Ciążowa check-lista

Dziewięć miesięcy ciąży to bardzo szczególny czas dla każdej kobiety. Musi ona nie tylko podwójnie dbać o zdrowe swoje i dziecka, ale także przygotować się na przyjście na świat maleństwa. Wbrew pozorom te 38 ciążowych tygodni mija bardzo szybko. Dlatego warto zaplanować kolejne trymestry tak, aby ze wszystkim zdążyć przed porodem.

Kiedy dowiadujesz się, że jesteś w ciąży, często ogromnej radości towarzyszy też niepokój i pytanie – „Co teraz?”. Dlatego warto spokojnie usiąść i ustalić priorytety oraz kolejność działań.

 

Zdrowie, zdrowie i jeszcze raz zdrowie

Pamiętaj – w trakcie całej ciąży najważniejsze jest twoje zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka. Dlatego pierwsza rzecz, którą powinnaś zrobić jak tylko dowiesz się, że zostaniesz mamą, to bezzwłocznie umówić się na wizytę z lekarzem ginekologiem. On z pewnością odpowie na wszelkie twoje pytania i rozwieje wątpliwości. Zleci także niezbędne badania i opowie o kolejnych etapach ciąży. Pamiętaj, że jedno spotkanie nie wystarczy. Czekają cię regularne wizyty w gabinecie ginekologicznym. Kobiety na początku ciąży powinny zgłaszać się na kontrole do lekarza co cztery tygodnie. Po 20. tygodniu ciąży – co trzy, a po 32. – co dwa. W ostatnim etapie ciąży, czyli po 36. tygodniu, przyszłe mamy powinny odwiedzać gabinet lekarski nawet co 5 – 7 dni.

 

Zobacz swoje dziecko

Początek ciąży to okres bardzo ważny dla rozwoju dziecka, bowiem już w trzecim miesiącu rozwoju płodu dobiega końca faza kształtowania się jego najważniejszych narządów. Dlatego właśnie w tym czasie powinnaś szczególnie pilnować terminów i wykonywać zlecone badania. – Bardzo istotną rzeczą, o której należy pamiętać i nie można jej przegapić są badania prenatalne. Przyszła mama może zostać na nie skierowana przez lekarza bądź zgłosić się na nie sama mówi dr n. med. Rafał Kocyłowski, lekarz ginekolog, konsultant naukowy Centrum Badań Prenatalnych PreMediCare w Med Polonii. Pierwsze badanie należy wykonać w już między 11. a 14. tygodniem ciąży, kolejne pomiędzy 15. a 20. Ostatnie między 20. a 24. tygodniem ciąży – dodaje. Podczas takiej wizyty lekarz wykonuje testy z krwi mamy oraz USG brzucha. Takie badania to nie tylko pretekst, aby zobaczyć, jak wygląda nasze maleństwo. Są one także bardzo istotne ze względów medycznych. Dzięki nim lekarz może sprawdzić, jak rozwija się dziecko i wykluczyć wiele chorób, m.in.: schorzenia serca, kręgosłupa, bezczaszkowie, zagrożenie przedwczesnym porodem, nadciśnienie czy nieprawidłowy wzrost płodu. – Takie profilaktyczne badania pozwalają nie tylko sprawdzić, czy kolejne etapy rozwoju dziecka przebiegają prawidłowo, ale także szybko zareagować na wykrytą wadę i jeszcze w łonie matki rozpocząć leczenie. Dlatego każda przyszła mama powinna wykonać badania prenatalne mówi dr n. med. Rafał Kocyłowski, ginekolog.

 

Podstawowe zaopatrzenie

Jeśli jesteś już pod stałą opieką lekarza i regularnie wykonujesz wszystkie zlecone przez niego badania, możesz skupić się na przygotowaniu twojego mieszkania i otoczenia do przywitania maleństwa. Warto wtedy zaplanować przemeblowanie sypialni tak, aby chociaż na kilka pierwszych tygodni wstawić do niej łóżeczko noworodka. Dobrym pomysłem jest też spotkanie z rodziną czy znajomymi, którzy niedawno odchowali swoje maleństwa. Mogą nam oni posłużyć nie tylko radą, ale także odstąpić wiele potrzebnych rzeczy, z których wyrosły już ich dzieci. Pamiętajmy, aby w trzecim trymestrze kupić też podstawowe kosmetyki dla dziecka, pieluszki, butelki, ubranka. Będą nam one niezbędne podczas pierwszych dni maleństwa w domu. Dowiedzmy się również, jakie rzeczy powinniśmy ze sobą przywieźć do szpitala. Spakujmy torbę według dokładnych wytycznych i bądźmy gotowi na kilka tygodni przed wyznaczonym terminem porodu. – Należy pamiętać, że ciąża nie ma dokładnej daty rozwiązania. Termin, która podaje nam lekarz jest szacunkowy, a poród może nastąpić nawet kilkanaście dni szybciej lub później – mówi dr n. med. Rafał Kocyłowski, lekarz ginekolog, konsultant naukowy Centrum Badań Prenatalnych PreMediCare w Med Polonii.Badania prenatalne pozwalają nam jednak doprecyzować termin porodu, a dzięki tym wykonanym między 11. a 14. tygodniem ciąży lekarz może także dokładniej określić wiek dziecka  – dodaje.

Czekając na dziecko mamy na głowie wiele spaw. Zakupy, nowa aranżacja wnętrz, wybór imienia. Jednak pamiętajmy, że w natłoku obowiązków najważniejsze jest zdrowie i to ono zawsze powinno być naszym priorytetem.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (106 głosów, średnia: 4,36 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Ewelina  21 kwietnia 2015 21:53

    to jest teoria…. a praktyka wyglada inaczej

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany