Jaka podłoga najlepiej sprawdzi się przy ogrzewaniu podłogowym?

Ogrzewanie podłogowe to coraz częściej stosowane rozwiązanie, zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w mieszkaniach w bloku czy kamienicy. Jego niewątpliwą zaletą jest przede wszystkim komfort, powodowany tym, że ciepło rozchodzi się po pomieszczeniu bardziej równomiernie niż w przypadku zwykłych grzejników ściennych, co jest także lepsze dla kondycji naszego organizmu. Jednak ma to również swoje ograniczenia: decydując się na ogrzewanie podłogowe, musimy również zadbać o odpowiednią posadzkę.

Jaka podłoga najlepiej sprawdzi się przy ogrzewaniu podłogowym

Specyfika ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe tworzą najczęściej rury, przez które przepływa ciepła woda pod ciśnieniem, ułożone na podłożu oraz specjalnej izolacji przeciwwilgociowej. Rury podłogówki, po ułożeniu i przymocowaniu, zalewa się warstwą betonu – dopiero na nim można układać podłogę. Woda w ogrzewaniu podłogowym musi mieć niższą temperaturę niż ta w tradycyjnych grzejnikach – rury są zazwyczaj podłączone do osobnego rozdzielacza lub wyposażone w zawór termostatyczny. W związku z tym, aby ogrzewanie działało efektywnie, niezbędna jest taka podłoga, która nie będzie hamowała dopływu ciepła z instalacji do mieszkania.

Panele podłogowe – czy nadają się do podłogówki?

Wbrew obiegowej opinii, ogrzewanie podłogowe może dość dobrze funkcjonować pod panelami. Podłoga może zatem zostać wykonana z paneli drewnianych, o jak najmniejszym współczynniku skurczu i dużym współczynniku przenikania ciepła. Równie dobrze możemy zastosować tańsze panele laminowane, które mogą imitować np. drewno. Wybierając panele, trzeba jednak pamiętać o tym, że muszą one być w miarę cienkie – maksymalna grubość to ok. 9mm. Istotną rolę w przypadku paneli odgrywa podkład wygłuszający. Na rynku dostępne są rozmaite podkłady, różniące się tworzywem (np. płyta korkowa, pianka, płyta polistyrenowa), a także grubością i stopniem izolacji akustycznej oraz termicznej. Podkład w przypadku ogrzewania podłogowego powinien być jak najcieńszy i charakteryzować się niskim poziomem termoizolacji.

Płytki ceramiczne, czyli strzał w dziesiątkę

Rozwiązaniem, które najlepiej współgra z ogrzewaniem podłogowym, są płytki ceramiczne. Wynika to głównie z faktu, że są one układane bezpośrednio na wylewce betonowej, bez dodatkowej warstwy podkładu. Płytki ceramiczne są odporne na ścieranie oraz środki chemiczne, a także nie ulegają odkształceniom np. pod wpływem wilgoci czy gorąca, co może zdarzać się w przypadku paneli. I co najważniejsze, płytki znakomicie przewodzą ciepło – mamy zatem pewność, że ogrzewanie podłogowe będzie ergonomiczne. Decydując się na płytki ceramiczne w łazience, kuchni czy korytarzu, mamy również duże możliwości aranżacyjne, ze względu na wielość wzorów, faktur i stylów płytek – przykłady nietuzinkowych rozwiązań możemy znaleźć np. na http://www.domlazienkaplytki.pl/. Płytki z powodzeniem mogą imitować drewno lub inne naturalne materiały, zatem nawet jeżeli chcemy zachować klasyczny, przytulny wystrój, nic nie stoi na przeszkodzie.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (183 głosów, średnia: 3,99 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. martucha180  20 lipca 2017 15:11

    Dobrze wiedzieć.

    Odpowiedz
  2. Kathe  20 lipca 2017 17:56

    Pod panele nie dajemy żadnych pianek – to nie tylko izolacja akustyczna ale i termiczna, zatrzymają ciepło. Płytki zgadzam się – ale to nie tylko rozwiązanie do łazienek, kuchni i korytarzy – warto pomysleć o zastosowaniu np. w pokoju dziennym czy sypialni (rodziców, nie dziecięcym pokoju).

    Zapomniano tu wspomnieć czego unikać – a mianowicie wykładzin i dywanów. W takich pomieszczeniach lepiej zastosować inną metodę. Wykładzina co prawda nagrzeje się ale niestety nie odda ciepła na pomieszczenie. Ogrzewanie takie nie spełni swojej roli.

    Odpowiedz
  3. kiko  7 listopada 2018 12:31

    To strasznie drogie chyba

    Odpowiedz
  4. marcioszka  10 listopada 2018 23:26

    Podobno parkiet można układać na podłogówce, tyle że z odpowiedniego gatunku drewna i nie za grube warstwy. Jestem umówiona na początku grudnia na pomiary z parkietlux to zobaczę co mi doradzą.

    Odpowiedz
  5. Kasia z Arbiton  28 listopada 2018 13:39

    Najlepiej ogrzewanie podłogowe działa, kiedy położymy na nie panele wykonane z wysokogatunkowego winylu. Winyl bardzo dobrze przewodzi ciepło i ma niski opór cieplny, dzięki czemu ogrzewanie jest skuteczne i oszczędne. Panele winylowe są w pełni wodoodporne i szlachetnie wyglądają. Są również wytrzymałe, antypoślizgowe i antystatyczne. Dużym atutem takiego rozwiązania jest również długa gwarancja (np. w Arbiton aż 20 lat).

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany