Nowoczesny krem z filtrem – to nie tylko ochrona ale i regeneracja

Ochrona słoneczna powinna dotyczyć całego ciała, a kremy z filtrami i ubrania ochronne muszą być stosowane już od wczesnego dzieciństwa, dlatego że niekorzystny wpływ promieniowania ultrafioletowego na skórę jest związany z ogólną, zsumowaną dawką ekspozycji na słońce.

Ochrona słoneczna powinna dotyczyć całego ciała, a kremy z filtrami i ubrania ochronne muszą być stosowane już od wczesnego dzieciństwa, dlatego że niekorzystny wpływ promieniowania ultrafioletowego na skórę jest związany z ogólną, zsumowaną dawką ekspozycji na słońce. Na skórę człowieka działa promieniowanie UVB (290 – 320 nm), które jest odpowiedzialne za rumień i oparzenia słoneczne oraz promieniowanie UVA (320 – 400 nm), odpowiedzialne za starzenie się skóry i powstawanie przebarwień.

opalanie

Promieniowanie UVB przenika przez wodę, a UVA nawet przez okienną szybę. Na dużym słońcu należy zakładać specjalne ubrania chroniące przed ultrafioletem, albo stosować krem z filtrem – również na ciało, na które zakładamy cienką odzież.

Największe nasłonecznienie w Polsce

W Polsce największe nasłonecznienie jest od maja do września, w godzinach od 10.00 do 16.00. Kremy z filtrami powinny być dostosowane adekwatnie do siły nasłonecznienia i czasu przebywania na słońcu. W warunkach normalnego nasłonecznienia wystarczające są kremy z filtrami SPF 15 – 30, ale gdy planowany jest wyjazd w obszary dużego nasłonecznienia warto zaopatrzyć się w krem z filtrem powyżej SPF 30.Twarz jest najbardziej narażona na działanie słońca i w tym miejscu należy stosować faktory powyżej SPF 20. Krem z filtrem powinien być nakładany na skórę co 1,5 – 2 godziny.

Oparzenia słoneczne są powodowane przez promieniowanie UVB. Do rozwoju objawów oparzenia po przebywaniu na słońcu dochodzi po kilkunastu godzinach od ekspozycji na słońce. Oparzenie nie jest więc od razu odczuwalne i dlatego trzeba być bardzo ostrożnym w korzystaniu ze słońca. Fakt przenikania promieniowania UVB przez wodę powoduje, że to właśnie w trakcie korzystania z kąpieli często dochodzi do powstania oparzeń. Woda chłodzi i skóra nie daje sygnału, że zaczyna być zaczerwieniona i piekąca. Oddziaływanie promieniowania słonecznego na skórę powoduje powstawanie uszkodzeń DNA, RNA, białek i błon komórkowych, czego następstwem są uszkodzenia naskórka, tkanki łącznej i naczyń krwionośnych. Dodatkowo może dochodzić do inicjowania uszkodzeń, które w efekcie mogą powodować raki skóry.

Działanie UVA w naturalnym słońcu nie jest aż tak znaczące, bo toksyczne działanie UVB stanowi czynnik ograniczający. Należy podkreślić, że oznaczenie na kremie z filtrem SPF oznacza zakres ochrony przed promieniowaniem UVB. Zakupując krem należy zwracać uwagę, aby zawierał on nie tylko ochronę przez tym rodzajem promieniowania, ale także chronił przed UVA. Taki krem będzie najbardziej skuteczny i ochroni skórę przed różnymi niekorzystnymi czynnikami wpływu różnych rodzajów promieniowania.

Kolejnym bardzo ważnym aspektem, na który należy zwracać uwagę jest kwestia wodoodporności. Warto zaznaczyć, że nie tylko woda wpływa na zmniejszenie skuteczności ochrony słonecznej. Pocenie skóry dotykające każdego w trakcie upalnych dni może być czynnikiem, który bardzo szybko pozbawi skórę ochronnego kremu.

Produkty do opalania chroniące skórę

Firma Eveline Cosmetics poświęca bardzo wiele uwagi kosmetykom chroniącym skórę przed niekorzystnymi skutkami promieniowania słonecznego. Nowością kosmetyczną firmy w gamie produktów chroniących przed słońcem są kremy z filtramiArgan Oil zawierające nie tylko szerokopasmową ochronę słoneczną, ale jednocześnie zapewniające odpowiednie nawilżenie skóry, działanie zwalczające wolne rodniki i regenerujące.

eveline-cosmetics-emeulsje-do-opalania

Zauważono, że olej arganowy jest wyjątkowo bogaty w działające ochronnie na skórę polifenole, kwasy omega 6 i 9 oraz zawiera dużą ilość witaminy E w postaci kompleksu tokoferoli. Olej  wykazuje również działanie przeciwzapalne , łagodzące i sprzyja gojeniu dzięki obecności fitosteroli. Właściwości te wydają się być idealne do zastosowania na skórę podrażnioną słońcem. Zapewniają tak potrzebną ochronę, rewitalizację i działanie odżywcze. W produktach do opalania Argan Oil wykorzystano też masło kakaowe. Jest to substrat pochodzenia naturalnego zawierający w swoim składzie dużo polifenoli, które zapewniają bardzo ważne działanie antyoksydacyjne i hamują procesy zapalne w naskórku. Ma ono naturalną zdolność neutralizowania wolnych rodników i przeciwdziała starzeniu się skóry.  Masło kakaowe skutecznie naprawia uszkodzoną podczas opalania barierę lipidową, chroni skórę przed wysuszeniem i nadmierną utratą wody. Masło kakaowe w temperaturze pokojowej ma stałą konsystencję, ale jego punkt topnienia jest zbliżony do temperatury ludzkiego ciała i dlatego bardzo łatwo rozprowadza się po powierzchni skóry co ułatwia aplikację. Wodoodporne emulsje do opalania zawierają w swoim składzie nowoczesny kompleks chroniący DNA skóry, który pomaga naprawiać uszkodzenia. Ważnym składnikiem emulsji jest także D-panthenol, który od razu przynosi skórze ulgę i redukuje wczesne stany zapalne.

Emulsje mają zróżnicowane faktory ochrony słonecznej i dlatego istnieje możliwość dostosowania wielkości ochrony do typu skóry i stopnia narażenia na słońce. Osoba używająca tego typu kremów z filtrami nie musi stawać przed dylematem czy stosować filtry ochronne czy też zadbać o nawilżenie skóry (szczególnie po kąpieli w słonym morzu). Dodatkowo kremy z filtrami firmy Eveline Cosmetics nie zostawiają na skórze tłustego filmu  i mają bardzo ładny, neutralny zapach. Wiele osób unika stosowania kremów z filtrami w obawie przed tym, że wróci z wakacji bez śladu opalenizny. Skóra i tak się opali, bo do jej zabrązowienia dochodzi już pod wpływem bardzo małej dawki promieniowania słonecznego. Ciemny kolor opalenizny nie jest jednak wart tego, żeby po latach borykać się z problemem fotostarzenia skóry, przebarwieniami, odbarwieniami, rogowaceniem słonecznym i innymi skutkami nieprzemyślanych, nadmiernych ekspozycji na słońce.

Bożena Bierzniewska

Specjalista dermatolog

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (243 głosów, średnia: 4,53 z 5)
zapisuję głos...