WAŻNE: Co powinnaś wiedzieć o ustawie antyaborcyjnej?

Temat dotyczący czy to liberalizacji prawa aborcyjnego, czy też wprowadzenia jego zakazu wraca w naszym kraju jak bumerang. To niezwykle istotna i budząca emocje kwestia, która bezpośrednio dotyczy nas – kobiet. Dlatego też, pomimo tego, że staramy się unikać tematów politycznych, tym razem decydujemy się na przybliżenie Wam projektu ustawy, która może wpłynąć na życie wielu kobiet na naszym kraju. Co powinnaś wiedzieć o ustawie antyaborcyjnej?

Zbliżenie sędziego młotek lekarza stetoskopu w rękach lekarza

fot. Freepik

14 marca tego roku eksperci Instytutu Ordo Iuris przedłożyli Marszałkowi Sejmu RP projekt nowej ustawy antyaborcyjnej wraz z jej uzasadnieniem. Autorami projektu są Fundacja Pro – Prawo do życia, Instytut im. Ks. Piotra Skargi, Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny, Fundacja Życie. Projekt ustawy ma na celu wprowadzenie całkowitego zakazu aborcji i „ochronę życia poczętego”.

„Art. 1. Każdy człowiek ma przyrodzone prawo do życia od chwili poczęcia, to jest połączenia się żeńskiej i męskiej komórki rozrodczej. Życie i zdrowie dziecka od jego poczęcia pozostają pod ochroną prawa.”

Artykuł ten mówi o tym, iż chwila powstania człowieka liczy się od momentu połączenia plemnika z komórką jajową. Do tej pory moment ciąży uznawało się w chwili implementacji zapłodnionej komórki w ścianach macicy. Jakie to może mieć konsekwencje? Otóż, ten przepis ustawy w prostej linii zabrania również stosowania antykoncepcji awaryjnej oraz wkładek domacicznych, w tym popularnej spirali. Logiczną konsekwencją będzie również zakaz przeprowadzania zabiegów in vitro.

Do tej pory polskie prawo dopuszcza przeprowadzenie zabiegów aborcji w 3 przypadkach. Są to:

  • gdy ciąża powstała w wyniku „czynu zabronionego” (np. gwałt, ciąża kazirodcza),
  • gdy ciąża zagraża  zdrowiu i życiu matki,
  • gdy dziecko ma urodzić się z poważnymi wadami rozwojowymi.

Jest to rozwiązanie potocznie nazywane „kompromisem aborcyjnym”. Nowa ustawa wprowadza zakaz przerywania ciąży również w ich przypadku.

„Art. 152. § 1. Kto powoduje śmierć dziecka poczętego, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 działa nieumyślnie, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

To jeden z zapisów ustawy, który budzi szczególne kontrowersje. Uzasadnienie ustawy wprowadza pojęcie „zabójstwa prenatalnego”. Oznacza to, że kobieta, która dopuści się zabiegu usunięcia ciąży będzie podlegać karze. Podobnie lekarz i wszystkie osoby zamieszane w cały proceder. Kobieta, która zażyje antykoncepcję awaryjną będzie również karana jak w przypadku dokonania aborcji. Według uzasadnienia ustawy warto również przytoczyć fragment iż  „nie istnieje prawo do nieurodzenia dziecka”.

Na tym się jednak sprawa nie kończy, gdyż ustawa mówi również o nieumyślnym przerwaniu ciąży, czyli poronieniu.  Mowa o kobiecie, która „w wyniku swojego nieroztropnego zachowania doprowadziła do śmierci dziecka” .Podobnie rzecz się ma w przypadku urodzenia np. martwego dziecka.  Chociaż w uzasadnieniu czytamy o niewymierzaniu kary dla kobiety, która „nieumyślnie” poroniła, o tyle decyzję o tym będzie podejmował sąd.

„Projektowane przepisy oznaczają, że ustawodawca traktuje takie zachowanie jako bezprawne i zawinione, jednak wyłącza matkę spod groźby sankcji, biorąc pod uwagę, iż w zazwyczaj utrata dziecka w takiej sytuacji jest sama w sobie źródłem cierpienia matki, która chciała dziecka, a w wyniku swojego nieroztropnego zachowania doprowadziła do jego śmierci lub uszkodzenia jego ciała. Jednocześnie osoba trzecia, w tym lekarz który wskutek swego zaniedbania doprowadził do śmierci lub uszkodzenia ciała dziecka poczętego, podlegają karze za ten czyn na podstawie art. 152 § 2 i 157 § 2 Kodeksu karnego.”

Ustawa zobowiązuje lekarzy do informowania wymiaru sprawiedliwości o poronieniach i przerwaniach ciąży oraz podejrzeniach dokonania tego. Również może doprowadzić do zwiększenia ilości zwolnień lekarskich i ograniczenia dostępu do bardziej ryzykownych badań prenatalnych zlecanych i wykonywanych przez lekarzy w obawie o posądzenie zaniedbania.

Gdyby kobieta zdecydowała się na zabieg za granicą musiałaby zrobić to w pełnej tajemnicy, ponieważ po powrocie do kraju zostałaby wymierzona jej kara.

Ustawa budzi skojarzenia z prawem w Salwadorze, gdy kobiety, które poroniły wprost ze szpitala odsyłane są do więzienia. To bardzo radykalne skojarzenie, jednak również ustawa jest niezwykle konserwatywna. Jest o wiele bardziej restrykcyjna niż prawo obowiązujące w Iranie czy Arabii Saudyjskiej.

Jakie mogą być prawdopodobne konsekwencje wprowadzenia ustawy w życie: 

  • zakaz stosowania antykoncepcji awaryjnej i wkładek domacicznych,
  • ograniczenie badań prenatalnych,  z powodu strachu lekarzy, gdyż niektóre z nich mogą prowadzić do np. poronienia (np. aminopunkcja),
  • zwiększenie urodzeń dzieci chorych i martwych z powodu ograniczenia dostępu do badań prenatalnych i uniemożliwienie diagnozy i podjęcia leczenia w okresie prenatalnym,
  • większe wykluczenie kobiet z rynku pracy z powodu brania licznych zwolnień lekarskich  z obawy przed zaniedbaniami ciąży,
  • zwiększenie popularności tzw. turystyki aborcyjnej,
  • zwiększona umieralność kobiet (ciąża nie może być przerwana nawet w przypadku zagrożenia życia matki),
  • sparaliżowanie działań wymiaru sprawiedliwości (aż 10-15% ciąż ulega poronieniu),
  •  umocnienie tzw. podziemia aborcyjnego w Polsce,
  • okaleczanie, utrata zdrowia i śmierć kobiet decydujących się na samodzielne wykonanie zabiegu aborcji w warunkach domowych,
  • zmniejszenie ilości zgłaszanych gwałtów,
  • zwiększenie ilości kobiet cierpiących na depresję poporodową,
  • zwiększenie ilości ofiar możliwej przemocy domowej na dzieciach niechcianych,
  • narażanie  życia i zdrowia kobiet bez możliwości usunięcia np. ciąży pozamacicznej.

Każda z nas z pewnością ma swoje własne poglądy, na temat tego kiedy powstaje życie i czy sama dopuściłaby się zabiegu przerwania ciąży. Dlatego chcemy zachęcić Was do wymieniania się poglądami i podjęcia dyskusji na temat ustawy, która wpłynie w niezwykle silny sposób na nasze życie, życia naszych sióstr, córek, przyjaciółek.

Czy sądzicie, że ustawa antyaborcyjna powinna zostać wprowadzone w życie?  Czy zgadzacie się z przewidywanymi skutkami wprowadzenia ustawy antyaborcyjnej? Jakie jest Wasze zdanie na ten niezwykle ważny temat? 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (183 głosów, średnia: 4,75 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. agata20  2 kwietnia 2016 08:34

    Myślę, że twórcy tej ustawy nie kierowali się zupełnie dobrem Polek ale tylko i wyłącznie głupią zatwardziałą ideologią. Panowie posłowie, już w słusznym wieku, będą decydować czy ja mam urodzić dziecko czy nie, jakim prawem?! Czy potem ci sami panowie zatrzymają ojca dziecka przy matce jeśli urodzi się niepełnosprawne? Czy dadzą pieniądze na jego godne życie, rehabilitację i leczenie? Czy zapewnią mu odpowiednią opiekę po śmierci rodziców? Kto będzie odpowiadał za śmierć matki przy porodzie? Kto się zajmie takim dzieckiem w przypadku braku ojca? Kto ma prawo skazywać dziecko na bycie sierotą??

    Odpowiedz
  2. martucha180  2 kwietnia 2016 09:49

    Coś Wam opowiem. W czwartek pojechałam do miasta z receptą na tabletki antykoncepcyjne. Najbliżej przystanku była apteka św. Brunona. Coś mnie tknęło, ale zlekceważyłam intuicję. Odstałam swoje w kolejce. Podałam receptę. Młoda aptekarka wklepała nazwę leku do komputera i z dziwną miną rzekła, ze oni takich leków nie prowadzą. Strzeliłam ironiczną miną i ugryzłam się w język. Na pewno mamy XXI wiek? Biorę tabletki, bo muszę, a nie dlatego, że chcę. Dobrze, ze jeszcze sprzedają tabletki przeciwbólowe, bo inaczej bym musiała cierpieć jak… na krzyżu. I tak się zastanowiłam – czy te 2 młode aptekarki tak prywatnie w życiu stosują antykoncepcję czy są pro life i kalendarzyk…
    Na szczęście są jeszcze normalne apteki.

    Odpowiedz
  3. Ewelina  2 kwietnia 2016 11:54

    Bardzo ciężki temat, jestem jak najbardziej za ochroną życia poczętego, ale co do dziecka z gwałtu… no naprawdę ciężki temat, sama nie wiem…. Wstrzymam się od osądu.

    Odpowiedz
    • nataliaa  2 kwietnia 2016 21:00

      dokładnie tak samo uważam.. pedofilia albo gwałt na dorosłej kobiecie to zupełnie coś innego.

      Odpowiedz
  4. Wusia  2 kwietnia 2016 22:12

    Cofamy się do średniowiecza i ciemnogrodu.Będziemy mieli chyba najbardziej restrykcyjne prawo antyaborcyjne w Europie.Podziemie antyaborcyjne zaciera ręce.Ogarnia mnie przerażenie.Najgorsze że o losie młodych Polek decydują faceci i kobiety, które albo nigdy nie rodziły, nie mają rodzin albo są w takim wieku, że już rodzić nie będą. ZGROZA!!!!!!

    Odpowiedz
    • Jaworka  4 kwietnia 2016 22:09

      Wusia dokładnie to samo pomyślałam i jesli ta ustawa przejdzie to aż boję się myśleć jakie będzie życie kobiet w Polsce czy my bierzemy przykład z islamu może jeszcze dodadzą kamienowanie kobiet za to że nie zaszła w ciążę wracamy do średniowiecza albo i dalej. To ja kobieta powinnam decydować o tym a nie jakiś oszołom tam na górze który chce zabłysnąć w polityce

      Odpowiedz
  5. Aneta  3 kwietnia 2016 13:26

    Ciężki temat, ale ważny i potrzebny. Choć osobiście sama nie jestem zwolenniczką aborcji, to uważam, że tak restrykcyjna ustawa to duże nadużycie…

    Odpowiedz
  6. AnnaKwasniak  4 kwietnia 2016 10:32

    Nie jestem zwolenniczką aborcji, jednak są przypadki kiedy jest ona wręcz konieczna. To co robi nasz „wspaniały” rząd to są jakieś kpiny. Nie potrafię zrozumieć ich toku myślenia…

    Odpowiedz
  7. efffciaa  4 kwietnia 2016 11:54

    Ja bym w życiu ciąży nie usunęła . Nigdy . Zresztą nie wyobrażam sobie jak może później żyć kobieta , która ciążę usunęła , mi by sumienie nie dało spokoju do końca życia .

    Odpowiedz
    • Tara  6 kwietnia 2016 08:14

      Nigdy nie mów nigdy…
      A co w przypadku ciąży pozamacicznej? Jej pozostawienie grozi kobiecie śmiercią…

      Tak zaostrzona ustawa powodowałaby karanie kobiet także w przypadku poronień samoistnych…
      Bo zawsze istniałoby podejrzenie, że wywołała je u siebie sama :/

      Obawę lekarzy przed ratowaniem życia kobiety w przypadku, gdy poród czy ciąża groziłyby jej śmiercią :/

      Odpowiedz
  8. aqq  6 kwietnia 2016 21:18

    Świetnie, chcą cofnąć Polskę w rozwoju. Każda kobieta ma własny rozum i powinna decydować, bądź co bądź o swoim ciele sama. Komuś się w głowie przewraca:( A najśmieszniejsze w tym wszystkim to że odnoszę wrażenie że to mężczyźni z jakiegoś powodu chcą decydować o naszych macicach.

    Odpowiedz
  9. plum12  7 kwietnia 2016 13:44

    ciekawy artykuł.

    Odpowiedz
  10. Patriszia  10 kwietnia 2016 22:26

    Bardzo trudny temat. Myślę że do tej pory było dobrze tak jak było. Państwo za bardzo chce ingerować w nasze życie. Taka ustawa może przynieść wiele negatywnych skutków.

    Odpowiedz
  11. Margerita  12 kwietnia 2016 18:37

    Trudny temat, ale pamiętajmy, że ten wspaniały projekt to inicjatywa obywatelska, a nie rządowa.

    Odpowiedz
  12. Margerita  12 kwietnia 2016 18:38

    powinnam napisać „wspaniały”, aby nie być opatrznie zrozumianą 😛

    Odpowiedz
  13. Blodka  14 czerwca 2016 09:58

    Środowiska, które wymyśliły tę ustawę maja czelność nazywać się „po life”. Tylko o jakie życie im chodzi? Bo na pewno nie chodzi tu o pro life kobiet, które przez tą ustawę będą częściej umierały na skutek powikłanych ciąż i porodów. I na pewno nie pro life dla tych płodów nienarodzonych a np. chorych, zdeformowanych, rodzących się bez szans na przeżycie. Więc ja się pytam – o czyje życie tu chodzi? Może o księży – żeby mogli kosić więcej forsy z chrzcin i pogrzebów.
    A poza tym mam wrażenie, że osoby, które wymyśliły te przepisy żyją w ogóle w innym świecie, zupełnie oderwanym od rzeczywistości, która nie zawsze bywa taka jak sobie ją idealizujemy i nie zawsze wszystko układa się po naszej myśli. Co wtedy? Stać się męczennikiem? Tylko w imię czego? Aby kilka osób miało spokojne sumienie? Nigdy – przenigdy!
    I po trzecie zastanawiam się – jak można być tak okrutnym i bez serca, żeby móc zgotować kobietom i ich rodzinom taki los.

    Odpowiedz
    • monicitia  6 października 2016 12:11

      Amen

      Odpowiedz
  14. Tereniasz  3 października 2016 17:54

    Dziewczyny! Żadna z nas, żadna normalna kobieta nie jest za aborcją!!! Przecież nie chodzi o to, żeby sobie dziecko zabić…tutaj chodzi tylko o konkretne przypadki….Jeżeli płód jest bez nóg, rąk, oczu, uszu i części mózgu…….to uważam, że nieludzkie jest kazać mu się urodzić! A jeśli matka umrze przy porodzie???? Kto się tym zajmie???? Państwo???? A może ci fanatycy od tej ustawy je zaadoptują??? @efffciaa to spójrz mu w oczy i powiedz, że wszystko będzie dobrze, że będzie miało piękne dzieciństwo i wspaniałe szczęśliwe życie…oj, zapomniałam, że nie ma oczu…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany