Ciemna strona mediów cyfrowych

Powierzchowność i nieefektywność zostają wyćwiczone przez równoczesne korzystanie z kilku mediów. Znamy sytuacje z własnego życia, że przesiadujemy przy komputerze, mamy włączony facebook, piszemy maila do kogoś, obok dźwięczy włączony telewizor, na który co pewien czas zerkamy kątem oka, a w międzyczasie piszemy smsa i obserwujemy telefon w oczekiwaniu na odpowiedź. Taka wielozadaniowość medialna wcale nie sprawia, że myślimy szybciej. Badania pokazują, że jest odwrotnie- przyczynia się do zaburzeń uwagi, osłabionej koncentracji, obniżonych zdolności poznawczych.

Dzieci w szkole mają coraz więcej problemów w szkole, aby skoncentrować się na czytaniu (statystyki pokazują, że ludzie, mimo wielu akcji czytelniczych, czytają coraz mniej, uważając książki za nieciekawą rozrywkę współczesnych czasów), a także napisaniu spójnego tekstu (coraz więcej klikania i pisania na klawiaturze, a mniej pisania długopisem w zeszycie). Pogorszyły się także ich kompetencje społeczne, czyli umiejętności dyskutowania, podtrzymywania rozmowy, taktownego zachowania, rozumienia emocji, intencji, potrzeb innych.

Na podstawie własnych obserwacji mogę powiedzieć, że rozwój techniki nie idzie w parze z rozwojem umysłowym. Media cyfrowe rozleniwiają mózg, kradną czas, odwracają uwagę od rzeczy ważnych, zobojętniają, wykazują destruktywny wpływ na funkcjonowanie mózgu (zaburzone funkcjonowanie układu nagrody pozostaje takim do końca życia).

Autorką tego ciekawego artykułu jest nasza czytelniczka Hidari11

12

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (47 głosów, średnia: 4,68 z 5)
zapisuję głos...
Jeżeli spodobał Ci się artykuł, to odwiedzaj nas regularnie i czytaj codzienne newsy. Za każe odwiedziny dostajesz punkty, za które możesz otrzymać różne nagrody – bez żadnych opłat. Jeśli chcesz się zarejestrować kliknij.

Chcesz wiedzieć więcej o naszym programie? Kliknij: Zasady w pigułce
Komentarze
 1. Zdjęcie profilowe Kathe
  Kathe  7 sierpnia 2017 09:12

  Świetny artykuł!
  Sama po sobie zauważyłam, że straciłam niektóre umiejętności (szczególnie pisanie spójnie i z poprawną polszczyzną). Obserwując dzieci i młodzież również widzę spore różnice pomiędzy tymi wychowanymi przy komputerze i bez. „Komputerowcy” mają dwie lewe ręce do wszystkiego i unikają jakichkolwiek aktywności fizycznych (zabaw pracy) oraz są bardziej nerwowi i wulgarni.

  Odpowiedz
 2. Zdjęcie profilowe martucha180
  martucha180  7 sierpnia 2017 09:41

  Super, ze pojawił się taki artykuł! Wychodzi na to, że kinestetycy szybciej zapamiętują nowy materiał. I potwierdza się to, co ja obserwuję od jakiegoś czasu – niechęć do czytania u dzieci, problemy z pisaniem, a do tego coraz mniejszy kontakt z rówieśnikami czy ludźmi. Przyjaciele i sąsiedzi w wieku nastoletnim woleli rozmawiać przez komunikator, niż się spotkać w 4 oczy. Dzieliła ich tylko ściana…

  Odpowiedz
  • Zdjęcie profilowe Aldona81
   Aldona81  7 sierpnia 2017 11:22

   Dokładnie. Więż między ludzmi zanika. Po co gdzieś wychodzic skoro łatwiej komunikować się pisząc na portalach lub grupach. Smutne to. Niestety powoli stajemy się niewolnikami urządzeń połączonych z internetem 😞😞😞

   Odpowiedz
 3. Zdjęcie profilowe Hidari11
  Hidari11  7 sierpnia 2017 21:05

  Do artykułu została dobrana przyciągająca uwagę, ciekawa grafika, która adekwatnie ilustruje treść artykułu.

  Odpowiedz
 4. Zdjęcie profilowe ava
  ava  8 sierpnia 2017 15:19

  Generalizowanie jest zawsze krzywdzące. Wydaje mi się, że te skutki są nadal błędami wychowawczymi, brakiem pracy nad sobą, albo wynikiem słabego charakteru. Tekst jest zbyt ogólny żeby przesądzać cokolwiek, ale potrzebny żeby się nad wieloma sprawami zastanowić.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.