Ciąża urojona

Ciąża urojona – to problem wielu kobiet. Każda kobieta w gruncie rzeczy marzy o tym, by zostać matką, choć pragnienie to przychodzi w różnym wieku i różnych sytuacjach życiowych, to praktycznie można być pewnym, że ono nastąpi. Zdecydowana większość kobiet w pewnym momencie zostaje matkami, a potrzeba zostaje zaspokojona, budzi się instynkt macierzyński i wszystko jest w jak najlepszym porządku. Bywają jednak sytuacje, w których wewnętrzna potrzeba bycia matką nie jest zaspokajana.

Ciąża urojona

W obecnych czasach wiele kobiet stawia na karierę i w pewnym momencie uzmysławia sobie, że jest już za późno na dziecko. Niektóre kobiety będąc same również nie zostają matkami, ponieważ brak partnera im to uniemożliwia. Obydwie sytuacje mogą powodować zjawisko zwane ciążą urojoną bądź co jest sprawą trudniejszą schorzenie zwane ciążą rzekomą. Choć są to przypadki dość rzadkie, co raz częściej występuje, dlatego warto pochylić się nad tymi problemami.

Ciążą urojona jest niczym innym jak zaburzeniem psychicznym, podczas którego kobieta jest przekonana, że jest w ciąży. Zachowuje się jakby w niej była, ma urojenia z tym związane, ale poza sferą psychiczną w organizmie nie dochodzi do żadnych zmian, dlatego w tym przypadku wystarczy jedynie odpowiednia pomoc psychologiczna, by sobie z tym problemem poradzić. Jako że jest to schorzenie jedynie urojone powstaje zazwyczaj w sytuacji, w której kobieta pragnie dziecka, a z różnych względów nie może zajść w ciąże, czyli najczęściej gdy jest sama lub z powodów medycznych ciąża jest wykluczona.

Nieco inaczej przedstawia się kwestia ciąży rzekomej, która może dotknąć nawet te kobiety, którym wydaje się, że nie myślą o dziecku, które robią karierę i nie planują zajść w ciąże. Mimo takiej sytuacji podświadomość działa w taki sposób, że organizm kobiety w naturalny sposób domaga się ciąży i właściwie do niej dochodzi, ponieważ organizm jako cały, a nie tylko psychika, reaguje jakby w niej był.

Zaburzenia związane z ciążą rzekomą są dużo poważniejsze niż w przypadku ciąży urojonej, ponieważ dochodzi do wielu zmian somatycznych w organizmie jak chociażby powiększenie macicy, obwodu brzucha czy piersi, a nawet zatrzymania miesiączki. W tej sytuacji proste działania psychologiczne nie odniosą skutku i należy powziąć bardziej radykalne kroki. Najczęściej będzie to terapia farmakologiczna, która sprawia, że organizm kobiety wraca do normy i ciąża rzekoma ustępuje. W sytuacjach, gdy zjawisko to powstało z silnego pragnienia posiadania dziecka, czyli tak jak ma to miejsce w przypadku ciąży urojonej u kobiet samotnych lub bezpłodnych można zdecydować się na terapię psychiatryczną zamiast farmakologiczną, która również może być skuteczna.

Niezależnie od przyczyn i rodzaju zjawiska, nie można bagatelizować tych schorzeń, ponieważ odbijają się one negatywnie zarówno na kobiecie nimi dotkniętej, jak również na jej najbliższych, dlatego zaleca się kontakt ze specjalistą, gdy pojawią sie objawy ciąży rzekomej lub urojonej. Oczywiście wpierw poprzez badania należy się upewnić, że ciąża ta nie jest prawdziwa.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (189 głosów, średnia: 4,55 z 5)
zapisuję głos...