Co to jest Trychologia? Dlaczego warto wykonać badania trychologiczne?

Spis treści:

Trychologia jest to dziedzina zajmująca się tematyką włosów, skóry głowy i różnych schorzeń związanych z ich funkcjonowaniem. Zadaniem trychologa jest przede wszystkim ocena stanu skóry głowy, problemów skórnych, pracy cebulek włosów i wstępna ocena możliwych powodów osłabionych, wypadających włosów.

Dlaczego warto wykonać badania trychologiczne

 

Przyczyny wizyt u Trychologa

Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele czynników może wpływać na kondycję naszych włosów oraz skóry głowy. Nie jest już to tylko kwestia trwałych zabiegów niszczących włosy (farbowanie, prostowanie), ale również styl/tryb naszego życia (odżywanie, stres, używane preparaty do pielęgnacji), zaburzenia hormonalne, genetyka, stany zapalne w organizmie. Często również otoczenie, w jakim żyjemy ma znaczenie (zanieczyszczenie środowiska, klimatyzacja, ogrzewanie).

Przyczyny wizyt osób na badaniach trychologicznych to przeważnie osoby borykające się z problematyczną skórą głowy, mającą tendencję do przetłuszczania, łojotoku, różnego rodzaju łupieżu, łuszczycy oraz osoby, które zauważają problemy z włosami wypadającymi, przerzedzającymi się. Ale nie tylko takie osoby decydują się na wizytę u trychologa. Wiele pań/panów zgłasza się na konsultację w celach profilaktycznych. A dlaczego? Warto pamiętać, że na kondycję naszych włosów, to czy nowe włosy tzw. „następowe” mają możliwość odpowiedniego wzrostu, zależy również od stanu skóry głowy. Nie chodzi tutaj tylko o schorzenia typu łojotok, łuszczyca. Czasami może nam się tylko wydawać, że  stan skóry jest odpowiedni, przez co zaniedbujemy ją, doprowadzając do zanieczyszczenia, tworzenia się intensywnej warstwy krystalizacji, pojawienia się bakterii czy złego oddychania, co w dłuższej konsekwencji może doprowadzić do pogorszenia stanu włosów i wypadania.

 

Jak trycholog może pomóc włosom w okresie wiosennym?

W okresie wiosennym bardzo ważna jest właściwa pielęgnacja włosów i zmiana pewnych nawyków z nią związanych po okresie zimowym. Aby Trycholog mógł zaproponować właściwie dobraną, indywidualną kurację i wskazówki pielęgnacyjne, oceni najpierw stan wyjściowy włosów. A co to znaczy? Na początkuTrycholog przechodzi do badania mikrokamerą (powiększenie około 200stu krotne) stanu skóry głowy oraz ocenia ilość włosów następowych (nowych, rosnących). Po analizie stanu skóry głowy, Trycholog pobiera próbkę włosów z cebulkami (około 5-10) w celu oceny stanu cebulek, zdiagnozowaniu ewentualnych zaburzeń. Często osoby po okresie zimowym zaniedbują stan skóry głowy- nie chce nam się myć często głowy, chowamy ją pod czapką, nie zwracamy uwagi jakim szamponem myjemy głowę…Dlatego też, badanie trychologiczne pozwoli ocenić stan flory bakteryjnej, a następnie dobrać odpowiednie preparaty.

www.hairlab.pl

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (168 głosów, średnia: 4,22 z 5)
zapisuję głos...