Zabezpiecz się – Czerniak oka – to możliwe!

Czerniak nie dotyczy jedynie zmian skórnych, wiele osób nie ma pojęcia o ty, że może pojawić się również w gałce ocznej.  Wspólnie z ekspertem radzimy jak go rozpoznać czerniak oka i jak zapobiegać jego powstaniu.

Zobacz także: „Moja skóra pęka na dłoniach od kilku lat. Co robić? POMOCY!”

czerniak oka, okulary, łąka, kobieta , wiosna

Czerniak jest jednym z najgroźniejszych nowotworów złośliwych. Wywodzi się z komórek barwnikowych, które uległy mutacji. Wbrew pozorom, znajdują się one nie tylko w skórze, ale również w gałce ocznej – w tęczówce (kolorowa część oka), siatkówce (tylna powierzchnia), naczyniówce (środkowa ściana) oraz ciele rzęskowym (otoczenie tęczówki). Rozwijający się tam nowotwór długo nie daje żadnych objawów i najczęściej wykrywa się go przez przypadek.

Zabezpiecz się – Czerniak oka – Najbardziej narażeni

Głównym czynnikiem ryzyka są predyspozycje genetyczne. Największą czujność powinny zachować osoby, których bliscy – szczególnie pierwszego stopnia – chorowali na czerniaka. Tak i nowotwór występuje częściej u osób z jasną karnacją, ze znamionami na oku, z jasną tęczówką (niebieską, zieloną, szarą), a także u palących papierosy i wystawiających się na działanie promieniowania ultrafioletowego (UV).

Ludzie myślą, że czerniak dotyczy tylko skóry. Niestety jest również przekleństwem jamy ustnej, przełyku, pochwy, męskich narządów płciowych, paznokci, a przede wszystkim oczu. Jest najczęstszym nowotworem pierwotnym gałki ocznej u dorosłych, stanowiąc około 10% przypadków czerniaka. Dokładna diagnostyka okulistyczna pozwala ocenić, czy zaobserwowana zmiana to złośliwy guz, czy zwykłe znamię, które trzeba obserwować lub usunąć. Za każdym razem należy zachować czujność – mówi dr Łukasz Grzęda, onkolog i ekspert kampanii Rakoobrona, mającej na celu edukację z zakresu profilaktyki onkologicznej.

Zabezpiecz się – Czerniak oka – Na co zwracać uwagę

Nawet osoby, które nie mają problemów ze wzrokiem, powinny przynajmniej raz w roku odwiedzać okulistę i poddać się badaniom. Lekarz za pomocą lampy szczelinowej i wziernika ocenia oko, a jeśli zachodzi potrzeba, korzysta z USG lub rezonansu magnetycznego.

Złym sygnałem są znamiona na oczach, które rosną i zmieniają kolor. Wątpliwości powinny wzbudzać również powstające nacieki zapalne, tworzące się sieci naczyń krwionośnych, a także uczucie bólu. Wczesne wykrycie choroby daje duże szanse wyleczenia, a także zachowania gałki ocznej. Niestety, najczęściej ten rodzaj czerniaka jest diagnozowany przez przypadek, gdy zaczynamy gorzej widzieć lub znamię przeszkadza. Wówczas leczenie polega na usunięciu całej gałki ocznej i zostaje wsparte chemioterapią oraz naświetlaniem.

Aby skuteczniej walczyć z zagrożeniem, warto postawić na profilaktykę. Jak wynika z badań przeprowadzonych w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej Rakoobrona, Polacy mają bardzo małą wiedzę na temat zapobiegania powstawaniu raka. – W szkole praktycznie się o tym nie mówi, a w mediach zdecydowanie za mało – zauważa Martyna Niewójt z Fundacji Rosa, szefowa projektu Rakoobrona. Poza badaniami często sami możemy przyczynić się do zapobiegania powstania nowotworu oka.

Polecamy również: Alergia słoneczna i oparzenia – jak zapobiegać, jak leczyć?

Zabezpiecz się – Czerniak oka –  Zabezpiecz się!

Rozsądne opalanie, unikanie solariów i używanie okularów z odpowiednimi filtrami, może nie zagwarantuje nam, że nie zachorujemy na czerniaka gałki ocznej, ale na pewno zmniejszy ryzyko powstania choroby  – mówi dr Łukasz Grzęda.

Podstawa to dobre okulary przeciwsłoneczne. Szansa, że kupimy je za 20-30 zł jest znikoma. Najczęściej są zbudowane z przyciemnianego plastiku, który bardziej szkodzi niż pomaga – źrenica przystosowuje się do ciemności, rozszerza i wpada do niej więcej promieni niż bez takiego „zabezpieczenia”. Produkty z solidnymi szkłami kupimy od około 100 zł. Cena może być wyznacznikiem, ale nie jest regułą. Najlepiej zaopatrywać się w okulary u optyka i poprosić go o sprawdzenie, czy dany model ma odpowiednie filtry, chroniące częściowo lub całkowicie przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB.

Okulary mają różny kształt i kolor, jednak eksperci nie pozostawiają wątpliwości – z medycznego punktu widzenia wygląd nie ma żadnego znaczenia. Najważniejsze,  żeby szkła były dopasowane do twarzy na tyle, by światło nie wpadało bokiem. Okulary przeciwsłoneczne z filtrami są wskazane również zimą. Światło odbite od śniegu jest bardzo silne i może zaszkodzić oczom.


 

Projekt Rakoobrona jest skierowany do młodzieży w wieku 14-19 lat i przewiduje zajęcia edukacyjne w szkołach – w wymiarze 1 godziny lekcyjnej, dla uczniów klas II i III szkół gimnazjalnych oraz I-III szkół ponadgimnazjalnych. Dla szkół, które wyrażą zainteresowanie programem, Fundacja Rosa przygotowała profesjonalne materiały edukacyjne, opracowane w atrakcyjnej dla młodych ludzi formie. Materiały są przekazywane bezpłatnie. Do programu mogą się zgłaszać szkoły z całej Polski.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (112 głosów, średnia: 4,68 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. bbo  28 maja 2015 12:01

    Nie słyszałam o nim wcześniej…

    Odpowiedz
  2. lilkawodna  28 maja 2015 12:32

    Też nigdy nie słyszałam o czerniaku oka.

    Odpowiedz
  3. Żanett  28 maja 2015 12:57

    I ja pierwszy raz słyszę.

    Odpowiedz
  4. martucha180  28 maja 2015 15:00

    Mam fotochromy, ale mimo wszystko trzeba uważać.

    Odpowiedz
  5. Anita  28 maja 2015 16:16

    ojej, nie wiedziałam o tym!

    Odpowiedz
  6. macierzanka  28 maja 2015 16:45

    Ja też pierwszy raz o nim słyszę , za mało się o tym mówi.

    Odpowiedz
  7. Kmakolagwa  28 maja 2015 19:57

    Pierwsze słyszę o czymś takim. Dobrze, że powstają takie uświadamiające artykuły.

    Odpowiedz
  8. Elżbieta Wawer  28 maja 2015 20:02

    Pierwszy raz słyszę o czerniaku oka dobrze udostępniacie takie materiały bo to bardzo ważne im więcej wiemy tym łatwiej jest zapobiegać

    Odpowiedz
  9. Patriszia  28 maja 2015 21:10

    Również nie słyszałam wcześniej o tym. Zdecydowanie za mało się o tym mówi.

    Odpowiedz
  10. basiaj  28 maja 2015 21:20

    Nic o nim nie wiedziałam. Dziękuję za ten artykuł.

    Odpowiedz
  11. Justyna  29 maja 2015 14:22

    Nie wiedziałam ;(

    Odpowiedz
  12. Gocha  30 maja 2015 17:53

    Eh nowotwór nawet oka nie oszczędzi.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany