„Burdubasta Bis”, czyli łacina wiecznie żywa!

W książce  Stanisława Tekieli „Burdubasta” możemy  przekonać się, że łacina to tylko pozornie martwy język! Z powodzeniem wykorzystywana jest przez popkulturę. W „Burdubaście Bis” autor ponownie zabiera nas do fascynującego świata łacińskich znaczeń. Z humorem i werwą wyjaśnia przysłowia, zwroty i terminy, przybliża zapomniane zwyczaje i przesądy. Nic co łacińskie nie jest mu obce. Przekonajcie się sami. Oto pięć rzeczy, których prawdopodobnie nie wiedzieliście.

BURDU OKL Z BRALCZYK

  • Veni, vidi, vici – to słynne stwierdzenie wypowiedziane przez Juliusza Cezara o zwycięstwie nad królem Pontu. Jednak mniej znana jest jego trawestacja autorstwa Jana III Sobieskiego, który stwierdził: Veni, vidi, Deus vicit, mając na myśli boską interwencję i pomoc w triumfie nad Turkami pod Wiedniem.

Veni, vidi, vici

  • Mieszkańcy Rzymu byli bardzo przesądni: bali się kota, który nieproszony wchodził do czyjegoś domu. Pecha przynosiły według nich także kobiety niosące wrzeciono i kogut piejący nagle podczas uczty. Zwrot Gallina cantavit („Zapiała kura”) wróżył nieszczęście, nawet jeśli kura robiła to bona fide („w dobrej wierze”).

 

Bona fide

  • Sentencja Ora et labora („Módl się i pracuj”) to motto zakonu św. Benedykta, patrona nauczycieli i uczniów, Europy, zakonników i dobrej śmierci. Hasło w lekko zmienionym kształcie przyjęli także pierwsi rugbiści na świecie z angielskiej miejscowości Rugby.

Ora et labora

  • In silvam ligna – „nosić drzewo do lasu” to określenie oznaczające robienie czegoś pozbawionego sensu ma odpowiedniki w wielu językach: Grecy noszą sowy do lasu, Anglicy – węgiel do Newcastle, a Czesi leją wodę do Dunaju.

In silvam ligna

  • Homo homini lupus est – „człowiek człowiekowi wilkiem” to cytat z komedii Plauta. Wilk był w starożytności pogardzanym zwierzęciem, w odróżnieniu od wilczycy, która wykarmiła Remusa i Romulusa.

Homo homini lupus

  • James Bond w kluczowej scenie „Spectre” stwierdza: „Tempus fugit”. Agent 007 wie, że znajomość łaciny przydaje się na co dzień, a w ekstremalnych sytuacjach może nawet uratować życie.

 

Wszystkim, którzy chcieliby – niczym James Bond – sypać łacińskim sentencjami jak z rękawa polecamy obie części „Burdubasty”. Wśród fanów tytułu jest prof. Jerzy Bralczyk: „To propozycja dla erudytów z dużym poczuciem humoru”.

Książki dostępne są w księgarniach w całej Polsce. Na stronie księgarni internetowej wydawnictwa http://sklep.poradniak.pl obie części książki można kupić w promocyjnej cenie 54,90 zł.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (199 głosów, średnia: 4,59 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. lilkawodna  31 marca 2016 08:20

    Bardzo interesująca książka. Na studiach miałam łacinę i znam wiele łacińskich przysłów. jednakże takich ciekawostek nie znałam. Z chęcią bym ja przeczytała .

    Odpowiedz
  2. Aromer0209  31 marca 2016 11:27

    Ciekawa pozycja książkowa 🙂

    Odpowiedz
  3. martucha180  31 marca 2016 17:11

    Wprawdzie na studiach przez dwa lata uczyłam się łaciny i na egzamin trzeba było znac chyba 50 przysłów, to z chęcią bym sie zapoznała z tą pozycją. Znałam wszystkie informacje oprócz tych z drugiej kropki.

    Odpowiedz
  4. Żanett  31 marca 2016 18:55

    Oooo, chętnie przeczytam 🙂

    Odpowiedz
  5. Ewcia  31 marca 2016 19:16

    Świetna pozycja!

    Odpowiedz
  6. ava  31 marca 2016 22:06

    Świetna na prezent 🙂 Ja bym się bardzo ucieszyła 😀

    Odpowiedz
    • Aneta  1 kwietnia 2016 16:48

      Ano! Ja też 🙂

      Odpowiedz
  7. Aneta  1 kwietnia 2016 16:47

    Książka wydaje się być ciekawa 🙂

    Odpowiedz
  8. magda6915  1 kwietnia 2016 21:57

    Na pewno warto przeczytać 🙂

    Odpowiedz
  9. Ewelina  2 kwietnia 2016 11:43

    Lubię takie ciekawostki. Myślę, że ta książka przypadłaby mi do gustu. Cena jednak dość wysoka. poszukam jej w bibliotece. 🙂

    Odpowiedz
  10. bbo  2 kwietnia 2016 12:01

    A ja myślałam, ze będzie o „polskiej łacinie”, czyli o rzucaniu przekleństwami 😀

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany