Piegi – poznaj siedem zaskakujących faktów na ich temat!

Spis treści:

Moda na piegi trwa. Największą popularnością cieszą się oczywiście te naturalne, których teraz nie maskujemy już makijażem, lecz przeciwnie – dumnie uwypuklamy ich oryginalne piękno. Przygotowując wiosenne stylizacje, decydujemy się jednak czasem także na wykorzystanie sztucznych czy brokatowych piegów (nieco w nostalgicznym duchu „Pana Kleksa”), a w skrajnych przypadkach – nawet na tatuowanie ciemnych kropeczek na twarzy. Czy jednak na pewno wiemy już wszystko na ich temat? Oto siedem faktów, które mogą Cię zaskoczyć!

piegi

źródło: www.pixabay.com

Piegi – poznaj siedem zaskakujących faktów na ich temat!

Fakt nr 1: Nikt się z nimi nie rodzi

Czy kiedykolwiek widziałyście piegowate niemowlę? Odpowiedź może być tylko jedna: „nie”. A to dlatego, że piegi powstają wyłącznie podczas ekspozycji skóry na słońce. Podczas tego procesu zawarty w skórze pigment wytwarza osobne komórki i zwiększa ich liczbę.

Fakt nr 2: Są dziedziczone genetycznie

Powstawanie „pocałunków słońca” jest regulowane przez kluczowy dla koloru włosów i skóry czynnik genetyczny – gen znany jako MC1R. Kontroluje on dwa rodzaje wytwarzanej przez nasz organizm melaniny: ciemnobrązową eumelaninę i czerwono-żółtą felomelaninę. Jeśli gen ten jest nieaktywny, produkujemy więcej felomelaniny, co skutkuje jasnymi włosami oraz skłonnością do piegów.

Piegi – poznaj siedem zaskakujących faktów na ich temat!

Fakt nr 3: Nie każda osoba o rudych włosach jest piegowata

To prawda,  że piegi często idą w parze z rudymi włosami (ma je aż około 80% rudzielców). A jednak – wbrew popularnemu przekonaniu – obie cechy wywołują osobne geny. I tak za rude włosy odpowiada gen recesywny, podczas gdy piegi są już efektem posiadania genu dominującego (właśnie owego MC1R).

 

Fakt nr 4: Istnieją dwa rodzaje piegów

Pierwsze z nich to płaskie jasnobrązowe plamki, których wygląd zmienia się w zależności od sezonu – zimą stają się jaśniejsze i mniej widoczne, a latem uwyraźniają się i mogą utrzymywać się na skórze przez kilka tygodni od silnej ekspozycji na słońce, nawet jeśli na co dzień nie jesteśmy piegowaci.

 

Drugie to tzw. starcze plamy (zwane też przebarwieniami wątrobowymi), które pojawiają się na dłoniach wraz z wiekiem. Są one związane ze wzrastającą ilością komórek melaniny i nie są regulowane przez wpływ słońca.

 

Fakt nr 5: W średniowieczu uważano je za znamiona wiedźmy!

Obok  mądrości oraz innych znaków na skórze, takich jak rozstępy czy brodawki, piegi uchodziły za znamię czarownicy (czyli „kobiety wiedzącej”), co dla ich posiadaczek jest dziś tylko kolejnym powodem do dumy!

 

Fakt nr 6: Są miernikiem stopnia wrażliwości Twojej skóry na promienie słoneczne

U większości ludzi melanina produkowana jest przez skórę równomiernie. Jeżeli ten proces jest zaburzony, zebrane w jednym miejscu zbitki melaniny zamieniają się w piegi. Jeżeli na Twojej skórze występuje dużo piegów i innych przebarwień, to niestety znak, że jest ona bardzo wrażliwa na słońce i istnieje zwiększone ryzyko zachorowania na raka skóry (w tej sytuacji dbaj o regularne badanie znamion).

 

 Fakt nr 7: działają jak naturalny krem z filtrem

Melanocyty zaciemniają skórę, dzięki czemu jest ona trochę mniej podatna na promieniowanie UV. Ponieważ jednak wzmagają ryzyko wystąpienia chorób skóry, lepiej nie ryzykować i stosować odpowiednie kremy z filtrem.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (237 głosów, średnia: 4,19 z 5)
zapisuję głos...