Ciekawostki o Warmii i Mazurach: tego nie wiesz o tym regionie!

Warmia i Mazury to nie tylko piękne krajobrazy oraz wielkie jeziora. Region skrywa wiele sekretów, tajemnic. To prawdziwie niezwykłe miejsce! Przedstawiamy ciekawostki o Warmii i Mazurach, które na pewno cię zaskoczą.

Ciekawostki o Warmii i Mazurach

mat. pras. AccorHotels

Zobacz także: Małe miejscowości nadmorskie – odkryj urokliwe miejsca w Polsce

1) W województwie spalono ostatnią „czarownicę” w Europie

Do nieszczęśliwego zdarzenia doszło 21 sierpnia 1811 na wzgórzu szubienicznym przy drodze z Reszla do Korsz. Kobieta nazywała się Barbara Zdunk i miała młodszego od siebie kochanka. Nie pogodziła się z jego odejściem. Często go nachodziła. Kiedy pod jego dom podłożono ogień, który strawił prawie całe miasteczko, mieszkańcy od razu uznali Zdunk za winną. Miejski sąd w Reszlu skazał ją za czary na śmierć przez spalenie na stosie. Był to ostatni w Europie wyrok skazujący „czarownicę”.

2) Kraina 2 600 jezior

Mazury potocznie określa się mianem Tysiąca Jezior. Na Mazurach można doliczyć się jednakże ok. 2 600 jezior, czyli prawie 3 razy więcej niż zwykło się sądzić. Śniardwy, Wukśniki, Jegocin i Leleskie to jedne z najciekawszych i najpiękniejszych.

3) Dom dzikich koni

Na półwyspie Popielińskim, w rezerwacie zbliżonym jak najbardziej do naturalnych warunków, żyją 4 tabuny koników polskich. To potomkowie tarpanów, które zamieszkiwały leśne teren Europy i wymarł 200 lat temu. Zwierzęta są doskonale dostosowane do środowiska, o czym świadczy fakt, iż dożywają późnego wieku, nierzadko 30 i więcej lat. Żyją beztorsko w okolicach jezior Śniardwy, Warnołty oraz Bełdany. Utrzymywane w warunkach rezerwatowych są jak „żywe kosiarki”. Nie dopuszczają do zarastania terenów nie wykorzystywanych już rolniczo, a cennych z przyrodniczego punktu widzenia. Tę funkcję koników doceniono zwłaszcza w Belgii, Holandii, Francji czy Niemczech, gdzie zwierzęta są coraz powszechniej hodowane.

4) Smoła w nazwie

Znasz pochodzenie nazwy „Mazury”? Słowo wywodzi się od przedrostka „maz-”, który znaczył „smolić” (dawniej  rzeczownik „maź” oznaczał smołę). Poprzez połączenie przedrostka „maz-” z przyrostkiem „-ur” powstało określenie na smolarzy zamieszkujących tereny leśne w tym regionie. To właśnie od nich pochodzi nazwa Mazury.

 5) Być w 3 miejscach jednocześnie

Czy można być w 3 miejscach jednocześnie? Teoretycznie tak, gdyż na Mazurach schodzą się granice 3 państw. Jak widać, w tym miejscu można nagiąć rzeczywistość i przez chwilę doświadczyć bilokacji. Na terenie województwa znajduje się punkt, gdzie schodzą się granice państwowe: Polski, Litwy i Rosji. Jest to także najbardziej wysunięty na północny-wschód punkt regionu. 

Ciekawostki o Warmii i Mazurach

mat. pras. AccorHotels

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (57 głosów, średnia: 4,84 z 5)
zapisuję głos...
Jeżeli spodobał Ci się artykuł, to odwiedzaj nas regularnie i czytaj codzienne newsy. Za każe odwiedziny dostajesz punkty, za które możesz otrzymać różne nagrody – bez żadnych opłat. Jeśli chcesz się zarejestrować kliknij.

Chcesz wiedzieć więcej o naszym programie? Kliknij: Zasady w pigułce
Komentarze
 1. Zdjęcie profilowe Kathe
  Kathe  24 lipca 2017 10:15

  Cudze chwalicie, swego nie znacie 🙂

  Odpowiedz
 2. Zdjęcie profilowe martucha180
  martucha180  24 lipca 2017 16:56

  A w Kętrzynie jest najdłuższa stajnia w Europie.

  Odpowiedz
 3. Zdjęcie profilowe martucha180
  martucha180  24 lipca 2017 20:25

  Świętej Lipki i Gietrzwałdu mi zabrakło…

  Odpowiedz
 4. Zdjęcie profilowe gosia141088
  gosia141088  31 lipca 2017 10:45

  wow jak wiele można się dowiedzieć o tych piramidach nie miałam pojęcia. Ta nazwa Mazury też mnie zdziwiła bo nigdy sama bym na to nie wpadła. No i jeszcze Grunwald i bunkry Hitlera koniecznie jadę na Mazury w te wakacje choćby na weekend wyskrobię parę stówek. A co było martucha180 w Gietrzwałdzie?:)

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.