Bierzesz antykoncepcję hormonalną? Grozi Ci zakrzepica !

Spis treści:

Tabletki antykoncepcyjne są niezwykle popularną metodą antykoncepcji. Jak każde inne leki zażywanie ich ma swoje skutki uboczne, w przypadku hormonów może dojść do zakrzepicy żylnej. Niestety 3 na 100 przypadków kończy się śmiercią. Obecnie jedynym badaniem szacującym ryzyko wystąpienia zakrzepicy jest test genetyczny. Dowiedz się czym jest zakrzepica, jakie są czynniki ryzyka i konsekwencje zakrzepicy.

Mutacja czynnika V Leiden, która wykrywana jest w 60 proc. przypadków zakrzepicy – występuje u około 5 proc. Polaków. Jest ona jedną z głównych wrodzonych przyczyn zwiększonego ryzyka zmian zakrzepowo-zatorowych w organizmie. Osoba posiadająca mutację w jednej kopii genu (tzw. heterozygota) jest 10 razy częściej narażona na ryzyko zakrzepicy wrodzonej. Ryzyko zwiększa się 100-krotnie u osób posiadających mutację w obu kopiach genu (homozygot) oraz 110-krotnie u kobiet stosujących jednocześnie antykoncepcję hormonalną.

Bierzesz antykoncepcję hormonalną? Grozi Ci zakrzepica !

Zakrzepica – Główne przyczyny 

Sytuacjami i stanami, zwiększającymi ryzyko wystąpienia zakrzepicy żylnej jest przede wszystkim antykoncepcja hormonalna. Innymi czynnikami są m.in.: dalekie podróże, urazy i operacje chirurgiczne, otyłość oraz palenie tytoniu. Osoby, u których powyższe czynniki występują, najczęściej nie mają świadomości istniejącego zagrożenia. Dopiero pojawienie się pierwszych, niepokojących objawów sprawia, że dowiadują się o zachorowaniu na zakrzepicę.

Jedną z głównych przyczyn choroby jest nadkrzepliwość wrodzona.  Najczęstszymi objawami zakrzepicy są: obrzęk nogi, zaczerwienienie skóry oraz ból nasilający się podczas chodzenia i ustępujący przy unieruchomieniu kończyny. Wielu powikłań można uniknąć, jeśli przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji hormonalnej zostanie przeprowadzona właściwa profilaktyka pozwalająca zmniejszyć lub zapobiec zagrożeniu powstania zakrzepicy. Jedyną możliwością jest wykonanie badania uwarunkowań genetycznych.

Badanie genów zalecane jest kobietom stosującym lub zamierzającym stosować antykoncepcję hormonalną lub hormonalną terapię zastępczą – informuje Tomasz Karmowski ze Zdrowegeny.pl, platformy, która oferuje testy na zakrzepicę. Badania można zamówić w internecie i wykonać je w domu  – dodaje Karmowski.

Geny a działanie leków hormonalnych

Szacuje się, że 20-30 proc. przypadków choroby zakrzepowo-zatorowej związanych jest z występowaniem genetycznej predyspozycji do jej rozwoju. Stosowanie środków antykoncepcyjnych zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepicy żylnej od 3 do 6 razy, a u kobiet po 35. roku życia pojawia się dodatkowe ryzyko wystąpienia zakrzepicy tętniczej. Ponadto, przyjmowanie tabletek może mieć wpływ na późniejsze powstanie zakrzepicy podczas ciąży. W 50 proc. przypadków, choroba przebiega bezobjawowo. Testy genetyczne są jedynym badaniem profilaktycznym, które może ostrzec przed ryzykiem. Każda kobieta, decydując się na antykoncepcję hormonalną powinna wykonać badania genetyczne określające ryzyko zachorowania  – podsumowuje Karmowski.

antykoncepcja_hormonalna_a_zakrzepica

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (116 głosów, średnia: 4,40 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Żanett  23 grudnia 2015 10:09

    O związku hormonów z zakrzepicą informowała mnie moja pani ginekolog. Myślę, że taką informację od swojego lekarza powinna otrzymać każda pacjentka. Bez względu zresztą na to, czy to zakrzepica, czy też inna choroba, na pojawienie się której może mieć wpływ przyjmowanie hormonów. Inna kwestia to możliwości indywidualne organizmu, od tego jest lekarz i odpowiednie badania 🙂

    Odpowiedz
  2. sylwiawes  23 grudnia 2015 14:43

    Bardzo interesujący artykuł . Niestety nie zawsze lekarze informują kobiety o zakrzepicy 🙁

    Odpowiedz
  3. lilkawodna  23 grudnia 2015 21:29

    Nie informują niestety. Ja się o tym ryzyku dowiedziałam z ulotki.

    Odpowiedz
  4. Aneta  26 grudnia 2015 22:12

    Przestraszyłam się teraz…

    Odpowiedz
  5. Jaworka  27 grudnia 2015 12:25

    Artykuł bardzo ciekawy bo ja dopiero teraz sie dowiaduję że takie ryzyko istnieje a nie każdy lekarz o tym informuje a powinien bo od tego jest

    Odpowiedz
  6. bbo  28 grudnia 2015 20:16

    Na jedno pomaga, na drugie szkodzi. Dlatego właśnie unikam lekarstw… wszystkich.

    Odpowiedz
    • Patriszia  1 stycznia 2016 22:01

      Mam takie samo zdanie.

      Odpowiedz
  7. Gilza86  16 marca 2020 15:03

    U mnie było podejrzenie zakrzepicy, a że zbiegło się to z tym że chcieliśmy mieć dziecko to je odstawiłam po porodzie znalazłam inna metodę diafragmę caya, mechaniczną ale też się sprawdza

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany