Co to jest sombre?

Od kilku sezonów styliści fryzur proponują swoim klientkom koloryzację ombre. To doskonały sposób na rozjaśnienie włosów, który dodaje blasku twarzy i rozświetla całą postać osoby, która zdecyduje się na taką metamorfozę. Technika ta pozostawia bowiem ciemniejsze włosy u nasady, rozjaśniając kosmyki stopniowo, w kierunku końców. Mimo to, dla wielu z nas ten sposób farbowania włosów okazuje się w praktyce zbyt radykalny, a przejścia pomiędzy odcieniami poszczególnych partii włosów zbyt mocne. W takim wypadku lepiej zdecydować się na sombre, które jest bardziej subtelne i z każdym sezonem coraz modniejsze. Jak wygląda sombre i na czym polega ta metoda farbowania? Specjalnie dla Was, wyjaśniamy wszystkie szczegóły!

 

co-to-jest-sombre

Co to jest sombre? Wszystko, co musisz wiedzieć o tej modnej koloryzacji!

 

Technika sombre  – poznaj ją i stwórz najmodniejszą koloryzację ostatnich lat!

Odpowiadając na pytanie, co to jest sombre, należy wyjść od tego, że przypomina w pewnym stopniu efekt ombre. To z niej bezpośrednio się wywodzi, jednak wybarwianie włosów za jej pomocą jest delikatniejsze. Sama nazwa to skrót od tzw. soft ombre, co należy rozumieć jako ombre w lekkiej wersji. Ombre i sombre są dość podobne. Nic dziwnego, że wiele dziewczyn pyta na forach, co to jest sombre. W przeciwieństwie do swej wyjściowej postaci, która najlepiej prezentuje się na głowach brunetek (u których rozjaśniana jest tylko dolna partia włosów), koloryzacja sombre pasuje zarówno brunetkom, jak i szatynkom czy blondynkom. Opiera się bowiem na dodaniu jaśniejszych pasemek na całości włosów, dzięki czemu buduje bardziej „przestrzenną” formę. Włosy wyglądają na gęstsze i sprawiają wrażenie delikatnie muśniętych słońcem. Włosy ombre potrafią tymczasem wyraźnie się odcinać i zapewniają bardziej ekscentryczny look. Właścicielka takiego koloru włosów na pewno wyróżnia się w tłumie.

 

Indywidualny dobór farby i uważna jej aplikacja to kluczowa sprawa!

Fryzjer, który wie, co to jest sombre, nie powinien jednak zapomnieć o indywidualnym doborze farby dla każdej klientki. Pasemka nie mogą być jaśniejsze bardziej niż o trzy tony od naturalnych kosmyków bądź koloru farby, którą w wyjściowym momencie były zafarbowane wszystkie włosy. Zwykle w koloryzacji sombre wykorzystuje się parę odcieni brązu oraz blondu. Z uwagi na trudność stworzenia naturalnie wyglądającej fryzury o płynnie przechodzących tonacjach, lepiej jednak nie dobierać ich samodzielnie, lecz poprosić o pomoc profesjonalnego stylistę, tłumacząc mu, jak dokładnie wyobrażamy sobie efekt końcowy. Włosy ombre i sombre wymagają ręki specjalisty! I to niezależnie od tego, ile wiesz na temat tego, co to jest sombre!

 

Jak zrobić sombre, by efekt był naprawdę olśniewający?

co ro jest sombre

www.unsplash.com; Darya Ogustsova

Jeśli chcesz, by Twój kolor włosów prezentował się naprawdę ładnie i przywodził na myśl dopiero co zakończony urlop na słonecznej wyspie, wybierz się do renomowanego salonu i skorzystaj z usług profesjonalistów. Na pierwszy rzut oka może się wprawdzie wydawać, że koloryzacja sombre to jedynie jasne refleksy na włosach, ale w praktyce ta technika jest naprawdę trudna w wykonaniu. Należy umieć dobrać właściwą tonację i wiedzieć dokładnie jakiej szerokości i w której strefie głowy mają pojawić się pasemka.  Efekt nie może być sztuczny i wyglądać „jak od linijki” albo tak, jakbyśmy spontanicznie zanurzyły pasma włosów w miseczce z farbą. Ta zasada tyczy się koloryzacji ombre i sombre. Nawet jeśli włosy ombre wydają się bardziej radykalne w ostatecznym odbiorze.

Wzmiankowana metoda koloryzacji wyklucza farbowanie włosów od ich nasady. Pasemka są rozjaśniane na wysokości dwóch-trzech centymetrów od czubka głowy, tak jakby chciało się zaakcentować naturalny odrost. Do tego rozjaśnieniu poddaje się końcówki, co zbliża nieco sombre do balejażu. Im bliżej końców, tym koloryzacja staje się bardziej wyrazista. Istotne są w tym przypadku także poszczególne warstwy włosów. Te pod spodem zostawia się w naturalnym odcieniu na całej długości, skupiając się wyłącznie na zewnętrznych partiach. Na ich powierzchni refleksy mają przechodzić stopniowo. Tak jak w przypadku ombre – góra jest zatem ciemniejsza, a końcówki jasne i świetliste. To właśnie dzięki temu koloryzacja ombre zaczęła wypierać modny dawniej balayage. Dziś na jego niekorzyść działają obie metody farbowania – ombre i sombre, dlatego widujemy go u kobiet coraz rzadziej.

 

Jaka farba do sombre? Które odcienie wyglądają najlepiej i jak je wybierać?

farbowanie

www.pixabay.com

W przeciwieństwie do ombre, przy wykonywaniu jego lżejszej wersji korzysta się raczej z naturalnych preparatów. Fryzjerzy, którzy szkolili się w obu technikach, wiedzą, że włosy ombre wymagają fuzji farby i rozjaśniacza, podczas gdy przy sombre nie trzeba sięgać po rozjaśniacz. Dzięki temu jest ono o wiele bardziej bezpieczne dla włosów. Wystarczą farby bez amoniaku, by stworzyć naturalny efekt złocistych refleksów!

 

Jak układać włosy z sombre? Kilka podstawowych porad stylizacyjnych

koloryzacja

www.unsplash.com; Clarissa Schreiner

Zadajesz sobie pytanie o sombre czym je podkreślić? Tak jak w przypadku innych koloryzacji, dla ostatecznego wyglądu tej koloryzacji duże znaczenie ma odpowiednia stylizacja włosów. Jeśli zadbamy o ich optymalne ułożenie, uwydatnimy słoneczne refleksy. Idealnie będą się prezentować włosy długie, subtelnie skręcone, jakby ułożone przez wiatr podczas surfowania na falach. Pomoże to uzyskać naturalny look, a jednocześnie wyzyskać pełnię blasku jaśniejszych partii włosów. Pasemka uwidocznią również klasyczne fryzury, takie jak gładkie prostowanie włosów, niedbały koczek skręcony w biegu czy koński ogon z ujętymi wysoko włosami. Aby dodać im więcej blasku na ciemnych włosach i utrwalić fryzurę, spryskaj je odżywczym lakierem do włosów, wodą z solą morską lub potraktuj pianką (od połowy długości ku końcom). Świetnie sprawdzi się też płynny jedwab oraz różne olejki z witaminami i minerałami. Szczególnie na długich włosach.

 

Jak często odświeżać koloryzację, by nie straciła uroku?

sombre

www.unsplash.com; Valerie Elash

Spektakularny efekt sombre utrzymamy na włosach wówczas, gdy koloryzacji tego typu będziemy poddawać się średnio raz na 2 do 3 miesięcy. Największą zaletą włosów pofarbowanych tą techniką jest właśnie fakt, że wystarczy odwiedzać fryzjera co kilka miesięcy. Naturalny odrost będzie tylko akcentował pożądany wygląd naszych pasm. Trudno też o bardziej uniwersalną koloryzację niż włosy ombre i sombre. Ta ostatnia sprawdzi się zarówno na długich, jak i krótkich włosach, niezależnie od wieku czy stylu ubierania się ich właścicielki. Ta adekwatność do każdych okoliczności mówi najwięcej o tym, co to jest sombre!

 

Jak zdecydować, która koloryzacja sprawdzi się lepiej?

Wiesz już, co to jest sombre, ale nadal nie jesteś pewna – sombre czy ombre? Obejrzyj różne przykłady obu realizacji i zastanów się, czy będziesz czuła się lepiej w subtelnej czy wyrazistej wersji koloryzacji! Możesz skorzystać z komputerowego dopasowywania odcienia farby do zdjęcia twarzy (pod warunkiem, że twórcy oprogramowania pamiętają o polityce prywatności), by wybrać: sombre czy ombre. Jeśli i to zawiedzie, poradź się profesjonalnego stylisty. Pamiętaj jednak, że nie każdemu będzie pasować koloryzacja ombre. Jej łagodniejsza wersja w postaci włosów sombre jest zdecydowanie bardziej bezpieczna!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (210 głosów, średnia: 4,36 z 5)
zapisuję głos...