Domowe maseczki na włosy – 50 najlepszych przepisów, które trzeba wypróbować!

Domowe maseczki na włosy potrafią doskonale odżywić i zregenerować matowe, zniszczone przez suszarkę, czynniki atmosferyczne, złą dietę lub nieprawidłową pielęgnację kosmyki. Zebraliśmy dla Was ponad 50 różnych maseczek do włosów, które możecie wykonać w domu.

Spis treści:

Domowe maseczki na włosy

Dlaczego lubimy domowe maseczki na włosy?

Przepadamy za nimi, podobnie jak domowe maseczki na twarz ? Z pewnością dlatego, że są tańsze i częstokroć o wiele bardziej skuteczniejsze niż gotowe kosmetyki z drogerii, a co najważniejsze nie zawierają silikonów ani innych niebezpiecznych dla zdrowia substancji. Jeżeli więc chciałabyś odżywić włosy po lecie i przygotować je na nadejście zimy, czerpiąc z mocy organicznych składników, wypróbuj, którąś z naszych sprawdzonych propozycji!

Domowe maseczki na włosy – przepisy, które warto wypróbować!

Kobiece włosy są niezwykle wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych, takich jak mroźny wiatr, kwaśne deszcze czy promieniowanie UV. Negatywny wpływ mogą mieć na nie jednak także czynniki wewnętrzne, których częstokroć nie bierzemy nawet pod uwagę, np. zmiany hormonalne związane z pracą tarczycy. Przy jej nadczynności poszczególne kosmyki stają się nienaturalnie śliskie, zaś przy niedoczynności mogą nadmiernie się puszyć, gdyż szybko stają się sianowate i mocno przesuszone. Poważne schorzenia tego narządu prowadzą zresztą niekiedy nawet do łysienia. W tym przypadku nie pomoże jednak stosowanie masek na wypadające włosy  czy suplementacja. Kurację należy bowiem zacząć od wyleczenia choroby właściwej. We wszystkich innych sytuacjach możecie postawić na dobroczynne właściwości naturalnych maseczek!

Jak wybrać tę najlepszą domową maseczkę na włosy?

Robiąc maseczkę samodzielnie powinnyśmy kierować się główną zasadą by sięgnąć właśnie po te składniki, których w danym momencie najbardziej potrzebujemy! Mocno zniszczone i przesuszone (szczególnie na końcach) kosmyki skutecznie odżywi olejek jojoba, olej kokosowy, olej makadamia, a także płynny jedwab. Przetłuszczające się włosy odświeży olejek herbaciany. Kruche, rozdwajające się i łamiące pasemka wzmocni pokrzywa (która przy okazji przyspieszy wzrost nowych 'baby hair’) lub awokado. a elastyczności doda im żółtko jajka. Świetnie nawilżą je zaś od wewnątrz  dodatki takie, jak nafta, czy witamina A i E.

Gotowe maski tworzone przy użyciu nowoczesnych technologii są zwykle dedykowane konkretnemu rodzajowi włosów i jego podstawowym wymaganiom. Plusem gotowych masek jest ich możliwość natychmiastowego użycia prosto z butelki.

Domowe maseczki na włosy

Domowe maseczki na włosy – jak je aplikować?

Warto pamiętać, że działanie poszczególnych składników zawartych w maskach można łatwo zwiększyć, stosując saunę na włosy. Jeżeli jednak nie dysponujecie nią w domowych warunkach, sięgnijcie po foliowy czepek i ciepły, gruby ręcznik. Ważne jest również to, w jaki sposób spłukujemy maskę z głowy –  dla uzyskania najlepszego efektu powinnyśmy robić to chłodną wodą, która lepiej usunie zalegającą na włosach pianę i domknie łuski włosów, sprawiając, że będą one lśniące i sprężyste.

Szybkie maseczki na włosy w mniej niż 10 minut

Jeśli cenisz swój czas a jednocześnie chcesz postawić na maseczki domowej roboty przepisy na szybkie maseczki znajdziesz w naszym artykule o maseczkach do włosów, które można zrobić w 10 minut. Inną szybką maseczką na włosy, która je nawilży jest maseczka z syropem klonowym, której przepis także znajdziesz poniżej. Również maska na włosy z bananem jest bardzo łatwą i szybką kuracją zapewniającą dodatkowo piękny bananowy zapach na włosach.

Maseczki na włosy z piwa lub z octu

Maseczki na włosy z piwa lub z octu

Maseczki znane od pokoleń, których receptura jest przekazywana z matki na córkę, to maseczki powstałe z takich głównych składników jak piwo, ocet czy żółtko. Z pewnością słyszałyście o tych dobroczynnych  produktach. U nas znajdziecie przepisy na maseczki z piwa, maseczki i płukanki z octu oraz klasykę gatunku – czyli maseczki z żółtkiem.

Olejowanie i miodowanie włosów – to także rodzaj maseczki

Innymi domowymi i niezwykle skutecznymi zabiegami są zabiegi olejowania lub miodowania włosów. Przeczytaj koniecznie jak je zrobić i wypróbuj!

Olejek rycynowy na włosy

Olejek rycynowy na włosy

Szczególnym olejkiem do włosów w zabiegach urodowych jest olejek rycynowy. Poniżej znajdziecie 6 receptur na maseczki na włosy z zastosowaniem olejku rycynowego.

Więcej o olejku rycynowym:

Maseczka na włosy bananowa

Składniki:

1 banan średniej wielkości
2 łyżki stołowe jogurtu naturalnego
2 łyżeczki oleju z pszenicy
1/4 łyżeczki lecytyny
1/8 łyżeczki miodu pszczelego
2 łyżeczki skondensowanego mleka
2 – 4 krople olejku ylang ylang

 

Wykonanie:

Wszystkie składniki mieszamy w blenderze aż do uzyskania jednolitej masy. Przed nałożeniem maski myjemy włosy łagodnym szamponem i spłukujemy mocno ciepłą wodą, aby otworzyć łuski włosów i przygotować je na lepsze wchłanianie składników odżywczych. Maseczkę aplikujemy równomiernie na włosy, delikatnie wcieramy, a następnie nakładamy na włosy folię lub czepek foliowy i okręcamy głowę ręcznikiem, aby utrzymać w środku ciepło. Maskę pozostawiamy na włosach przez co najmniej 15 minut, a następnie zmywamy najpierw ciepłą wodą z dodatkiem niewielkiej ilości łagodnego szamponu, a na końcu chłodną wodą.

 

Prosta maseczka na włosy z żółtka i oliwy

Składniki:

  • 3 łyżeczki oliwy z oliwek wysokiej jakości
  • kilka kropli witaminy A w płynie
  • 1 żółtko

 

Wykonanie:

Oliwę z oliwek lekko podgrzewamy. Dodajemy do niej kilka kropli witaminy A (ilość jest zależna od długości i gęstości włosów). Następnie dodajemy żółtko. Całość aplikujemy precyzyjnie na włosy oraz skórę głowy. Pozostawiamy na głowie na 20-30 minut. Zalecenia do stosowania: nie częściej niż raz na dwa tygodnie.

Maseczka na włosy  miodowo-oliwna

Składniki:
2 łyżki stołowe miodu
3 łyżki stołowe oliwy z oliwek

 

Wykonanie:
Składniki wymieszaj dokładnie w blenderze. Nałóż maseczkę na włosy, owiń głowę folią, a następnie ręcznikiem.
Gotową maseczkę pozostaw na 15 minutach, a następnie zmyj ją szamponem i dobrze opłucz włosy chłodną wodą.

Maseczka ziołowa (dla zaawansowanych)

Składniki:

  • pół szklanki dowolnego oleju roślinnego
  • żółtko
  • łyżeczka rumianku (może być suszony)
  • liść brzozy
  • liść pokrzywy
  • łyżka soku z cytryny
  • łyżka miody
  • 3 krople olejku rozmarynowego

 

Wykonanie:

Olej lekko podgrzej i zamocz w nim (na ok. pół godziny) rumianek, liść brzozy i pokrzywę. Po upływie tego czasu odcedź, dodaj żółtko i pozostałe składniki. Całość dokładnie wymieszaj. Tak powstałą mieszankę wetrzyj w wilgotne włosy, owiń folią, a następnie ręcznikiem przygotowując odżywczy kompres. Po 20-30 minutach dokładnie umyj włosy, spłukując je na koniec chłodnym strumieniem wody.

 

Maseczka z awokado, cytryny i odżywczych olejków

Składniki:

  • Bardzo dojrzałe awokado
  • 2 łyżki oleju lnianego (ewentualnie oliwy z oliwek)
  • 2 łyżki olejku rycynowego
  • 3 łyżki soku z cytryny

 

Wykonanie:

Awokado zmiksuj w blenderze na gładką masę i połącz z resztą składników. Gotową maseczkę nałóż na zwilżone włosy – od skóry głowy aż po końcówki. Pozostaw na głowie na 20 minut do godziny. Zmyj maskę szamponem i spłucz dużą ilością letniej wody.

Domowe maseczki na włosy – przepisy na płukanki

Pokrzywowa płukanka

Uwaga: ta maseczka przeznaczona wyłącznie dla brunetek, ponieważ może przyciemniać kolor włosów!

Składniki:

  • 3 łyżki suszonych liści pokrzywy
  • kubek wrzątku
  • 1 litr letniej wody

Wykonanie:

Listki pokrzywy zaparzaj w kubku przez ok. 15 minut. Po upływie tego czasu rozcieńcz napar w litrze letniej wody i zastosuj miksturę jako końcowe płukanie podczas mycia włosów. Efekt gwarantowany!

Mleczna płukanka

Na włosy nałóż parę łyżek pełnotłustego mleka. Pozostaw pod ręcznikiem na jakieś 15 minut, dokładnie spłucz. Stosuj raz w tygodniu.

Które maseczki sprawdziły się u Was najlepiej? Napiszcie! A może macie własne przepisy na domowe maseczki na włosy? Podzielcie się w komentarzach!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (420 głosów, średnia: 4,61 z 5)
zapisuję głos...