Blizny zanikowe znikajcie!

Blizny to jedne z najczęściej spotykanych defektów urody, które dotykają zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Czy istnieje sposób by się ich pozbyć?

Blizny to jedne z najczęściej spotykanych defektów urody, które dotykają zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Możemy się ich nabawić bardzo wcześnie, bo już w okresie dzieciństwa, np. na skutek skaleczeń, ale nie rzadziej również w czasie dorastania w wyniku przebytego trądziku. Na szczęście te szpecące pamiątki po operacjach, urazach, oparzeniach i chorobach już nie muszą towarzyszyć nam przez całe życie. Łatwo można się ich pozbyć dzięki różnorodnym zabiegom medycyny estetycznej. Ostatnio bardzo skuteczna w tym zakresie okazała się frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa.

Blizna to nic innego jak źle odbudowana tkanka, której nieprawidłowa struktura jest efektem komplikacji pojawiających się podczas gojenia rany. Takim utrudnieniem może być stan zapalny, ponowne uszkadzanie jeszcze nie wygojonego obrażenia lub indywidualne predyspozycje do tego typu zmian. Wyróżniamy blizny zanikowe, czyli takie, w których brakuje tkanki, przez co skóra jest zapadnięta oraz blizny przerostowe, które wykształciły za dużo tkanki i w efekcie skóra jest wypukła. Problem dodatkowo pogłębia kwestia koloru blizn, które mogą być ciemniejsze niż reszta ciała (przebrawione) lub jaśniejsze (odbarwione).

Według doktora Marka Wasiluka z warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium kluczowym momentem w podjęciu leczenia blizn jest prawidłowe zdiagnozowanie ich rodzaju. –  Inaczej usuwa się blizny zanikowe, a inaczej przerostowe, choć w obydwu przypadkach chodzi o to, żeby ponownie – w kontrolowany sposób – uszkodzić tkankę, a następnie doprowadzić do prawidłowej jej odbudowy. Jeszcze do niedawna wszelkiego rodzaju zmiany tego typu usuwało się chirurgicznie, poprzez ich wycinanie, co często kończyło się komplikacjami i ponownym powstaniem blizny. Obecnie dysponujemy wieloma metodami medycyny estetycznej, które w bezpieczny, skuteczny i mało inwazyjny sposób pozwalają usunąć każdy rodzaj tego typu zmian.

Dobre i złe praktyki w usuwaniu blizn zanikowych

Dotychczas złotym standardem w usuwaniu blizn zanikowych było stosowanie ablacyjnego lasera frakcyjnego, którego światło wnikając w głąb skóry, powoduje uszkodzenie tkanki i stymuluje produkcję nowego kolagenu. Metoda jest bardzo skuteczna, a dla najlepszych efektów potrzebne jest zazwyczaj kilkukrotne powtórzenie zabiegu. Rekonwalescencja po tego typu laseroterapii trwa od pięciu do piętnastu dni.

Metody takie jak dermabrazja czy peelingi chemiczne obecnie odchodzą do lamusa. –  Nie polecam głębokich peelingów mechanicznych i chemicznych, ponieważ zabiegi tego typu są zbyt inwazyjne. W ich trakcie całą powierzchnię skóry na leczonym obszarze trzeba zetrzeć bardzo głęboko. Takie działanie nie daje pewności, czy w rezultacie nie powstaną nowe blizny. Laser frakcyjny „dziurkuje” skórę, pozostawiając miejscami jej nienaruszone mikro-fragmenty. Dzięki temu gojenie jest szybsze, a zabieg bezpieczniejszy – tłumaczy dr Marek Wasiluk.

Nowy złoty standard – frakcyjna rf mikroigłowa

Frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa to zabieg polegający na nakłuwaniu mikroigłami skóry do głębokości 3,5 mm, połączony z rozgrzewaniem wnętrza tkanki do wysokiej temperatury (czyli inaczej wywołanie kontrolowanego poparzenia głębszych warstw skóry). Metoda ta jest skutecznie wykorzystywana od prawie dwóch lat w Triclinium do usuwania starych i świeżych rozstępów. Obecnie dr Marek Wasiluk z sukcesem wykorzystuje ją również do leczenia blizn zanikowych.

–  Z moich obserwacji wynika, że efekty terapii blizn zanikowych frakcyjną rf mikroigłową są tak samo zadawalające, jak ablacyjnym laserem frakcyjnym. Jednak przewaga radiofrekwencji mikroigłowej nad laserem polega na znacznie mniejszej uciążliwości leczenia dla pacjenta. Oznacza to, że przez kolejne dni po zabiegu nie trzeba chować się w domu. Na skórze jedynie przez pierwszą dobę występuje lekkie zaczerwienienie łatwe do przykrycia makijażem, a także delikatne pieczenie porównywalne do uczucia po opalaniu. Dodatkowo naskórek się nie złuszcza. Mimo to wewnątrz skóry dochodzi do bardzo aktywnych procesów regeneracji i remodelingu, dzięki czemu blizny zanikowe wypełniają się od środka, niejako poprzez ich wypychanie – wyjaśnia dr Marek Wasiluk.

Co prawda zarówno laser frakcyjny jaki i frakcyjna rf mikroigłowa wymagają kilku powtórzeń dla całkowitego pozbycia się blizn zanikowych, ale za to są komfortowe, a przede wszystkim bezpieczne. To, na który zabieg się zdecydujesz, zależy od Twoich potrzeb i priorytetów. Jeśli masz kilka wolnych dni i chcesz dodatkowo odświeżyć koloryt swojej skóry, lepsza będzie dla Ciebie laseroterapia. Jeżeli natomiast zależy Ci na jak najszybszym powrocie do codziennych obowiązków i bardzo małej inwazyjności, odpowiednim zabiegiem będzie frakcyjna rf mikroigłowa.

5 sposobów na pozbycie się blizn

5 sposobów na pozbycie się blizn

Powstają najczęściej w wyniku oparzeń, wypadków i operacji. Potrafią narazić na dyskomfort bez względu na wiek i płeć. Niechciane pamiątki na skórze, czyli blizny – czy są metody, żeby się ich pozbyć raz na zawsze?
Blizny- jak się ich pozbyć ?

Blizny- jak się ich pozbyć ?

Każdy chce mieć gładką skórę. Obecnie istnieje wiele preparatów, których działanie ma na celu zmniejszenie i ograniczenie do minimum powstawania blizn. Najłatwiej pozbyć się blizn z ciała, gdy są one jeszcze świeże. Nawet jeśli nie

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (188 głosów, średnia: 4,53 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. lilkawodna  21 marca 2014 18:36

    A ja tam swoje blizny z dzieciństwa lubię, no ale nie mam ich na twarzy. Wtedy pewnie też chciałabym się ich pozbyć.

    Odpowiedz
  2. bbo  21 marca 2014 20:27

    Na wszystko jak widzę są sposoby!

    Odpowiedz
  3. martucha180  21 marca 2014 21:12

    Zależy jaka blizna i gdzie umiejscowiona. A medycyna idzie z postępem, tylko się cieszyć 🙂

    Odpowiedz
  4. katerina  17 kwietnia 2018 11:06

    Dobrze jest przyklejać przez ok 3 miesiące plastry contractubex, mi bardzo pomogły na takie blizny, które zrobiły się prawie niewidoczne, plastry uelastyczniają i wygładzają blizny.

    Odpowiedz
  5. sunita  16 maja 2018 10:24

    Ja też przyklejam w tej chwili te plastry i naprawdę jestem z efektów bardzo zadowolona, nie spodziewałam się, że tak szybko blizna zacznie robić się mniej widoczna.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany