Jak leczyć się podczas snu? 5 wskazówek

Sen to pora wyciszenia i relaksu, podczas którego nasz organizm regeneruje siły na nowy dzień. Nie oznacza to jednak, że nie możemy wykorzystać tego czasu na inne zdrowotne lub pielęgnacyjne działania. Przeczytaj nasze wskazówki, jak leczyć się podczas snu i dowiedz się, jak możesz zadbać o urodę, a nawet naprawić różne wady swojego ciała nocą!

 

jak leczyć się podczas snu

Jak leczyć się podczas snu? 5 wskazówek

Zobacz także: Chrapanie czy bezdech senny?

Dorosły człowiek potrzebuje od 7 do 9 godzin snu. W tym czasie organizm odpoczywa, pozbywa się napięcia, przysadka produkuje hormon wzrostu, a mózg sortuje informacje. Po przebudzeniu jesteśmy więc zrelaksowani i gotowi na nowe wyzwania. Z czasu przeznaczonego na sen możemy jednak skorzystać inaczej. Warto wypróbować nasze propozycje nocnych kuracji i zabiegów, które wesprą nasze zdrowie, kondycję i urodę.

 

Pielęgnacja dłoni

Wiele osób zmaga się z problemem przesuszonej skóry na dłoniach, który potęgują szczególnie chłodne dni. Niskie temperatury, mróz i podmuchy wiatru sprawiają, że skóra staje się sucha, zaczerwieniona i zaczyna pękać, tworząc krwawiące ranki. Często towarzyszy temu nieprzyjemne uczucie pieczenia i przesuszenia. Remedium na takie problemy jest nocna kuracja nawilżająca. Na dłonie należy nałożyć grubą warstwę nawilżającego kremu lub domową maseczkę (na przykład z lanoliny, do której powinno się dodać maść cynkową lub olej migdałowy oraz żółtko jajka), po czym założyć bawełniane rękawiczki i pójść spać. Podobne zabiegi można też wykonać na zrogowaciałym naskórku stóp. Trzeba pamiętać, że pękające pięty to problem przede wszystkim zdrowotny – są one niczym otwarte wrota dla bakterii, nierzadko krwawią, a nawet ropieją. Po nałożeniu kremu czy wazeliny należy przed snem założyć bawełniane skarpetki. Rano będziemy mogli cieszyć się gładkimi stopami! Oczywiście takie kuracje powinno się stosować regularnie!

 

Piękny uśmiech

Zobacz też: Co źle wpływa na zęby? 4 zaskakujące czynniki

 

Nierówny zgryz nie musi być wadą na całe życie! Odpowiednią korekcję umożliwiają tzw. aparaty zdejmowane, których skuteczność zależy od czasu noszenia. Najczęściej obejmuje on 4 godziny w ciągu dnia i całą noc. Aparat zdejmuje się i zakłada samodzielnie, dbając jedynie o regularność używania oraz odpowiednią higienę. Efekty zależą od sumienności pacjenta, ale przy systematycznym stosowaniu będą naprawdę widoczne.

 

Zdrowe stopy

Coraz bardziej powszechnym wśród kobiet problemem nie tylko estetycznym, ale i zdrowotnym, są haluksy. Powstają one poprzez wykrzywienie kości dużych palców stóp. O ile bardziej zaawansowane stadia powstawania haluksów wymagają interwencji chirurgicznej, we wczesnej fazie lub w ramach profilaktyki można zastosować mniej inwazyjne metody. Jedną z nich jest specjalny aparat zakładany na noc lub żelowe kliny, które odciągają duży palec od pozostałych i zapobiegają jego wyginaniu. Stosowanie aparatu lub klinów łagodzi również ból powodowany przez tworzące się haluksy.

Jak leczyć się podczas snu? 5 wskazówek

Zapomnij o bólu kręgosłupa

Bóle kręgosłupa to prawdziwa udręka, szczególnie dla osób, które większość godzin spędzają w pozycji siedzącej. Można im jednak zaradzić podczas snu. Przy bólach odcinka szyjnego pomoże specjalnie wyprofilowana poduszka ortopedyczna, którą można dostać w sklepie z artykułami medycznymi. Poprzez odpowiednie ułożenie głowy zmniejsza ona nacisk i napięcie w kręgosłupie szyjnym, zwalczając ból. Jeżeli chętniej sypiamy na plecach, warto podkładać sobie coś pod kolana. Wybierając pozycję na boku, najlepiej zaś ugiąć kolana i włożyć pomiędzy nie ręcznik lub miękki wałek.

 

Koryguj wzrok

Polecamy również: Leczenie wzroku u dzieci… przez sen!

 

Dla osób z wadami wzroku, takimi jak krótkowzroczność czy astygmatyzm, sen może stanowić ratunek przed noszeniem okularów czy soczewek w ciągu dnia. Wyobraźmy sobie, że wstajemy rano z łóżka i wszystko widzimy wyraźniej. Czy to możliwe?

– Innowacyjna metoda zwana ortokorekcją umożliwia dobre widzenie w ciągu dnia dzięki specjalnym twardym gazoprzepuszczalnym soczewkom, które pacjenci noszą w nocy. Soczewki orto-K w trakcie zaledwie kilku godzin snu nadają rogówce odpowiedni kształt, który umożliwia skupianie obrazu na siatkówce, a tym samym sprawiają, że po ich zdjęciu pacjent widzi prawidłowo. Efekt utrzymuje się przez kilkanaście godzin. Ortokorekcję zaleca się również dzieciom, u których może ona spowolnić postęp krótkowzrocznościwyjaśnia Magdalena Duda, optometrysta z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (195 głosów, średnia: 4,64 z 5)
zapisuję głos...