Aromaterapia – do czego używać olejek goździkowy

W szare, mroźne dni łatwo jest o zły nastrój, jest jednak sposób na to, by w środku zimy poczuć lato. Na pomoc może nam przyjść olejek goździkowy. Goździki są rośliną, której działanie znano już w starożytnych Chinach. Rośnie w Afryce i na Madagaskarze. Jako dodatek do ciepłych napojów pomoże nam odzyskać energię i poprawić samopoczucie. Wraz z marką Dr Beta® chcemy Wam przedstawić szerokie zastosowanie goździków w warunkach domowych.

Goździki są bardzo popularne nie tylko w kuchni, do wypieków chleba, jako przyprawa do mięs, kompotów, ciast i ciasteczek. Zima może być naprawdę przyjemna dzięki rozmaitym przyprawom korzennym i olejkom eterycznym. Grzane piwo czy wino „ocieplone” goździkami, smakowite korzenne ciasteczka czy rozgrzewający masaż lub gorąca wieczorna kąpiel mogą naprawdę zdziałać cuda. Goździki mogą służyć również do odświeżania oddechu – wystarczy kilka rozgryźć i potrzymać chwilę w ustach. Goździków możemy również używać przy infekcjach przewodu pokarmowego, gdyż mają działanie antyseptyczne.

AromateraDr Beta olejek goździkowypia, jako jedna z metod medycyny naturalnej i kosmetyki wykorzystuje olejek goździkowy z pąków. Olejek powstaje w procesie destylacji pąków kwiatowych z parą wodną. Jego głównym składnikiem jest eugenol stosowany w stomatologii, jako środek antyseptyczny i przeciwbólowy. W sytuacji awaryjnej, aby złagodzić ból zęba możemy rozcieńczyć z wodą olejek i wcierać w dziąsła lub po prostu rozgryźć goździk. Substancja ta stosowana jest w leczeniu reumatyzmu, artretyzmu oraz infekcji dróg oddechowych, przeziębień, wzdęć, apatii.  Olejek pobudza i rozjaśnia umysł, ma działanie immunologiczne. Uznawany jest również za jeden z afrodyzjaków. Posiada korzenny, „piernikowy” zapach. Wraz z innymi olejkami eterycznymi doskonale nadaje się do odświeżania powietrza w naszych domach.

A jeśli podczas zimy i nie tylko, dokuczać nam będą bóle stawów czy mięśni warto w łyżce stołowej olejku roślinnego rozpuścić 2 krople olejku goździkowego oraz 3 krople olejku lawendowego i nacierać bolące miejsca kilka razy dziennie.

Nie zapominajmy, aby do wszelkiego rodzaju zabiegów używać olejków najwyższej jakości pozbawionych dodatków syntetycznych i zapachowych. Nigdy nie należy stosować olejków eterycznych nie rozcieńczonych z olejami roślinnymi lub wodą.

My polecamy olejki z linii Dr Beta® , gdzie znajdziemy nie tylko bogaty wybór olejków, ale i produktów powstałych na ich bazie.

Co sądzicie o aromaterapii? Stosowałyście już olejki eteryczne na poprawę nastroju, jako domowe perfumy, czy przy różnych dolegliwościach?

Literatura:

Iwona Konopacka-Brud, Władysław St. Brud, Aromaterapia dla każdego, Białystok 2007

Iwona Konopacka, Władysław St. Brud, Pachnąca apteka. Tajemnice aromaterapii, Łódź 2008

Aromaterapia – informator Dr Beta®, Warszawa 2010

AFIR biuro PR firmy Dr Beta

 

 

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (192 głosów, średnia: 4,86 z 5)
zapisuję głos...