Jak sprawdzić swoje pochodzenie?

Każdy z nas czasem zastanawia się nad tym, kim byli jego przodkowie, jak sprawdzić swoje pochodzenie. Nic w tym dziwnego. Ludzie od zawsze szukali potwierdzenia, że w ich żyłach płynie „błękitna krew”. Kiedyś było to bardzo trudne – wymagało żmudnego studiowania ksiąg kościelnych. Dziś wiedza taka jest praktycznie na wyciągnięcie naszej ręki dzięki wszechobecnym badaniom DNA.

Jak sprawdzić swoje pochodzenie

fot. : ©monkeybusiness/Depositphotos.com

Badanie genealogii genetycznej pozwoli Ci odkryć prawdę o sobie. Dowiesz się skąd pochodzisz, czy jesteś spokrewniony ze znanymi rodami carskimi, królewskimi lub szlacheckimi oraz jak Twoi przodkowie migrowali na przestrzeni lat. To bardzo ciekawe informacje, które możesz wykorzystać do stworzenia kroniki rodzinnej czy też drzewa genealogicznego.

Innym zastosowaniem badania genealogii genetycznej jest sprawdzenie pokrewieństwa pomiędzy ludźmi o tym samym nazwisku. Zdarza się, że w jednym regionie żyje wiele rodzin, które mogą być ze sobą spokrewnione. Oczywiście nie jest to bliskie pokrewieństwo, ale wywodzą się oni od tych samych przodków. Samo nazwisko o niczym jednak nie przesądza. Aby mieć pewność, czy dane osoby mogą mieć wspólnych przodków potrzebne jest badanie DNA.

Jak to możliwe?

Badanie genetycznych korzeni oparte jest na analizie linii ojcowskiej (chromosomu Y) oraz linii matczynej (mitochondrialnego DNA – mtDNA). Te dwa rodzaje DNA ulegają bardzo niewielkim zmianom na przestrzeni lat. Oznacza to, że dwie osoby spokrewnione ze sobą pomimo tego, że dzieli je różnica wieku rzędu kilkudziesięciu tysięcy lat mają zbliżone kody genetyczne.

Czego dowiesz się z wyniku badania genealogii genetycznej

Wynik badania może rozstrzygnąć, czy pomiędzy Tobą a wskazaną osobą, która nosi takie samo nazwisko jest biologiczne pokrewieństwo. Dowiesz się też, z których regionów świata pochodzą Twoi przodkowie oraz w jaki sposób przemieszczali się oni. Jest to możliwe dzięki porównaniu Twojego profilu genetycznego z danymi dostępnymi w specjalistycznych bazach. Końcowy rezultat analizy przedstawiany jest najczęściej w postaci mapki, na której zaznaczone są regiony pochodzenia przodków.

Tych rzeczy dowiedziano się dzięki badaniu genealogii genetycznej

Badanie genetycznych korzeni pozwoliło ustalić m.in. prawdopodobną datę, kiedy żyli pierwsi ludzie – Adam i Ewa. Wiadomo też, że mieszkali oni na terenie dzisiejszej Afryki. Bez badań DNA ustalenie takich faktów byłoby niemożliwe.

Zdarzają się też co jakiś czas osoby, które podają się za krewnych znanych osób, carów, króli czy szlachciców. Tak było m.in. z Anną Anderson. Podawała się ona za cudem ocaloną carewnę Anastazję. Jednak badania genetyczne wykluczyły ten fakt. Miała ona bowiem to samo mtDNA, co wnuk siostry Franciszki Szangkowskiej – polskiej chłopki, która wyemigrowała do USA jeszcze przed wybuchem rewolucji.

Badania DNA mogą nam przynieść wiele ciekawych informacji. Nie są to już testy dostępne tylko dla pasjonatów i osób zawodowo zajmujących się genealogią. Dla niektórych osób stanowią one ważne źródło informacji, które pozwala dowiedzieć się czegoś więcej o sobie.

tekst: Elwira Posłajko, testDNA.pl, www.testdna.pl

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (154 głosów, średnia: 4,62 z 5)
zapisuję głos...