Poradnik: Jak sobie radzić z nadpotliwością?

Temperatura nieco spadła, ale dalej możemy cieszyć się piękną, słoneczną pogodą. Niestety wraz ze wzrostem temperatur zwiększa się problem osób cierpiących na nadpotliwość. Ta krępująca przypadłość może być zmorą  i ogromnym problemem. Jak sobie radzić z nadpotliwością? Opowiada o tym dr Krzysztof Jakubowski, specjalista z kliniki ESTELL.

Zobacz także: TOP 15 – Kosmetyki do pielęgnacji stóp

estell nadpotliwość - jak sobie z nią radzić

Jak sobie radzić z nadpotliwością? – Domowe sposoby

Oto kilka metod, które można wypróbować samodzielnie w domu. Jeśli masz problem z:

  • brzydkim zapachem stóp – pomyśl o zakupie bawełnianych skarpetek i skórzanych butów, które znacznie lepiej przepuszczają powietrze; zaopatrz się w specjalny dezodorant do stóp oraz we wkładki wchłaniające pot; ważna jest także pielęgnacja – pamiętaj, że brzydki zapach nie musi być wcale efektem zbytniego pocenia się, ale np. infekcji grzybiczej, warto więc skonsultować się z dermatologiem;
  • mokrymi plecami – nie zapominaj o dokładnym myciu pleców gąbką, pomyśl także o ubraniach wykonanych z przewiewnych materiałów, jak bawełna;
  • „rosą” na twarzy – warto usunąć z diety pokarmy, które powodują nadmierne pocenie się na czole czy nad górną wargą, np. ostre przyprawy;
  • wilgotnymi dłońmi – chcąc zaradzić tej kłopotliwej dolegliwości, możesz wypróbować specjalne kosmetyki dostępne w aptece albo kąpiele ziołowe z rumianku czy kory dębu;
  • poceniem się całego ciała – zastanów się nad wypróbowaniem naparu z szałwii.

Jak sobie radzić z nadpotliwością? – Pomoc z apteki

Jeżeli plamy na ubraniach od potu są codziennością, warto wprowadzić małe zmiany w pielęgnacji ciała i skorzystać z preparatów aptecznych. Wygląda na to, że zwykły antyperspirant to stanowczo za mało. „Warto sięgnąć po specjalne dezodoranty, dostępne w aptekach, które są przeznaczone dla skóry ze zbyt aktywnymi gruczołami potowymi” – mówi dr Krzysztof Jakubowski – „Jeśli regularnie się je stosuje, efekt utrzymuje się nawet do 3-5 dni”.

Kosmetyk stosuje się na noc, na początku codziennie, a z czasem tylko 2-3 razy w tygodniu. Lekarz może zalecić także wypróbowanie specjalnych suplementów, przeciwdziałających nadmiernemu poceniu się ciała. Należy przyjmować je zgodnie z zaleceniami specjalisty.

Jak sobie radzić z nadpotliwością? – Skuteczny zabieg

Niestety, czasami wyżej wymienione metody są nieskuteczne. Dotyczy to osób, które cierpią na tzw. potliwość idiopatyczną, czyli około 5-10 proc. społeczeństwa. Dolegliwość objawia się nadaktywnością gruczołów potowych, szczególnie na dłoniach, pachach czy stopach. Przypadłość ta jest bardzo uciążliwa i niezwykle utrudnia codzienne funkcjonowanie. „W przypadku nadpotliwości idiopatycznej rozwiązaniem jest albo usunięcie gruczołów potowych z określonego obszaru, albo zablokowanie ich metodą małoinwazyjną oferowaną przez medycynę estetyczną” – mówi dr Krzysztof Jakubowski z kliniki ESTELL.

Zabieg, który trwa do 30 minut, polega na wstrzyknięciu małej ilości toksyny botulinowej do każdego oznaczonego wcześniej fragmentu skóry. Bezpośrednio po jego zakończeniu można wrócić do codziennych zajęć. W efekcie zabiegu ustępuje nadmierne pocenie się ciała, rezultaty utrzymują się do kilku miesięcy, a w przypadku skóry pach – nawet do roku. „Przed zabiegiem niezbędna jest konsultacja lekarska w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań” – radzi specjalista z kliniki ESTELL.

Planując skorzystanie z oferty medycyny estetycznej, należy pamiętać o konsultacji medycznej. Jest ona niezbędna, ponieważ tylko lekarz może odpowiednio dobrać zabiegi dla pacjentki/pacjenta i wykluczyć ewentualne przeciwwskazania.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (159 głosów, średnia: 4,63 z 5)
zapisuję głos...