warzywa, orzechy i nasiona, oleje, przyprawy.

Minusy:  Jedzenie wyłącznie surowej żywności może mieć bardzo poważne konsekwencje dla całego ciała. W tej diecie brakuje nabiału i produktów zwierzęcych – białka i tłuszczów, a trzeba pamiętać, że niektóre witaminy rozpuszczają się właśnie tylko w tłuszczach  – przestrzega dietetyk z DietBox.pl.

5. Dieta Paleo

Dieta paleo cofa nas do czasów ludzi pierwotnych i ich pierwotnej kuchni. Dieta opiera się głównie na żywności, którą można upolować (mięso, ryby, owoce morza) lub zebrać (owoce, warzywa, jaja, orzechy, zioła). Nie uznaje natomiast produktów powstałych w procesie uprawy: nabiału, produktów zbożowych, cukru, ziemniaków, soli.

Minusy: – Podobno dieta paleo była najczęściej szukaną dietą odchudzającą w Google w 2013 r. Przypisuję to raczej jej oryginalności, a nie efektywności. Trudno jest mi wyobrazić sobie zbilansowaną dietę z taką ilością mięsa, a przy tym zupełnie bez nabiału i produktów wielozbożowych – mówi Krzysztof Wojdat z DietBox.pl.

Dieta cud

Nieustannie powstające nowe diety świadczą o tym, że ludzie wciąż szukają diety cud. Czy taka dieta w ogóle istnieje? – Oczywiście, że tak. Dietą cud jest zbilansowana dieta, uwzględniająca wszystkie podstawowe składniki odżywcze: węglowodany, białka, tłuszcze, witaminy i minerały – komentuje Krzysztof Wojdat z DietBox.pl. – Każda dieta eliminująca dany składnik prowadzi do jego niedoborów, a to negatywnie wpływa na organizm, dlatego żadnej z wyżej wymienionych diet nie polecam. Ale z każdej z nich można wyciągnąć dobrą radę: od Atkinsa wynieść obniżenie poziomu węglowodanów prostych, od Dukana – nabiał, z diety południowych plaż – żywność o niskim indeksie glikemicznym, z raw food – znaczącą ilość warzyw i owoców, z paleo – chude mięso i ryby. To połączenie to właśnie dieta cud – dodaje dietetyk.

Porady dietetyka: cz. III – Jak uniknąć efektu jo-jo?

Porady dietetyka: cz. III – Jak uniknąć efektu jo-jo?

Anna Jardanowska, dietetyk z Centrum Fitness Fabryka Formy: Osiągnięcie wymarzonej sylwetki wbrew pozorom nie oznacza końca walki z nadprogramowymi kilogramami. Utrzymanie prawidłowej masy ciała jest równie trudne, jeśli nie trudniejsze. Potwierdzają to statystyki, z których

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (147 głosów, średnia: 4,08 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. bbo  1 października 2014 12:38

    Nie ma czegoś takiego jak: Dieta cud. Jeszcze nie wynaleziono.

    Odpowiedz
  2. lilkawodna  1 października 2014 13:18

    Z dietami jak ze wszystkim w życiu. Wszystkie mają swoje plusy i minusy.

    Odpowiedz
  3. martucha180  1 października 2014 16:41

    A ja szukam diety na przytycie 😉

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany