Talent zapisany w genach – Czego możemy się dowiedzieć za pomocą badań genetycznych?

Co łączy talent i kardiologię? Porównanie na pierwszy rzut oka zaskakujące. Okazuje się jednak, że informacje o obu tych odległych dziedzinach każdy z nas ma zapisane w kodzie DNA. To z niego możemy wyczytać jakie mamy zdolności fizyczne i artystyczne oraz jakich chorób kardiologicznych powinniśmy się wystrzegać. Lubelscy genetycy z firmy VITAGENUM pomagają odpowiedzieć na te właśnie pytania. Czego możemy się dowiedzieć za pomocą badań genetycznych? 

Tradycyjne sposoby profilaktyki wymagają poświęcenia sporej ilości czasu oraz pieniędzy. To dlatego laboratorium genetyczne Vitagenum proponuje autorski program badań nad uwarunkowaniami genetycznymi. Dzięki współpracy specjalistów z dziedzin nutrigenomiki, nutrigenetyki, genetyki, dietetyki oraz żywienia człowieka w bardzo prosty sposób możemy poznać wrodzone predyspozycje naszego organizmu. Badanie materiału genetycznego jest bardzo proste: osoba badana za pomocą specjalnego zestawu samodzielnie pobiera wymaz z policzka i wysyła go do lubelskiego laboratorium. Nie jest potrzebna wizyta w gabinecie lekarskim ani bolesne pobieranie krwi.

fot._1

Adam Kuzdraliński – analityk genetyczny, prezes zarządu laboratorium Vitagenum wyjaśnia: Wiele cech osobowościowych zależy od poziomu pewnych hormonów i białek. Wprawdzie człowiek nie ma bezpośredniego wpływu na skład swojego DNA, jednak świadomość potencjału genetycznego może znacznie ułatwić odkrywanie i planowanie własnej ścieżki rozwoju oraz wspierać tak ważną dla nas ochronę zdrowia. Oznaczenie sześciu markerów związanych z: dopaminą, neurotrofiną BDNF, białkiem KIBRA, oksytocynyną, genem PPARGC1A oraz białkiem mięśniowym ACTN3 pozwala określić predyspozycje oraz talenty zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej. Wyniki badania powyższych współczynników obrazują nasz poziom motywacji i chęci do działania, samopoczucie, możliwości sportowe, czy umiejętności werbalno-komunikacyjne. Określenie predyspozycji genetycznych w znaczny sposób wpływa na jakość życia. Świadomość zarówno mocnych, jak i słabych stron może okazać się kluczowa w podejmowaniu decyzji o sposobach i kierunkach samorozwoju.

microscope_275984_1280

Predyspozycje do wielu schorzeń kardiologicznych nie zawsze wynikają z trybu życia, który prowadzimy. Niebagatelną rolę odgrywa odziedziczony po przodkach kod DNA. Dzięki informacjom w nim zawartym możemy określić, czy zagrażają nam takie choroby jak zawał serca, choroba wieńcowa i miażdżyca, udar niedokrwienny, czy tętniaki aorty brzusznej. Oznaczenie sześciu markerów genetycznych wystarczy aby to przeanalizować
i z pomocą lekarza kardiologa wdrożyć działania profilaktyczne.

Badania w zakresie najistotniejszych dla swoich pacjentów obszarów:            

  • Kardio – badanie szczególnie polecane osobom, których styl życia sprzyja występowaniu problemów kardiologicznych; wskazuje zagrożenia i mobilizuje do zmiany szkodliwych nawyków.
  • Stres – badanie jest wskazane dla każdego, kto chce sprawdzić, jaka metoda radzenia sobie ze stresem jest dla niego najskuteczniejsza; pozwala określić sytuacje szczególnie stresogenne, wyjaśnia nasze reakcje i podpowiada, jak je kontrolować.
  • Dziecko – badanie sprawdza genetyczne uwarunkowania odporności dziecka, jego skłonność do nietolerancji pokarmowych i alergii oraz podatność na próchnicę; pomaga w odpowiednim momencie zapobiec wystąpieniu choroby.
  • Talent – dla każdego, kto chce poznać i zrozumieć otrzymane w genach predyspozycje fizyczne, psychiczne lub intelektualne; pokazuje nie tylko skalę możliwości badanej osoby, ale też sposoby na ich wzmocnienie.
  • Otyłość – badanie przeznaczone dla osób, które borykają się z problemem nadwagi, jak i tych, które chciałyby jej uniknąć; sprawdza genetyczne predyspozycje do zaburzeń metabolizmu lub złych nawyków żywieniowych.
  • Ciąża – badanie adresowane do kobiet oczekujących dziecka lub planujących ciążę; określa predyspozycje genetyczne w zakresie przyswajania potrzebnych zarówno mamie jak i dziecku kwasu foliowego (witamina B9) i witaminy D.


Informacje o ekspercie:

maly_wielki_genEkspert Vitagenum: dr inż. Adam Kuzdraliński – analityk genetyczny, prezes zarządu laboratorium Vitagenum

Twórca, redaktor naczelny i wydawca portalu internetowego e-biotechnologia.pl. Adiunkt w Katedrze Biotechnologii, Żywienia Człowieka i Towaroznawstwa Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Twórca przedmiotu „Genomika i transkryptomika” na kierunku biotechnologia Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Jest opiekunem naukowym Studenckiego Koła Naukowego Biotechnologów BIOM. Autor wielu publikacji naukowych, w tym 6 na Liście Filadelfijskiej oraz kilkudziesięciu publikacji popularnonaukowych. Ekspert z zakresu biologii molekularnej, genetyki, biostatystyki i bioinformatyki. W laboratorium Vitagenum odpowiada za technologię, badania i rozwój. Prywatnie – miłośnik dobrego filmu, muzyki, przyrody ożywionej i ciekawych ludzi, każdą wolną chwilę poświęca doskonaleniu i rozszerzaniu swojej wiedzy.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (101 głosów, średnia: 4,61 z 5)
zapisuję głos...