Co pogarsza wzrok? Sprawdź, czy masz te nawyki

Codzienne, małe przyzwyczajenia  i  rutynowe nawyki mają wpływ na jakość naszego życia – z czego często nie zdajemy sobie sprawy. Dzisiaj sprawdzamy, co pogarsza wzrok. Pomocy w opisaniu szkodliwych nawyków udzielił nam Paweł Szczerbiński, optyk i optometrysta, ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej. Na zakończenie nasz ekspert radzi, jak dbać o swój wzrok na co dzień, by służył nam w najlepszej kondycji przez wiele lat.

Co pogarsza wzrok

Co pogarsza wzrok? 6 nawyków, które szkodzą naszym oczom

 1. Małe ekrany telefonów komórkowych – codziennie z nich korzystamy, a ich nadmierny wpływ może być bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Wzrok człowieka ewolucyjnie dostosował się do patrzenia w dal, a w dzisiejszych czasach niemal non stop wpatrujemy się w małe i jasne ekrany z bardzo bliskiej odległości. Męczy to nasz wzrok oraz zwiększa ryzyko pojawienia się powikłań w przyszłości. Warto minimalizować sytuacje, w których sięgamy po „jaskrawą” elektronikę do niezbędnego minimum.
 2. Większe ekrany komputerów – podobnie jest w przypadku ekranów naszych laptopów czy komputerów stacjonarnych. Nie dość, iż często zbliżamy się do nich na niebezpieczne – bo zbyt bliskie – odległości, to zastygamy w przyjętych pozach na długi czas, nie dbając także o odpowiednie nachylenie monitora. Jeśli naszym codziennym narzędziem pracy jest komputer i spędzamy przy nim kilka godzin dziennie – zadbajmy o poprawną i bezpieczną pozycję pracy.
 3. Palenie papierosów – działa szkodliwie nie tylko na nasze płuca i kondycję, ale także na wzrok. Palacze znacznie częściej narzekają na rozmycia obrazu, niemożność skupienia wzroku na obserwowanym obrazie, a badania wykazują, iż palenie może powodować zwyrodnienie plamki żółtej oka. Jeśli zależy nam na dobrym widzeniu przez większość życia – powinniśmy pomyśleć o rzuceniu palenia.
 4. Przecieranie oczu – to aspekt, który może wydawać się błachy, jednak jest kluczowy. Często w okresie zmęczenia i nadwyrężania wzroku przecieramy swoje oczy. Taki nawyk stwarza wysokie ryzyko infekcji gałek ocznych. Wokół nas zawsze znajduje się duża ilość drobnoustrojów, które w ten sposób z łatwością mogą zainfekować gałkę oczną.
1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (53 głosów, średnia: 4,70 z 5)
zapisuję głos...
Jeżeli spodobał Ci się artykuł, to odwiedzaj nas regularnie i czytaj codzienne newsy. Za każe odwiedziny dostajesz punkty, za które możesz otrzymać różne nagrody – bez żadnych opłat. Jeśli chcesz się zarejestrować kliknij.

Chcesz wiedzieć więcej o naszym programie? Kliknij: Zasady w pigułce
Komentarze
 1. Zdjęcie profilowe Hidari11
  Hidari11  6 kwietnia 2017 13:28

  Docenia się dobry wzrok, jak się go straci. Ja jako dziecko miałam wzrok sokoli, a teraz około -2 (krótkowzroczność). Wiele bym dała, żeby mieć z powrotem dobry wzrok.

  Odpowiedz
 2. Zdjęcie profilowe Aromer0209
  Aromer0209  6 kwietnia 2017 14:16

  wygląda na to że popełniam te wszystkie błędy 🙁

  Odpowiedz
 3. Zdjęcie profilowe martucha180
  martucha180  6 kwietnia 2017 21:31

  Wiek też! Koło 40. zaczyna się…

  Odpowiedz
 4. Zdjęcie profilowe janka1312
  janka1312  6 kwietnia 2017 22:36

  ale jak żyć bez laptopa, tableta, komórki

  Odpowiedz
 5. Zdjęcie profilowe Kika07645
  Kika07645  7 kwietnia 2017 06:19

  Super artykuł. Niestety w dzisiejszych czasach korzystanie z telefonu jest bardziej popularne niż z komputera bo telefon jest bardziej dostępny i wygodniejszy, dlatego patrzymy w mały ekran o wzrok sie psuje.

  Odpowiedz
 6. Zdjęcie profilowe Aneta
  Aneta  10 kwietnia 2017 13:58

  Nie palę, ale wiele z tych nawyków mam… Muszę zadbać o swój wzrok, bo choć mam niewielką wadę to mam okulary, których nie noszę, a powinnam 😛

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

?>